Nowe produkty

Promocje

Wina Badascony (Węgry)

Balaton to przede wszystkim wielkie jezioro, doskonale znane Polakom miejsce urlopowe. Wokół jeziora na pobliskich wzgórzach znajduje się 11 tys. ha winnic tworzących jeden z największych w kraju regionów winiarskich Badascony z lubianymi winami. Klimat jest tu umiarkowany. Ogromy wpływ na uprawy ma zbiornik wodny. Wpływa on bezpośrednio na jako...

Balaton to przede wszystkim wielkie jezioro, doskonale znane Polakom miejsce urlopowe. Wokół jeziora na pobliskich wzgórzach znajduje się 11 tys. ha winnic tworzących jeden z największych w kraju regionów winiarskich Badascony z lubianymi winami. Klimat jest tu umiarkowany. Ogromy wpływ na uprawy ma zbiornik wodny. Wpływa on bezpośrednio na jakość wina. Dzięki parowaniu utrzymuje się duża wilgotność powietrza, jezioro stabilizuje temperaturę, a tafla wody odbija promienie słońca, dając winoroślom dodatkową porcję ciepła i światła dla fotosyntezy. Jednym z kilku okręgów winiarskich regionu jest Badacsony - to w Polsce najbardziej znany region znad Balatonu. Znajduje się nad północno-zachodnim Balatonem, na południe od miasta Topolca i na południowy zachód od regionu Balatonfüred-Csopak. Swoją nazwę okręg zawdzięcza wulkanicznej górze Badascony dominującej nad całą okolicą. Tak, jak w pozostałych tutejszych regionach, ślady winorośli pochodzą jeszcze z czasów rzymskich. W Badascony i okolicznych wioskach została wytyczona trasa winna, przy której zlokalizowanych jest wiele winiarni. Większość skupia się na górze Badascony (437 m). W Badacsony winnice zajmują powierzchnię  około 1,7 tys. ha;

Oprócz Badascony, nad Balatonem znajduje się jeszcze kilka regionów winiarskich: Balatonboglár , Balaton-felvidék , Balatonfüred-Csopak , Nagy-Somló i Zala.

Odmiany uprawiane w regionie

Zdecydowana większość produkcji w Badacsony przypada na wina białe. Najczęściej uprawiane odmiany winogron w Badascony to: Kéknyelű, Szurkebarat, Olaszrizling, Tramini, Ottonel Muskotaly, Zöldszilváni, Rajnai Rizling, Rizlingszilváni, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Zenit. Obecnie najpopularniejszymi winami regionu Badascony  są Olaszrizling (delikatny o posmaku prażonych migdałów) i Szurkebarat (Pinot Gris). Wino ze szczepu Szurkebarat święci triumfy na całym świecie i jest winem poszukiwanym przez wielbicieli węgierskich win w Polsce. Zwykle są to wina miękkie, harmonijne, bardzo przyjemne w odbiorze i uniwersalne.

W Badascony powstają jednak nie tylko wina białe. Coraz częściej w ofercie tutejszych winnic spotkamy wina z odmiany Kekfrankos, endemicznego szczepu Bakator oraz Pinot Noir, który – podobnie jak Pinot Gris – pojawił się tu już w średniowieczu.

Wina z Badascony w Rafa Wino

Rafa Wino jest reprezentantem winnicy Bencze, znajdującej się na terenie regionu Badascony. Istvan Bencze wytwarza świetne wina ze szczepu Pinot Noir, wśród nich - ciekawostka: wino białe (blanc de noir), które można kupić pod nazwą wino Bencze - Pinot Noir Virgo. Z Pinot Noir od Bencze dostaniemy wina we wszystkich kolorach - także wino różowe.

To wina wysokiej klasy w przystępnych cenach.

Więcej

Wina Badascony (Węgry) Jest 6 produktów.

Pokazuje 1 - 6 z 6 elementów
Pokazuje 1 - 6 z 6 elementów