Vartely Chardonnay półsłodkie
Vartely Chardonnay półsłodkie

Vartely Chardonnay półsłodkie

Ocena:
Smak
Półsłodkie
Kraj pochodzenia
Mołdawia
Region
Valul lui Traian
Szczep
Chardonnay
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
12,5%
Temperatura podawania
8-10 °C

27,99 zł

Opis

Półsłodkie mołdawskie chardonnay. Aromat dojrzałych ananasów, bananów, kwiatów polnych i nuty chleba. W ustach przyjemnie krągłe i świeże, o smaku przywodzącym na myśl soczyste jabłka i gruszki. Podawać jako aperitif lub do warzyw w maśle, skorupiaków i serów.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Chateau Vartely

Château Vartely to firma, która łączy najnowocześniejsze technologie w zakresie uprawy winorośli i przetwarzania winogron z pasją do produkcji wina wysokiej jakości.

Winnica

Jakość win Château Vartely wyróżnia się medalami i wyróżnieniami, zdobytymi na najsłynniejszych międzynarodowych konkursach: Mondial de Bruxelles, Mundus Vini, Vinalies Internationales, Decanter, International Wine & Spirits Competition, Sakura, Citta del Vino, International Wine Challenge i wielu innych.

Château Vartely jest promotorem kultury jakościowej konsumpcji wina. Na terenie winnicy nie tylko produkuje się wino, ale także kultywuje miłość do tego trunku.

Szczepy

Mając ogromne winnice, Vartely uprawia różne odmiany winorośli: Białe odmiany- chardonnay, muscat ottonel, sauvignon blanc, traminer, feteasca regală.  Czerwone odmiany - pinot noir, cabernet sauvignon, merlot, rară neagră, malbec, feteasca neagră, syrah.

Château Vartely jest również liderem w popularyzacji lokalnych odmian, takich jak fetească regală, fetească neagră i rară neagră.

Historia

Winorośl uprawiano na terenie dzisiejszej Mołdawi od ponad 2 tys lat. Firma Château Vartely powstała w 2004 roku, ale wina pod tą marką pojawiły się w 1996 roku zyskując szybką popularność  w kraju i za granicą.

Nowoczesne przedsiębiorstwo Château Vartely jest wyposażone zgodnie ze współczesnymi trendami w technice produkcji wina. Zapewnione jest zarówno przetwarzanie, przechowywanie i butelkowanie win, jak i ich wysoka jakość.  Podstawą firmy jest zamknięty cykl technologiczny produkcji, począwszy od uprawy winogron na własnych plantacjach, ich przetwarzania, otrzymywania wysokiej jakości materiałów winiarskich i ich dojrzewania, aż po butelkowanie i wprowadzanie do obrotu na rynku.

Klimat/Gleba

Własne winnice w regionach: Codru i na południu kraju: Bugeac, Valul lui Traian zapewniają wysoką jakość tworzonych win. Mikroklimat na tych obszarach pozwala na produkcję unikalnych win.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również