Wina Badascony (Węgry)

Balaton to przede wszystkim wielkie jezioro, doskonale znane Polakom miejsce urlopowe. Wokół jeziora na pobliskich wzgórzach znajduje się 11 tys. ha winnic tworzących jeden z największych w kraju regionów winiarskich Badascony z lubianymi winami. Klimat jest tu umiarkowany. Ogromy wpływ na uprawy ma zbiornik wodny. Wpływa on bezpośrednio na jakość wina. Dzięki parowaniu utrzymuje się duża wilgotność powietrza, jezioro stabilizuje temperaturę, a tafla wody odbija promienie słońca, dając winoroślom dodatkową porcję ciepła i światła dla fotosyntezy. Jednym z kilku okręgów winiarskich regionu jest Badacsony - to w Polsce najbardziej znany region znad Balatonu. Znajduje się nad północno-zachodnim Balatonem, na południe od miasta Topolca i na południowy zachód od regionu...

Czytaj więcej

Balaton to przede wszystkim wielkie jezioro, doskonale znane Polakom miejsce urlopowe. Wokół jeziora na pobliskich wzgórzach znajduje się 11 tys. ha winnic tworzących jeden z największych w kraju regionów winiarskich Badascony z lubianymi winami. Klimat jest tu umiarkowany. Ogromy wpływ na uprawy ma zbiornik wodny. Wpływa on bezpośrednio na jakość wina. Dzięki parowaniu utrzymuje się duża wilgotność powietrza, jezioro stabilizuje temperaturę, a tafla wody odbija promienie słońca, dając winoroślom dodatkową porcję ciepła i światła dla fotosyntezy. Jednym z kilku okręgów winiarskich regionu jest Badacsony - to w Polsce najbardziej znany region znad Balatonu. Znajduje się nad północno-zachodnim Balatonem, na południe od miasta Topolca i na południowy zachód od regionu Balatonfüred-Csopak. Swoją nazwę okręg zawdzięcza wulkanicznej górze Badascony dominującej nad całą okolicą. Tak, jak w pozostałych tutejszych regionach, ślady winorośli pochodzą jeszcze z czasów rzymskich. W Badascony i okolicznych wioskach została wytyczona trasa winna, przy której zlokalizowanych jest wiele winiarni. Większość skupia się na górze Badascony (437 m). W Badacsony winnice zajmują powierzchnię  około 1,7 tys. ha;

Oprócz Badascony, nad Balatonem znajduje się jeszcze kilka regionów winiarskich: Balatonboglár , Balaton-felvidék , Balatonfüred-Csopak , Nagy-Somló i Zala.

Odmiany uprawiane w regionie

Zdecydowana większość produkcji w Badacsony przypada na wina białe. Najczęściej uprawiane odmiany winogron w Badascony to: Kéknyelű, Szurkebarat, Olaszrizling, Tramini, Ottonel Muskotaly, Zöldszilváni, Rajnai Rizling, Rizlingszilváni, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Zenit. Obecnie najpopularniejszymi winami regionu Badascony  są Olaszrizling (delikatny o posmaku prażonych migdałów) i Szurkebarat (Pinot Gris). Wino ze szczepu Szurkebarat święci triumfy na całym świecie i jest winem poszukiwanym przez wielbicieli węgierskich win w Polsce. Zwykle są to wina miękkie, harmonijne, bardzo przyjemne w odbiorze i uniwersalne.

W Badascony powstają jednak nie tylko wina białe. Coraz częściej w ofercie tutejszych winnic spotkamy wina z odmiany Kekfrankos, endemicznego szczepu Bakator oraz Pinot Noir, który – podobnie jak Pinot Gris – pojawił się tu już w średniowieczu.

Wina z Badascony w Rafa Wino

Rafa Wino jest reprezentantem winnicy Bencze, znajdującej się na terenie regionu Badascony. Istvan Bencze wytwarza świetne wina ze szczepu Pinot Noir, wśród nich - ciekawostka: wino białe (blanc de noir), które można kupić pod nazwą wino Bencze - Pinot Noir Virgo. Z Pinot Noir od Bencze dostaniemy wina we wszystkich kolorach - także wino różowe.

To wina wysokiej klasy w przystępnych cenach.

Pokaż mniej