Filtrowanie win

Włączone filtry:
  Producent
  Kraj pochodzenia

  Nowe produkty

  Promocje

  Wina z Węgier

  Trudno sobie dziś wyobrazić winiarską mapę Europy bez win z Węgier. 

  Na Rafa-Wino znajdziesz ponad 250 etykiet, a ceny zaczynają się już od 19,49 zł!

  Największą wizytówką Węgier są słodkie wina z Tokaju - jedne z najlepszych win na świecie w tej klasie.

  Niezwykłą cechą węgierskiego wina jest jego różnorodność. Umożliwiają to setki odmian wino...

  Trudno sobie dziś wyobrazić winiarską mapę Europy bez win z Węgier. 

  Na Rafa-Wino znajdziesz ponad 250 etykiet, a ceny zaczynają się już od 19,49 zł!

  Największą wizytówką Węgier są słodkie wina z Tokaju - jedne z najlepszych win na świecie w tej klasie.

  Niezwykłą cechą węgierskiego wina jest jego różnorodność. Umożliwiają to setki odmian winorośli, różnorodne obszary upraw, zabiegi enologiczne i pasja winiarzy.

  Winnice Węgier zajmują dziś powierzchnię około 100 tysięcy hektarów, co daje im jednoprocentowy udział w ogólnoświatowym areale tego dobra. Jest to jednak całkiem sporo jak na niespełna dziesięciomilionowy naród. Węgry są także wielkim eksporterem wina. Znamy je świetnie w Polsce od wieków.  

  Wina z Węgier - klasyfikacja

  Tradycyjna klasyfikacja win węgierskich, podobnie jak innych krajów monarchii austro-węgierskiej, oparta była na systemie podobnym do tego stosowanego w Austrii i w Niemczech. Dlatego najbardziej charakterystycznym jego wyznacznikiem jest tu odmianowość (uwidoczniona na etykiecie, choć w towarzystwie apelacji lub nazwy regionu) oraz dojrzałość owoców podczas zbiorów. Dziś, choć system ten wielokrotnie zmieniano i modernizowano, dalej nosi germańskie znamiona – przewaga win szczepowych jest ogromna. Nawet jeśli wino jest kupażem, producenci starają się podać na etykiecie nazwy odmian, które wchodzą w jego skład.  

  Główny podział – jak we wszystkich krajach Unii Europejskiej – przebiega między winami jakościowymi (z apelacją) oraz winami regionalnymi i stołowymi.  Nazwa okręgu na etykiecie oznacza wino jakościowe (z apelacją), zaś nazwa regionu – wino regionalne.

  Odmiany winorośli w winach z Węgier

  Nie sposób opisać w kilku zdaniach bogactwa węgierskich odmian lokalnych. Poniżej skupiamy się zatem na najciekawszych i najpopularniejszych szczepach charakterystycznych dla tego kraju:

  Białe:  Furmint, Harslevelu, Koverszolo, Cserszegi Fuszeres, Ezerjo, Irsai oliver, Kiralyleanyka, Zenit, Zeta

  Czerwone: Kadarka, Kekfrankos,Kekoporto (Portugieser), Menoire

  Oczywiście wina węgierskie robione są również z odmian międzynarodowych. Z powodzeniem uprawia się tutaj: Riesling, Sauvignon Blanc, Pinot Noir (z którego Istvan Bencze wyczarował wyjątkowe białe wino Virgo - dostępne w Rafa Wino) , Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc (daje doskonałe wina na południu Węgier- w Villany!), Merlot, Syrah.

  Regiony winiarskie na Węgrzech

  Najważniejsze Regiony winiarskie Węgier to:

  Tokaj - najsłynniejszy węgierski region, o wielowiekowej tradycji i słynnych winach znanych na całym świecie. Kojarzony powszechnie z winami słodkimi, ale dziś uznawany także za jedno z najważniejszych miejsc na wytrawnej mapie kraju.

  Eger - najbardziej znany obszar produkcji win czerwonych na Węgrzech, z flagowym swoim produktem - Egri Bikaverem. Ale w ofercie Egerskich winiarzy coraz więcej spotkać można białych win -kupaży: Egri csillag. 

  Matra - region znany z win białych

  Villany - na południu Węgier; niekwestionowane królestwo Cabernet Franca

  Badascony - nad Balatonem; Konsagi, Hajos-Bajaj - na nizinie Węgierskiej; oraz Szekszard, Somlo, Balaton, Sopron, Tolna.

  Więcej

  Wina z Węgier Jest 312 produktów.

  na stronę
  Pokazuje 1 - 24 z 312 elementów
  Pokazuje 1 - 24 z 312 elementów