Filtrowanie win

Nowe produkty

Promocje

Wina Primitivo

Wina wytwarzane ze szczepu Primitivo są bogate, złożone, o intensywnej czerwonej barwie.

Primitivo to jeden z najbardziej popularnych szczepów Włoch uprawiany w Apulii, chociaż pochodzi z Chorwacji. Primitivo, zinfandel, tribidrag, crljenak kaštelanski, kratošija - dopiero badania DNA pozwoliły ustalić, że wszystkie pięć nazw dotyczy tego sameg...

Wina wytwarzane ze szczepu Primitivo są bogate, złożone, o intensywnej czerwonej barwie.

Primitivo to jeden z najbardziej popularnych szczepów Włoch uprawiany w Apulii, chociaż pochodzi z Chorwacji. Primitivo, zinfandel, tribidrag, crljenak kaštelanski, kratošija - dopiero badania DNA pozwoliły ustalić, że wszystkie pięć nazw dotyczy tego samego szczepu.

Nazwa „Primitivo” nie ma nic wspólnego z „prymitywnością”. Łaciński primativus (nazwę szczepu wymyślił biegły w łacinie ksiądz, Don Filippo Francesco Indellicati) oznacza tyle, co „wcześnie dojrzewający”. To jedna z najwcześniej – zazwyczaj w sierpniu – zbieranych odmian Włoch. 

Charakterystyka win ze szczepu Primitivo

Primitivo pachnie rozgrzanymi w słońcu, dojrzałymi owocami – śliwką, czereśnią, truskawką, jeżyną. Do tego kawą i oliwkami, a w przypadku win dojrzewających w beczce także wanilią i czekoladą. Wino Primitivo ma niską kwasowość, wysoki alkohol i cukier resztkowy, mało garbników i dużo konfiturowego owocu (śliwki, czereśnie), zazwyczaj przeznaczone są do picia za młodu; optymalny okres starzenia wynosi do 5 lat.

Primitivo w smaku to wino wyjątkowo łagodne. Odpowiednie połączenie słodkiej owocowości, niskiej kwasowości oraz odrobiny przypraw powoduje, że Primitivo jest winem, które spotkało się z wyjątkowym uznaniem Klientów. Wytrawne wina ze szczepu Primitivo są idealnym pomysłem na rozpoczęcie przygody z degustacją win czerwonych. Cena win Primitivo także nie jest wygórowana.

Primitivo w gastronomii

Z czym pić primitivo? – najlepiej z sosami na bazie pomidorów (im słodsze, tym lepsze), pizzą, burgerem. Primitivo doskonale będzie pasować do pieczonej jagnięciny, dań z burakami czy też do potraw z wędzonym boczkiem. Poważniejsze, bardziej strukturalne wina Primitivo warto poddać próbie dziczyzny z żurawiną. W wersji słodkiej (dolce naturale) primitivo jest jednym z niewielu win, które dobrze pasują do czekolady, szczególnie w połączeniu z suszonymi owocami.

Poniżej zapraszamy do zapoznania się z propozycjami najlepszych win z Primitivo, z oferty Rafa-Wino.

Więcej

Wina Primitivo Jest 13 produktów.

Pokazuje 1 - 13 z 13 elementów
Pokazuje 1 - 13 z 13 elementów