Filtrowanie win

Włączone filtry:
Producent

Nowe produkty

Promocje

Kraj Jest 390 produktów.

Podkategorie

 • Wina z Argentyny

  Argentyna to jeden z najważniejszych krajów jeśli chodzi o produkcję wina w Nowym Świecie. Wina argentyńskie to przede wszystkim dobrze zbudowane wina czerwone z bordoskiej odmiany Malbec, która znalazła tutaj swój drugi dom.

  Argentyna jest drugim co do wielkości krajem Ameryki Południowej, oraz pierwszym jeśli chodzi o produkcję wina. Na świecie więcej wina robi się tylko w czterech krajach: Włoszech, Francji, Hiszpanii oraz USA. Główną odmianą uprawianą na argentyńskie wina jest wszechobecny Malbec. Szczep ten pochodzi z Francji, niegdyś powszechnie występujący w Bordeaux, dziś rzadko tam spotykany. Malbec z Argentyny uważany jest za jedno z najprzystępniejszych w piciu win z kategorii czerwonych win o mocnej budowie. Połączenie tego wina ze stekiem z wołowiny urosło do miana klasyki. Pozostałymi odmianami, które możemy znaleźć w Argentynie są Cabernet Sauvignon na wina czerwone oraz Chardonnay i Torrontes na wina białe.

  Najpopularniejszym regionem winiarskim jest Mendoza, odpowiedzialna za niemal 3/4 krajowej produkcji wina. To wyjątkowy region o unikalnym terroir. Uprawa winorośli odbywa się tu na wysokogórskich pustyniach u podnóża Andów, na wysokości od 750 do nawet 1500 m.n.p.m. Zwiększony poziom promieniowania słonecznego i duże dzienne wahania temperatury powodują długi, powolny okres dojrzewania, co prowadzi do zrównoważenia cukrów i kwasowości w winogronach. Położenie Mendozy w cieniu Andów oznacza, że opady są niewielkie, a nawadnianie jest dostarczane przez andyjską wodę roztopową. Polecamy wyjątkowe wina z Mendozy od producenta Andeluna.

  Argentyńskie wino robi się także w takich regionach jak niżej położone Neuguen i Rio Negro, oraz jeszcze bardziej górzyste niż Mendoza – Salta i Catamarca, gdzie jedna z uznanych winnic znajduje się na 3000 m.n.p.m.

  Ostatnie 20 lat to intensywny rozwój produkcji win z Argentyny oraz sukcesywne zdobywanie uznania wśród międzynarodowej klienteli.

 • Wina z Austrii

  Od trzech dekad poziom win austriackich sukcesywnie rośnie. Dziś produkcja wina w Austrii przeżywa niespotykany dotąd rozkwit. Zerwano z wizerunkiem producenta tanich i kiepskich win, a postawiono na jakość i indywidualny charakter. Koniunktura gospodarcza, sukcesy podczas międzynarodowych degustacji oraz inwestycje we współczesne rozwiązania technologiczne to tylko kilka przejawów tego procesu.

  Regiony

  Austriacki system kontroli pochodzenia i jakości wina DAC powstał stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2002 roku. W jego skład wchodzi aktualnie 18 apelacji winiarskich, a do najbardziej znanych regionów należą słynące z białych win Wachau i Kremstal w dolinie Dunaju oraz Burgenland na wschodzie kraju, przy samej granicy z Węgrami. Region znany między innymi z nieustępujących jakością Tokajowi szlachetnych win słodkich. Poza tym dobrą marką cieszą się także Styria, Weinviertel oraz Wiedeń, który jest osobnym regionem.

  Wina z Austrii

  Wina austriackie to głównie rodzime odmiany, wysoka jakość i owocowy charakter. Austria kojarzona jest przede wszystkim z lekkimi, orzeźwiającymi białymi winami. Myśląc o winie z Austrii mówimy: Gruner Veltliner. Ta oryginalna austriacka odmiana stanowi około 35% wszystkich upraw i jest prawdziwą wizytówką branży. Najlepsze Grunery, bardziej strukturalne i poważne, znajdziemy na północy kraju w dolinie Dunaju. Masowo uprawia się tu też Rieslinga i Muller Thurgaua. Poza tym uprawia się w Austrii także Weissburgundera, Muskatellera, Traminera czy Welschrieslinga. Wspomnieć trzeba też o Rotgipflerze z mało znanego Thermenregion, niemal zapomnianej austriackiej odmianie, którą część winiarzy chce z powrotem wprowadzić na piedestał.

  Jeśli chodzi o czerwone wina z Austrii, to również tutaj warto sprawdzić lokalne odmiany. Najpopularniejszymi są Zweigelt, Blaufrankisch oraz Sankt Laurent, które przy ograniczaniu plonów dają wina skoncentrowane i oparte na strukturze owocu. Z odmian międzynarodowych uprawia się tu między innymi Pinot Noir, Merlot i Cabernet Sauvignon.

  Warto też dodać, że dobre wina austriackie wyróżniają się nie tylko jakością, smakiem, endemicznością odmian, ale także zaskakująco korzystnymi cenami.

  Polecane wina austriackie w Rafa Wino

  Wśród polecanych przez nas win nie może zabraknąć Winzer Krems Gruner Veltliner - to wzorcowe wino, które pozwoli zrozumieć jako powinien smakować ten lokalny skarb. Koniecznie spróbujcie też Heinrich Hartl III Rotgipfler, aby przekonać się jak zaskakująco dobre może być wino z niszowej odmiany uprawianej w niewielkim i mało znanym regionie. Na koniec polecamy austriackie wino czerwone. Lekkie biodynamiczne wino Zweigelt od wybitnego producenta Josepha Umathuma z Burgenlandu.

 • Wina z Chile

  Chile to szóste państwo winiarskie świata i drugie Ameryki Południowej. Historia wina z Chile sięga XVI wieku, a wiodącą odmianą była od początku odmiana Pais, uprawiana w dużych ilościach do dziś, głównie na potrzeby własne lub jako surowiec do destylatów. Ale dopiero w XX w. zaczęto robić wino w Chile na większa skalę, a w latach 80-tych zaczęto je eksportować. Najwyższym stopniem klasyfikacji win chilijskich jest określenie DO (Denominación de Origen), czyli odpowiednik AOC we Francji, czy DO w Hiszpanii.

  Popisowym winem Chile jest carmenere, które pochodzi z Bordeaux, ale tu znalazło swoja nową ojczyznę. Poza tym uprawia się tu cabernet sauvignon, merlot, shiraz, chardonnay i sauvignon blanc.

  Kraj jest rozciągnięty pomiędzy Oceanem Spokojnym z zachodu i Andami od wschodu i ma świetne warunki uprawy winorośli. Wina z Chile  z różnych lokalizacji znacznie mogą się od siebie różnić. Na klimat największy wpływ mają właśnie – Pacyfik i Andy. Winnice chłodzone są przez antarktyczny prąd oceaniczny w jednych miejscach, podczas gdy w innych, nawadniane przez topniejący w górach śnieg.

  Wina w Chile wytwarza się w następujących regionach: Coquimbo, Aconcagua, Central Valley, Southern Regions..

 • Wina z Chorwacji

  Wino chorwackie to przede wszystkim lekkie i orzeźwiające białe wino, ale z Chorwacji pochodzi też jeden z ulubionych czerwonych szczepów Polaków.

  Chorwacja w skali świata czy nawet Europy jest niewielkim producentem. Produkcja wina w tym niewielkim bałkańskim kraju opiera się na rodzimych odmianach winorośli i w większości przeznaczona jest na zaspokojenie potrzeb lokalnego rynku. Duże zapotrzebowanie na chorwackie wino wynika w znacznej mierze z ogromnej liczby turystów odwiedzających kraj. Z tego powodu wino z Chorwacji jest w małym stopniu eksportowane i tym samym stosunkowo trudne do zdobycia. Ten trend zdaje się jednak odwracać. Następuje wzrost zainteresowania winem chorwackim, a chorwaccy winiarze coraz życzliwszym okiem spoglądają na rynki zagraniczne.

  W Chorwacji robi się przede wszystkim wina białe, które stanowią 2/3 produkcji. Prym wiodą lekkie i rześkie wina z odmiany Grasevina, poza Chorwacją znaną jako Welschriesling. Na znaczeniu zyskuje wino czerwone, produkowane z miejscowej odmiany Plavac Mali. Wzrost zainteresowania czerwonym winem chorwackim jest pokłosiem ujawnionego niedawno faktu dotyczącego słynnego szczepu o nazwie Primitivo (w USA nazywanego Zinfandel) uprawianego głównie na południu Włoch i w USA. Badania wykazały, że to właśnie Chorwacja jest ojczyzną tej bardzo popularnej odmiany, a Plavac Mali jest jej genetycznym potomkiem. Wraz z coraz większym nakierowaniem na eksport chorwaccy winiarze zwrócili w większym stopniu uwagę w kierunku szczepów międzynarodowych. Coraz częściej można spotkać chorwackie wino zrobione z takich odmian jak Chardonnay, Sauvignon Blanc, Riesling, Pinot Gris czy Cabernet Sauvignon i Merlot jeśli chodzi o wino czerwone.

 • Wina z Francji

  Co sprawia, że wina francuskie dla wielu nie mają sobie równych? Regiony winiarskie we Francji położone są w najlepszych szerokościach geograficznych dla uprawy winorośli i należą do dwóch zasadniczych stref klimatycznych, które determinują uprawę niemal wszystkich gatunków winorośli szlachetnej, z której powstaje wino. Dzięki temu, możliwa jest uprawa praktycznie każdej odmiany winorośli. Nie bez powodu u podstaw francuskiej filozofii wina, leży pojęcie „terroir”, oznaczające klimat, glebę i położenie winnicy. Są to czynniki decydujące o jakości wina francuskiego. Winiarstwo we Francji opiera się na dopasowaniu odmian winogron i metod produkcji do możliwości natury. Sukces wina francuskiego tkwi w odwiecznej symbiozie natury i kultury.

  Podział win z Francji

  W niemal każdym regionie winiarskim Francji znajdziemy apelacje oraz marki znane i cenione na całym świecie. Nad autentycznością i jakością francuskiego wina czuwa AOP (Appellation d’Origine Protege – „chronione oznaczenie pochodzenia”, do niedawna AOC), francuski system certyfikacji przyznawanych pewnym regionom geograficznym, specjalizującym się w produkcji ściśle określonych produktów, w tym wypadku wina.

  Regionami winiarskimi w klasyfikacji AOP/AOC są:

  Bordeaux – głównie kupażowane wina czerwone, bodaj najsłynniejsze na świecie wina francuskie. Burgundia - słynna ze względu na doskonałej jakości lekkie czerwienie z Pinot Noir i białe Chablis, bardzo szczupłe, kwasowe białe wino produkowane z Chardonnay.

  Langwedocja – największy region winiarski Francji, gdyby był osobnym krajem byłby czwartym na świecie producentem wina.

  Dolina Rodanu – głównie krzepkie, pełne owocu wina czerwone.

  Szampania – w tym najchłodniejszym regionie winiarskim Francji produkuje się najsłynniejsze na świecie wina musujące, głównie z odmian Chardonnay i Pinot Noir.

  Poza tym: Alzacja znana z aromatycznych win białych, Beaujolais słynne z młodego czerwonego wina, Dolina Loary, Prowansja, Jura i Sabaudia oraz tzw. Region Południowo-Zachodni.

  Dodatkowo oznaczenie AOP/AOC otrzymują także mniejsze apelacje, wśród nich apelacje regionalne ograniczające się do kilku – kilkudziesięciu gmin, apelacje gminne ograniczające się do konkretnej gminy, a także tzw „cru”pochodzące ze ściśle określonej, sklasyfikowanej winnicy. W sumie jest to ponad 300 certyfikowanych miejsc pochodzenia wina francuskiego.

  Szczepy w winach francuskich

  We Francji uprawia się wiele odmian winogron , w tym zarówno znane na całym świecie, jak i mało znane odmiany lokalne. W rzeczywistości większość tak zwanych „ odmian międzynarodowych ” jest pochodzenia francuskiego lub stała się znana i rozpowszechniona dzięki ich uprawie we Francji. Ponieważ francuskie przepisy dotyczące apelacji zasadniczo ograniczają wina z danego regionu, okręgu lub gminy do niewielkiej liczby dozwolonych odmian winorośli, w zasadzie nie ma szczepów, które są powszechnie uprawiane w całej Francji. Do najpopularniejszych odmian czerwonych win francuskich należą kolejno Merlot, Grenache, Syrah, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Gamay oraz Pinot Noir. Wśród szczepów białych prym wiodą Chardonnay oraz Sauvignon Blanc. Pamiętać jednak należy, że czerwone wina z Francji to przede wszystkim kupaże, a więc wina produkowane z więcej niż jednego szczepu.

  Polecane wina francuskie w Rafa Wino

  Ze względu na bardzo dużą podaż win francuskich rozpiętość cen jest zróżnicowana. Od tanich win stołowych produkowanych masowo na południu kraju, po najlepsze roczniki czerwonych blendów z Bordeaux czy Pinotów od najlepszych burgundzkich winiarzy, które na aukcjach osiągają astronomiczne ceny. Jeśli lubicie wina z ciepłego klimatu to polecamy Abbotts & Delaunay, świetnego producenta z Langwedocji. Polecamy także wyśmienite Szampany od Delavenne, oraz szeroki wybór win z Bordeaux i Burgundii.

 • Wina z Hiszpanii

  Wina hiszpańskie słyną z wysokiej jakości, dużej koncentracji i potencjału do długiego starzenia. Zachwycają mnogością stylów oraz smaków. Wielu hiszpańskich winiarzy poczyniło inwestycje w nowoczesną infrastrukturę, a lokalna branża winiarska wciąż się rozwija.

  Regiony winiarskie w Hiszpanii


  W Hiszpanii wyróżnia się ponad siedemdziesiąt regionów winiarskich, a do najważniejszych i najbardziej znanych należą Rioja, Ribera del Duero, Priorat, Rueda, Penedes czy bliskie naszemu sercu Bierzo i Alella. Największą popularnością wśród win hiszpańskich cieszą się czerwone i wytrawne wina z La Rioja i Ribera del Duero, najczęściej wykonane z najpopularniejszej czerwonej odmiany w Hiszpanii - Tempranillo. Są to wina gęste, mocarne, z dużym potencjałem do leżakowania, długo zachowujące soczystość i intensywność. Nieodłącznym elementem produkcji takiego wina jest starzenie w dębowej beczce. Wymaganą przez hiszpańskie prawo winiarskie długość leżakowania wina zarówno w beczce jak i butelce określają kategorie Crianza, Reserva i Gran Reserva.

  Popularne odmiany hiszpańskie


  Hiszpańskie wino białe to przede wszystkim Cava, musujące białe wino produkowane metodą szampańską. Cava, czyli białe lub różowe wino musujące produkowane metodą tradycyjną w regionach Penedes i Alella, zdobywa coraz większą popularność jako tańsza, acz nieustępująca jakością alternatywa dla Szampana. Poza Cavą popularne są białe wina z hiszpańskich odmian takich jak Viura, Verdejo, Albarino, Airen czy Xarel-lo (Pansa Blanca), które zależnie od regionu różnią się stylem i smakiem. Na rynku dostępne są lekkie, zwiewne i orzeźwiające wina jak Verdejo z Ruedy, a także ciężkie, beczkowane białe wina produkowane w La Rioja ze szczepu Viura. To tylko kilka przykładów szerokiej gamy win hiszpańskich.
  Hiszpania posiada największą powierzchnię upraw winorośli. Jeśli chodzi o wielkość produkcji wina Hiszpania, może się poszczycić trzecim miejscem na świecie. Takie samo miejsce zajmują również ze względu na wielkość eksportu swojego wina. Co ciekawe, co ósmy pracownik w kraju zatrudniony jest w branży lub związany jest z tą gałęzią gospodarki.

 • Wina z Niemiec

  Choć Niemcy znane są głównie jako ojczyzna Rieslinga, to od początku XXI wieku niemieckie wina wkroczyły w nowy etap swojej historii. Niemcy w przekonujący sposób udowadniają, że mają potencjał w produkcji win innych niż Riesling. Wciąż panuje jednak powszechna zgoda, że białe wina niemieckie z dobrych siedlisk, od wybranych producentów należą do najlepszych białych win świata.

  Winorośl na teren dzisiejszych Niemiec sprowadzili jeszcze w starożytności Rzymianie. Duży wpływ na rozwój miejscowego winiarstwa miały także klasztory chrześcijańskie, zwłaszcza benedyktyńskie i cysterskie. Pierwsze wzmianki o największym skarbie winiarzy z Niemiec, Rieslingu, datowane są na XV wiek, a do XIX wieku wina niemieckie osiągały ceny wyższe niż wina z Bordeaux. Niemiecki przemysł winiarski stracił jednak na jakości w XX wieku, rozszerzając nasadzenia na mniej korzystne miejsca i zwiększając plony do poziomów, przy których jakość została poważnie obniżona. Od końca XX wieku podjęto znaczące wysiłki, aby przywrócić dawną świetność Niemiec. Plony są teraz ograniczone przez prawo, a wielu czołowych producentów połączyło siły, tworząc stowarzyszenie VDP.

  Wina z Niemiec

  Mimo, ze winiarstwo niemieckie ruszyło naprzód stawiając na produkcję mniej dotąd popularnych win, to najcenniejszym zasobem jest tu Riesling, szczep uznawany za króla białego wina. Uprawia się go w całym kraju, jednak ziemią obiecaną dla tej odmiany stały się strome zbocza wzdłuż rzeki Mozela na zachodzie Niemiec. To właśnie stamtąd pochodzą najlepsze niemieckie wina. Wyróżniają się wysoką kwasowością balansowaną nieco wyższym cukrem resztkowym, intensywnym aromatem kwiatowo-owocowym, owocowym smakiem oraz dużym potencjałem starzenia. Dobrej jakości niemieckie wina produkuje się także w Hesji Nadreńskiej (Rheinhessen), największym regionie winiarskim Niemiec, znanym z większej różnorodności odmianowej oraz produkcji świeżych, owocowych win. Dużą skalą produkcji wyróżnia się Palatynat (Pfalz), najbardziej efektywny w tym względzie region. Poza Rieslingiem robi się tu wino z takich odmian jak Muller Thurgau, Elbling, Pinot Blanc oraz Chardonnay. Coraz większą popularnością cieszą się też niemieckie wina czerwone, zwłaszcza te zrobione z Pinot Noir (nazywanego w Niemczech Spatburgunder). Drugą najpopularniejszą odmianą czerwoną jest Dornfelder, dający niewymagające, owocowe wina.

  Podział win niemieckich

  Niemcy posiadają jeden z najbardziej rozbudowanych systemów klasyfikacji win. Najbardziej podstawowymi są wina stołowe – Tafelwein i regionalne – Landwein. Winami jakościowymi określonego pochodzenia są Qualitätswein bestimmter Anbaugebiete (QbA), a najwyższą jakość prezentują wina kategorii Pradikatswein. Te z kolei ze względu na moment zbioru, poziom cukru i stan fizjologiczny winogron dzielą się na Kabinett, Spatlese, Auslese, Beerenauslese, Trockenbeerenauslese i Eiswein.

  Polecane wina niemieckie w Rafa Wino

  Przedstawicielem młodej generacji winiarzy z Mozeli jest Christian Boujong. Pochodzące z jego winnicy Rieslingi, od młodych, świeżych i lekkich po dojrzałe wina z późnego zbioru, zadowolą gusta każdego miłośnika tego szczepu. Polecamy szczególnie Boujong Riesling Trocken oraz Riesling „GG” Spatlese. Zachęcamy również, aby zapoznać się przedstawicielem niemieckich Pinot Noir.

 • Wina z Nowej Zelandii

  Nowa Zelandia to jeden z szybciej rozwijających się producentów win z Nowego Świata. Początki winiarstwa w tym regionie datuje się na początek XIXw. Dzisiaj to już prawie 40 tysięcy hektarów upraw oraz 300 milionów litrów wina rocznie. Główny region winiarski to Marlborough położony na północnym-wschodzie wyspy południowej. Najpopularniejszym szczepem jest Sauvignon Blanc, który w regionalnej odmianie przez wielu krytyków uważany jest za najlepszy na świecie.

 • Wina z Polski

  W ostatnich latach polskie wina licznie pojawiły się na sklepowych półkach oraz w kartach win najlepszych restauracji. Choć produkcja wina w Polsce ma niewielkie znaczenie gospodarcze, to towarzyszy jej duże zainteresowanie społeczne i szybki wzrost liczby winnic oraz powierzchni upraw.

  Polska jako kraj winiarski

  Polska nie była i nie jest postrzegana jako kraj winiarski, ale od kilku lat obserwuje się tu wyraźny wzrost zainteresowania hodowlą winorośli i produkcją wina. Patrząc z perspektywy historycznej, można stwierdzić, że próby produkcji polskiego wina nie są zjawiskiem nowym. Współcześnie odrodzeniu winiarstwa sprzyjają przede wszystkim zmiany warunków klimatycznych, ale również zjawiska o charakterze społecznym, takie jak zmiany preferencji konsumentów, wzrost ich zamożności, wzmocnienie wizerunku Polski na turystycznej mapie Europy, popularność lokalnej żywności i ruchów „slow food”. Polskie winiarstwo szybko się rozwija, wykształca własną specyfikę, zarówno pod względem profilu winiarzy, jak i wykorzystywanych odmian winorośli i stylu polskiego wina.

  Choć inwestycja w produkcję wina jest kosztowna i dość ryzykowna, liczba winnic w Polsce stale rośnie. Przyrost jest ogromny, gdyż jeszcze w roku 2000 liczba ta wynosiła 27, dziesięć lat później nasz kraj mógł pochwalić się 285 winnicami, dziś liczba winnic to niemal pół tysiąca (stan na lato 2020, dane za winogrodnicy.pl).

  Charakterystyka polskich win

  Ze względu na wymagające warunki klimatyczne winiarze decydują się najczęściej na produkcję polskiego wina z odmian hybrydowych. Są to szczepy powstałe w wyniku krzyżowania winorośli właściwej z innymi gatunkami. Odmiany te charakteryzują się dużą odpornością na mrozy oraz na większość chorób. Stwarza to możliwość uprawy bez oprysków, wpisującej się w modny trend rolnictwa ekologicznego. Najpowszechniej uprawianymi szczepami hybrydowymi w Polsce są Solaris, Seyval Blanc, Johanniter, Hibernal, Bianca i Jutrzenka na białe wino oraz Regent, Rondo, Cabernet Cortis i Marechal Foch na wino czerwone. W częściach kraju o większych tradycjach winiarskich, a także łagodniejszym i cieplejszym klimacie uprawia się też klasyczne odmiany międzynarodowe. Nikogo nie dziwi polskie wino z odmian szlachetnych takich jak Pinot Noir lub Riesling.

  Polskie wina są typowe dla chłodnego klimatu. Mają wyrazistą kwasowość, specyficzny smak i aromat polskich owoców, takich jak jagody, gruszki, jabłka ale także dziki bez czy mięta.

  Czy wino z Polski może stać się produktem eksportowym? Duża liczba turystów z zagranicy poznających nasze wino na miejscu, coraz większa produkcja, ocieplający się klimat oraz charakterystyczny sznyt polskich win są czynnikami sprzyjającymi. Pamiętajmy jednak, że do dalszego rozwoju rynku polskiego wina konieczne jest przede wszystkim wsparcie lokalnych Konsumentów.

 • Wina z Portugalii

  Pierwszym skojarzeniem z winami z Portugalii jest porto i wielu zapewne by przysięgło, że nazwa kraju od wina tego się wywodzi. To błędne założenie, a w dodatku bardzo krzywdzące dla winiarstwa bujnie się rozwijającego na europejskich wybrzeżach Atlantyku, nad Tagiem oraz Douro Dzisiejsza winiarska Portugalia to więc nie tylko wybitne i szeroko doceniane porto oraz podobnie wspaniała, choć nieco zapomniana madera.  Wina z Portugalii mają wiele do zaoferowania tym, którzy szukają odmiany.

  Szczepy winorośli w winach z Portugalii

  Jest to region, w którym powstają wina ze szczepów niemal wyłącznie lokalnych. W czasach, kiedy wszystkie kraje robią Cabernety, Merloty, Chardonnay i Sauvignon Blanc, Portugalia jawi się jako ląd  wciąż nieodkryty. W winach z Portugalii znajdziemy więc, z  czerwonych odmian: touriga nacional, castelão frances, trincadeira, touriga franca, tinta barroca, aragonez (tempranillo, tinta roriz), alicante bouschet i alfrocheiro. Wśród białych rozpoznawalne są fernão pires, alvarinho, encruzado i znane jako surowiec na maderę verdelho.

  Wina z Portugalii - klasyfikacja

  W Portugalii, jak i wielu innych winiarskich regionach robi się wina stołowe, regionalne i wina z oznaczeniem pochodzenia, czyli apelacją (skrót jak we Włoszech DOC, czyli Denominação de Origem Controlada). 

  Najbardziej znane regiony winiarskie Portugalii to:  Minho, Trás-os-Montes, Douro, Porto, Beiras, Dão, Lisboa, Tejo, Alentejo.

 • Wina z Węgier

  Trudno sobie dziś wyobrazić winiarską mapę Europy bez win z Węgier. 

  Na Rafa-Wino znajdziesz aż 140 etykiet, a ceny zaczynają się już od 18,49 zł!

  Największa wizytówka Węgier są słodkie wina z Tokaju - jedne z najlepszych win na świecie w tej klasie.

  Niezwykłą cechą węgierskiego wina jest jego różnorodność. Umożliwiają to setki odmian winorośli, różnorodne obszary upraw, zabiegi enologiczne i pasja winiarzy.

  Winnice Węgier zajmują dziś powierzchnię około 100 tysięcy hektarów, co daje im jednoprocentowy udział w ogólnoświatowym areale tego dobra. Jest to jednak całkiem sporo jak na niespełna dziesięciomilionowy naród. Węgry są także wielkim eksporterem wina. Znamy je świetnie w Polsce od wieków.  

  Wina z Węgier - klasyfikacja

  Tradycyjna klasyfikacja win węgierskich, podobnie jak innych krajów monarchii austro-węgierskiej, oparta była na systemie podobnym do tego stosowanego w Austrii i w Niemczech. Dlatego najbardziej charakterystycznym jego wyznacznikiem jest tu odmianowość (uwidoczniona na etykiecie, choć w towarzystwie apelacji lub nazwy regionu) oraz dojrzałość owoców podczas zbiorów. Dziś, choć system ten wielokrotnie zmieniano i modernizowano, dalej nosi germańskie znamiona – przewaga win szczepowych jest ogromna. Nawet jeśli wino jest kupażem, producenci starają się podać na etykiecie nazwy odmian, które wchodzą w jego skład.  

  Główny podział – jak we wszystkich krajach Unii Europejskiej – przebiega między winami jakościowymi (z apelacją) oraz winami regionalnymi i stołowymi.  Nazwa okręgu na etykiecie oznacza wino jakościowe (z apelacją), zaś nazwa regionu – wino regionalne.

  Odmiany winorośli w winach z Węgier

  Nie sposób opisać w kilku zdaniach bogactwa węgierskich odmian lokalnych. Poniżej skupiamy się zatem na najciekawszych i najpopularniejszych szczepach charakterystycznych dla tego kraju:

  Białe:  Furmint, Harslevelu, Koverszolo, Cserszegi Fuszeres, Ezerjo, Irsai oliver, Kiralyleanyka, Zenit, Zeta

  Czerwone: Kadarka, Kekfrankos,Kekoporto (Portugieser), Menoire

  Oczywiście wina z Węgier robione są również z odmian międzynarodowych. Z powodzeniem uprawia się tutaj: Riesling, Sauvignon Blanc, Pinot Noir (z którego Istvan Bencze wyczarował wyjątkowe białe wino Virgo - dostępne w Rafa Wino) , Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc (daje doskonałe wina na południu Węgier- w Villany!), Merlot, Syrah.

  Regiony winiarskie na Węgrzech

  Najważniejsze Regiony winiarskie Węgier to:

  Tokaj - najsłynniejszy węgierski region, o wielowiekowej tradycji i słynnych winach znanych na całym świecie. Kojarzony powszechnie z winami słodkimi, ale dziś uznawany także za jedno z najważniejszych miejsc na wytrawnej mapie kraju.

  Eger - najbardziej znany obszar produkcji win czerwonych na Węgrzech, z flagowym swoim produktem - Egri Bikaverem. Ale w ofercie Egerskich winiarzy coraz więcej spotkać można białych win -kupaży: Egri csillag. 

  Matra - region znany z win białych

  Villany - na południu Węgier; niekwestionowane królestwo Cabernet Franca

  Badascony - nad Balatonem; Konsagi, Hajos-Bajaj - na nizinie Węgierskiej; oraz Szekszard, Somlo, Balaton, Sopron, Tolna.

 • Wina z Włoch

  Wina włoskie to bogactwo stylów, smaków i odmian niespotykane w żadnym innym kraju. Wina znane na całym świecie, setki autochtonicznych szczepów i historia kraju nierozerwalnie złączona z kulturą wina.

  Włochy posiadają ponad 2000 lat historii produkcji wina. Znajduje się tu 20 regionów i około 500 apelacji. Prawie 400 rodzimych odmian winorośli, a w sumie na 800 tysiącach hektarów uprawia się ponad 2000 szczepów. Produkuje się z nich 55 milionów hektolitrów wina, z czego ponad 20 milionów hektolitrów włoskiego wina przeznaczone zostało na eksport (dane z 2018 roku). Liczby te dają pewien obraz tego jakim gigantem w świecie wina są Włochy.

  Włoskie regiony winiarskie

  Podstawowy podział regionalny pokrywa się z podziałem geograficznym. Na terenie regionów wyodrębnia się subregiony i apelacje. Regionami o największym znaczeniu, zarówno jeśli chodzi o jakość i renomę, jak i ilość produkowanego wina są Toskania, Piemont i Wenecja Euganejska (Veneto). Wina włoskie charakteryzują się własnym stylem, zależnym od regionu. Niektóre są znane, ponieważ są produkowane w dużych ilościach i można je znaleźć na całym świecie, inne ze względu na niezmiennie wysoką jakość. Toskania słynie oczywiście z rodzajowego Chianti. Wenecja Euganejska to ogromne ilości codziennego wina białego: Prosecco, Soave czy Pinot Grigio, ale to także mała ojczyzna Amarone della Valpolicella, jednego z najbogatszych i najwspanialszych rodzajów wina czerwonego. Piemont z kolei słynie ze wspaniałych, długowiecznych Barolo, ale produkuje się tu też inne cenione wina czerwone jak Barbaresco czy Barbera d'Alba. Wśród bardziej znanych regionów i ich flagowych win wymienić można także Puglię i popularne w Polsce wina z Primitivo, Emilia-Romagna i jej ogromną produkcję musującego Lambrusco, Abruzję i znane czerwone wina z Montepulciano czy Trentino/Alto Adige, leżący u podnóża Alp region słynny z zwłaszcza ze swoich endemicznych odmian.

  Klasyfikacja win włoskich

  Podobnie jak w przypadku win francuskich czy hiszpańskich, również etykiety win z Włoch muszą zawierać określone informacje, między innymi dotyczące miejsca pochodzenia i jakości wina. Według tych kryteriów wyróżniono we Włoszech czterostopniową hierarchię.

  Najwyższą kategorią win włoskich jest DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita). Oznacza kontrolowane pochodzenie winogron i metody produkcji oraz gwarantowaną jakość. Istnieją surowe zasady dotyczące produkcji win DOCG, w szczególności dozwolone odmiany winogron, limity plonów, dojrzałość winogron, procedury produkcji wina i dojrzewanie w beczkach lub butelkach. Wina podlegają procedurom degustacyjnym, a butelki posiadają na szyjce numerowaną pieczęć rządową, co ma zapobiegać fałszerstwom. Pierwszymi powstałymi DOCG były Brunello, Barolo, Vino Nobile oraz Barbaresco. Aktualnie we Włoszech wyróżnia się 75 apelacji o tym najwyższym oznaczeniu.

  DOC (Denominazione di Origine Cotrollata) to główny poziom klasyfikacji win włoskich określający przede wszystkim obszar uprawy i produkcji. Obejmuje prawie każdy tradycyjny styl włoskich win. Istnieje około 330 indywidualnych apelacji DOC, z których każdy zawiera zestaw przepisów regulujących strefę uprawy winorośli, dozwolone odmiany winogron i styl wina. Te, które wykazują niezmiennie wysoką jakość, mają możliwość awansu do statusu DOCG.

  IGT (Indicazione Geografica Tipica ) to kategoria pozwalająca zidentyfikować wino po miejscu pochodzenia, ale już niekoniecznie po stylu wina czy użytych do produkcji szczepach. W tej kwestii daje ona winiarzowi większą swobodę. Najbardziej znanym winem z tej kategorii jest tzw. Supertoskan. Te wysokiej jakości, skoncentrowane i mocno zbudowane kupaże zawierają poza dozwolonym w Toskanii szczepem Sangiovese także inne odmiany takie jak Merlot, Cabernet Sauvignon czy Cabernet Franc. Pamiętać jednak należy, że spora część win IGT nie otrzymała wyższej kategorii ze względu na niższą jakość wina.

  Najniższy szczebel drabiny jakości włoskich win należy do VdT (Vino da Tavola) i oznacza dosłownie „wino stołowe”. Stanowi najbardziej podstawowy poziom win z Włoch.

  Szczepy winorośli we Włoszech i polecane wina

  Włochy słyną z dużej różnorodności odmianowej uprawianej tu winorośli. Szacuje się, że w Italii rośnie ponad 2000 odmian, z czego niemal co czwarta jest odmianą autochtoniczną. Do najpopularniejszych odmian czerwonych uprawianych we Włoszech należą Sangiovese i Nebbiolo, główne surowce wykorzystywane do produkcji wina kolejno w Toskanii oraz Piemoncie. Sangiovese daje wina owocowe o wysokiej kwasowości, jest głównym składnikiem Chianti (polecamy poznać ten styl dzięki wyśmienitemu Rietine Chianti Classico). Nebbiolo to szlachetna i wysoce ceniona odmiana dająca wina poważne, taniczne, o długim potencjale dojrzewania. Robi się z niej przede wszystkim wina jednoodmianowe, a najbardziej znanym jest Barolo (doskonałe Eraldo Viberti Barolo). Sporą popularnością cieszą się także Montepulciano (Valori Montepulciano d'Abruzzo), Primitivo (polecamy wyborne Papale Linea Oro od prducenta Varvaglione), Dolcetto (Claudio Alario Dolcetto), Barbera ( Eraldo Viberti Barbera d'Alba) oraz Corvina jako główny składnik mieszanki z Valpolicelli (warto spróbować jej najwyższej emanacji - Amarone della Valpolicella Valpantena). Wśród szczepów białych prym wiodą Pinot Grigio (spróbujcie Tezza „Corte Majoli”) oraz Glera, z której produkuje się Prosecco (jedno z najlepszych dostępnych w Polsce - Marsuret Valdobbiadene Il Soler DOCG), a dalej Garganega uprawiana na jedno z najbardziej znanych włoskich win białych – Soave. Pośród odmian międzynarodowych najpopularniejszymi są Merlot oraz Chardonnay.

  Warto wspomnieć także o winach z Alto Adige, jednego z najdalej na północ wysuniętych regionów. Robi się tam wina z odmian typowych dla tego regionu, a jeden z producentów – Cantina Roeno – produkuje wino z niemal zapomnianej odmiany Enantio, która jako jedna z nielicznych w Europie oparła się wyniszczającej pladze filoksery z końca XIX wieku.

na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 390 elementów
Pokazuje 1 - 24 z 390 elementów