Haider - Chardonnay Zobacz większe

Haider - Chardonnay 2018

44512

Nowy produkt

Austriackie białe wino wytrawne produkowane w Burgenlandzie z popularnej odmiany Chardonnay.

Winifikowane bez udziału dębu, a 40% wina fermentowało na skórkach. Nos jest świeży i umiarkowanie intensywny. Można wychwycić słodką, soczystą gruszkę, winogrono i dojrzałe jabłko ze skórką. Usta lekkiej budowy, z przyjemnie zaakcentowaną kwasowością i zachęcającym akcentem słonej mineralności. W smaku odnajdziemy jabłko wraz z ogryzkiem, skórkę brzoskwini i winogrona. Młode, świeże i witalne.
- MS-Sommelier

Więcej szczegółów

59,49 zł brutto

payments-logos
Producent
Haider
Haider

Opis

KolorBiałe
SmakWytrawne
Kraj pochodzeniaAustria
RegionBurgenland
SzczepChardonnay
Objętość750ml
Zawartość alkoholu13,5%
Temperatura podawania10-12 °C

Haider

Winnica

Winnica Haider znajduje się we wschodniej części Austrii, na wschodnim brzegu jeziora Neusiedler, w pobliżu granicy z Węgrami, na obszarze parku narodowego Neusiedler See-Seewinkel. Winnica produkuje wina zgodne z niemiecką klasyfikacją win (Prädikatsweine) oraz naturalne, wymykające się standardom.

Szczepy

Na 13 ha uprawianych jest 13 odmian białych winogron, które zajmują  70% obszaru. Główne białe odmiany sadzonek to: Riesling, Chardonnay, Muscat Ottonel, Traminer i Sauvignon Blanc. Pozostałe 30% zagospodarowane jest m.in. Zweigeltem, Sankt Laurent oraz Merlot i Cabernet Sauvignon zapewniającymi międzynarodową stylistykę win. Bardzo ważnym elementem portfolio winnicy Haider są ich słodkie wina z późnego zbioru (Spaetlese).

Historia

Rodzina Haider zajmuje się winem od roku 1870 - obecni właściciele -małżeństwo Theresa i Gerhard Heider to już czwarta generacja winiarzy. Młode pokolenie duży nacisk kładzie na elementy BIO - standardem jest ręczny zbiór, spontaniczna fermentacja i poszanowanie środowiska naturalnego na każdym etapie produkcji. Haider jest członkiem Wine Growing Characters - kolaboracji 5 winnic prowadzonych przez młodych winiarzy z Austrii promujących wyjątkowość lokalnych terroir. 

Klimat / Gleba

Według rodziny Haider ich wina odzwierciedlają wyjątkowość regionu Seewinkel. Podłoże składające się z piaszczystej gleby, czarnoziemów i żwirów nadają ich słodkim winom subtelności, elegancji i wyjątkowego smaku. W połączeniu z umiejętnym obchodzeniem się z botrytis (szlachetna pleśń koncentrująca w winogronie cukier) pozwala na tworzenie najlepszych słodkich win w Austrii.

Opinie

Oceń 
2020-11-06

rześkie i mineralne chardonnay

Skąd ta rześkość??? Znad Jeziora Nezyderskiego, które kształtuje tutejszy mikroklimat, i dzięki bogatym w wapienne osady glebom; kiedyś było tu pra-morze. Można do dziś znaleźć ślady muszli w kamieniu i amonity w winnicach tego austro-węgierskiego pogranicza. Pijalność 9/10

  Napisz swoją opinię!

  Napisz opinię

  Haider - Chardonnay 2018

  Haider - Chardonnay 2018

  • Objętość: 750ml
  • Smak: Wytrawne
  • Kolor: Białe
  • Kraj pochodzenia: Austria
  • Zawartość alkoholu: 13,5%
  • Temperatura podawania: 10-12 °C
  • Produkowane ze szczepu: Chardonnay
  • Region: Burgenland

  Produkty powiązane

  30 innych produktów w tej samej kategorii: