Nowe produkty

Wina Koszerne

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czym jest koszerne wino? Zapraszamy!

Termin koszerny pochodzi z hebrajskiego i oznacza odpowiedni lub właściwy. W odniesieniu do wina odnosi się do wina, którego produkcja musi spełniać surowe normy pod nadzorem żydowskiego autorytetu religijnego lub, w przeciwnym razie, ekspertów w tej dziedzinie. I powinien pozos...

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czym jest koszerne wino? Zapraszamy!

Termin koszerny pochodzi z hebrajskiego i oznacza odpowiedni lub właściwy. W odniesieniu do wina odnosi się do wina, którego produkcja musi spełniać surowe normy pod nadzorem żydowskiego autorytetu religijnego lub, w przeciwnym razie, ekspertów w tej dziedzinie. I powinien pozostać nietknięty przez nieżydowskie ręce.

Nie oznacza to, że wino smakuje inaczej, w rzeczywistości nie da się odróżnić koszernego wina w ślepej degustacji od takiego, które nim nie jest. Podobnie jak w przypadku wszystkich win, jego jakość opiera się na dwóch podstawowych czynnikach: winnicy - upraw i winiarni – przetwórni.

Warto zauważyć, że koszerne wino może pochodzić z winnic na całym świecie i nie wszystkie wina produkowane w Izraelu są koszerne. Dozwolone są również wszystkie odmiany winogron, chociaż preferowane jest stosowanie lokalnych, autochtonicznych winogron.

W celu wprowadzenia koszernego wina do obrotu wymagana jest hechsher, czyli pieczęć aprobaty koszernego organu nadzorczego, organizacji takiej jak OU (Związek Prawosławny), władzy rabina lub „posek”, decyzja - twórcy w sprawach prawa żydowskiego. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że 1% zysków ze sprzedaży tych win trafia na cele charytatywne!

Spożywanie koszernego wina w społeczności żydowskiej towarzyszy wielu jej rytuałom, takim jak obrzezanie, małżeństwo i rozpoczęcie wszystkich świątecznych i szabatowych posiłków. Dlatego jego konsumpcja na całym świecie jest znacząca, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Francji i Wielkiej Brytanii.

W tym miejscu nasuwa się zapewne kilka pytań, zapraszamy do dalszej lektury!

Wymagania, aby wino uznano za koszerne

Wino koszerne jest produkowane zgodnie z zasadami zawartymi w Torze, a konkretnie zgodnie z prawami kaszrutu, które zostały przekazane Mojżeszowi na górze Synaj i określają wymagania żywieniowe dla praktykujących Żydów.

Jeśli chodzi o wino, ma to więcej wspólnego z ludźmi niż z konkretnymi składnikami zabronionymi w kaszrut. Są to:

Tylko praktykujący Żydzi mogą brać udział w procesie produkcji wina, od zbiorów do butelkowania. Winogrona muszą trafić do winnicy w dobrym stanie - odpowiednio dojrzałe.

Osoba nadzorująca przebieg (która nie musi być rabinem) zapewnia przestrzeganie prawa żydowskiego. Od początku zbiorów do końca butelkowania ich ręce są rękami winiarza, który przez cały czas działa wspólnie z dyrektorem winnicy, wyznaczając kolejne kroki.

Wszystkie maszyny używane w całym procesie są obecnie odpowiednio zdezynfekowane i używane wyłącznie do produkcji win z certyfikatem koszerności.

Inną osobliwością koszernego wina jest Pesach. Autorytet religijny gwarantujący, że nie zawiera niedozwolonych składników (np. szczególnych drożdży). Stosowanie produktów zwierzęcych jest niedozwolone (białko jaj jest dopuszczalne, ale tylko wtedy, gdy skorupka jaja jest biała i sprawdzona przez rabina). Żelatyna i kazeina nie są dozwolone, podobnie jak dodawanie bakterii, drożdży lub enzymów.

W winnicy nie wolno używać nawozów organicznych, a winogrona muszą pochodzić z winorośli, które mają co najmniej cztery lata. W Izraelu mają też zwyczaj nie zbierać plonów w siódmym roku, aby winnica mogła odpocząć i wyzdrowieć.

Rodzaje koszernego wina

Jeśli skupimy się na procesie produkcji i odłożymy religię na bok, technicznie znajdziemy dwie odmiany wina koszernego: mevushal i nie-mevushal.

Wino Mevushal poddawane jest specyficznemu procesowi, aby nie utracić swojej duchowej czystości i aby mogło być otwierane i podawane przez osobę niereligijną, nie tracąc przy tym swojej koszerności. Technika polega na poddaniu płynu wysokiej temperaturze przez kilka sekund, procesowi podobnemu do pasteryzacji. Wina niemewuszalskie są kwintesencją win koszernych, mogą je podawać tylko osoby przestrzegające zasad kaszrutu.

Wino koszerne, a świat wina

Podczas produkcji koszernego wina dostosowywane są wszystkie składowe do przepisów tego drobiazgowego procesu, zawsze pod nadzorem żydowskiego autorytetu religijnego. Jak widać po raz kolejny, świat wina to wyjątkowa kraina.

Jeśli jesteś jedną z tych osób z ciekawością obserwującą te zagadnienia, to polecamy nasze wpisy o winach hiszpańskich, francuskich oraz tych z szczepu Pinot Noir. Zapisz się też do naszego newslettera, aby być na bieżąco ze wszystkimi naszymi nowościami i specjalnymi ofertami.

Więcej

Wina Koszerne Jest 7 produktów.

Pokazuje 1 - 7 z 7 elementów
 • Hermon Mount White 2018

  Białe wytrawne izraelskie wino koszerne. Hermon Mont White to blend szczepów:  sauvignon blanc, chardonnay, viognier, sémillon. Wino o średniej treści, świeże i łatwe do delektowania się. Aromatyczne nuty owocowe: mandarynki, grejpfruta, brzoskwini i ananasa, dopełnione kwiatami i odrobiną trawy. W ustach smakowite, o dobrej strukturze i świeżym, czystym...

  77,49 zł
 • Hermon Mount Red 2020

  Mount Hermon Red 2020 to mieszanka odmian Bordeaux: Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Petit Verdot i Malbec. Wszystkie owoce zebrano z winnic na Wzgórzach Golan. Aromaty czerwonych i czarnych owoców, przeplatane nutami świeżych ziół, ziemi i kakao. Świetne do codziennego picia. Mount Hermon Red 2020 to młode wino o dobrym ciele: gotowe do picia...

  77,49 zł
 • Gamla - Sangiovese 2018

  Bogate, skoncentrowane czerwone wino wytrawne z Izraela o aromatach suszonych kwiatów,leśnych jagód, wiśni, dżemu, likieru z czarnej porzeczki i przypraw wzbogaconych o nuty waniliowe. W ustach dobra struktura, doskonała równowaga, wyważona elegancja i ładnie zarysowane, aksamitne taniny. Długi, elegancji finisz. Podawać do steków w sosie pieprzowym,...

  98,49 zł
 • Yarden Galilee Gewurztraminer 2019

  Rok 2019 był kolejnym znakomitym rocznikiem na Wzgórzach Golan, który dał nam kolejny rok wyjątkowych win. Yarden Gewurztraminer 2019 prezentuje urzekające nuty liczi, marakui, melona, ​​przypraw i wiciokrzewu. To złożone wino o średniej treści jest półwytrawne i pełne smaku.  W ustach lekkie i świeże, przyjemnie kwasowe, o czystym owocowym posmaku....

  101,49 zł
 • Gamla - Cabernet Sauvignon 2018

  Gamla Cabernet Sauvignon 2018, to czerwone wino wytrawne z Izraela. Prezentuje złożone aromaty wiśni, jeżyny i morwy, wraz z nutami tytoniu, ziół i francuskiego dębu. To aromatyczne wino charakteryzuje się pełnym ciałem i długim finiszem. Gamla Cabernet, wino gotowe do picia teraz, oraz będzie się rozwijać w butelce przez kilka lat i będzie się dobrze...

  107,49 zł
 • Yarden Galilee Merlot 2016

  Wspaniały przykład wyjątkowej jakości Merlota uprawianego na Wzgórzach Golan. Wino czerwone wytrawne od wiodącego izraeskiego producenta Golan Heights Winery. Wino pełne, bogate i aromatyczne: nuty dojrzałych czerwonych i czarnych owoców, a także nuty skórki pomarańczowej, ziemi i świeżych ziół. Wino gotowe do picia już, ale może być przechowywane przez...

  149,99 zł
 • Yarden Galilee Syrah 2016

  Czerwone wino wytrawne ze szczepu Syrahod wiodącego Izraelskiego producenta: Golan Heights Winery.  Skoncentrowane wino o bogatym bukiecie pełnym aromatów owocowych, likieru z czarnej porzeczki, tytoniu, przypraw i czekolady okraszonych nutą ziemistą. Usta doskonale zbudowane, jedwabiste, długie. Choć przyjemny do picia już teraz, Yarden Syrah 2016...

  157,99 zł
Pokazuje 1 - 7 z 7 elementów