Nowe produkty

Promocje

Wina z Austrii

Od trzech dekad poziom win austriackich sukcesywnie rośnie. Dziś produkcja wina w Austrii przeżywa niespotykany dotąd rozkwit. Zerwano z wizerunkiem producenta tanich i kiepskich win, a postawiono na jakość i indywidualny charakter. Koniunktura gospodarcza, sukcesy podczas międzynarodowych degustacji oraz inwestycje we współczesne rozwiązania ...

Od trzech dekad poziom win austriackich sukcesywnie rośnie. Dziś produkcja wina w Austrii przeżywa niespotykany dotąd rozkwit. Zerwano z wizerunkiem producenta tanich i kiepskich win, a postawiono na jakość i indywidualny charakter. Koniunktura gospodarcza, sukcesy podczas międzynarodowych degustacji oraz inwestycje we współczesne rozwiązania technologiczne to tylko kilka przejawów tego procesu.

Regiony

Austriacki system kontroli pochodzenia i jakości wina DAC powstał stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2002 roku. W jego skład wchodzi aktualnie 18 apelacji winiarskich, a do najbardziej znanych regionów należą słynące z białych win Wachau i Kremstal w dolinie Dunaju oraz Burgenland na wschodzie kraju, przy samej granicy z Węgrami. Region znany między innymi z nieustępujących jakością Tokajowi szlachetnych win słodkich. Poza tym dobrą marką cieszą się także Styria, Weinviertel oraz Wiedeń, który jest osobnym regionem.

Wina z Austrii

Wina austriackie to głównie rodzime odmiany, wysoka jakość i owocowy charakter. Austria kojarzona jest przede wszystkim z lekkimi, orzeźwiającymi białymi winami. Myśląc o winie z Austrii mówimy: Gruner Veltliner. Ta oryginalna austriacka odmiana stanowi około 35% wszystkich upraw i jest prawdziwą wizytówką branży. Najlepsze Grunery, bardziej strukturalne i poważne, znajdziemy na północy kraju w dolinie Dunaju. Masowo uprawia się tu też Rieslinga i Muller Thurgaua. Poza tym uprawia się w Austrii także Weissburgundera, Muskatellera, Traminera czy Welschrieslinga. Wspomnieć trzeba też o Rotgipflerze z mało znanego Thermenregion, niemal zapomnianej austriackiej odmianie, którą część winiarzy chce z powrotem wprowadzić na piedestał.

Jeśli chodzi o czerwone wina z Austrii, to również tutaj warto sprawdzić lokalne odmiany. Najpopularniejszymi są Zweigelt, Blaufrankisch oraz Sankt Laurent, które przy ograniczaniu plonów dają wina skoncentrowane i oparte na strukturze owocu. Z odmian międzynarodowych uprawia się tu między innymi Pinot Noir, Merlot i Cabernet Sauvignon.

Warto też dodać, że dobre wina austriackie wyróżniają się nie tylko jakością, smakiem, endemicznością odmian, ale także zaskakująco korzystnymi cenami.

Polecane wina austriackie w Rafa Wino

Wśród polecanych przez nas win nie może zabraknąć Winzer Krems Gruner Veltliner - to wzorcowe wino, które pozwoli zrozumieć jako powinien smakować ten lokalny skarb. Koniecznie spróbujcie też Heinrich Hartl III Rotgipfler, aby przekonać się jak zaskakująco dobre może być wino z niszowej odmiany uprawianej w niewielkim i mało znanym regionie. Na koniec polecamy austriackie wino czerwone. Lekkie biodynamiczne wino Zweigelt od wybitnego producenta Josepha Umathuma z Burgenlandu.

Więcej

Wina z Austrii Jest 61 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 61 elementów
Pokazuje 1 - 24 z 61 elementów