Nowe produkty

Promocje

Wina Szampanii (Francja)

Moc szampana, tego wyjątkowego wina z Szampanii, bierze się głównie stąd, że jest on produkowany w odmienny, pracochłonny i czasochłonny sposób. Efekt tych wysiłków w przypadku dobrego szampana może być jednak naprawdę zachwycający. Za wynalazcę szampana uważany jest mnich benedyktyński, Dom Perignon. I wydaje się, że to właśnie on jako pierwszy...

Moc szampana, tego wyjątkowego wina z Szampanii, bierze się głównie stąd, że jest on produkowany w odmienny, pracochłonny i czasochłonny sposób. Efekt tych wysiłków w przypadku dobrego szampana może być jednak naprawdę zachwycający. Za wynalazcę szampana uważany jest mnich benedyktyński, Dom Perignon. I wydaje się, że to właśnie on jako pierwszy wprowadził mieszanie win pochodzących z różnych terenów i roczników.

Szampania – historyczna prowincja we Francji, położona w północno-wschodniej części kraju. Wchodzi w skład utworzonego z początkiem 2016 roku regionu administracyjnego o nazwie Grand Est.  Prawo UE i przepisy większości krajów zastrzegają termin "szampan" wyłącznie dla win pochodzących z tego regionu.

Wpływ klimatu i gleby na specyfikę regionu

O specyfice Szampanii decydują dwa czynniki: klimat i gleby. Ten pierwszy jest dość chłodny i umiarkowanie wilgotny i co sprzyja wytwarzaniu się w owocach winorośli odpowiedniej porcji kwasów. Ma też swoją ciemniejszą stronę – wiosenne przymrozki atakujące krzewy w momencie, kiedy są najbardziej wrażliwe. Fala chłodów w kwietniu może mieć opłakane skutki dla całego szampańskiego winiarstwa (tak się stało m. in. w roku 2017), dlatego wczesną wiosną miejscowi winiarze śpią z okiem przy termometrze i gdy tylko ryzyko mrozu się zwiększa, obstawiają swoje włości niekończącymi się rzędami niewielkich olejnych lamp tworzących ochronną warstwę ciepła. Ewentualnie polewają krzewy wodą, która zamarzając, chroni ukryte pod nią pędy przed bezpośrednim uderzeniem mrozu. Oprócz klimatu znaczącą rolę odgrywają również wapienne gleby, które zapewniają dobry drenaż (woda nie zalega przy korzeniach winorośli) oraz są swoistym akumulatorem ciepła słonecznego oddającym w nocy to, co zgromadziły w dzień.

Szczepy winorośli uprawiane w Szampanii

Pinot Noir, Pinot Meunier i Chardonnay – to trzy najważniejsze szczepy Szampanii. Wiele szampanów to   kupaże tych trzech odmian. A jeśli na etykiecie pojawia się informacja Blanc de Blanc -  wino zrobiono wyłącznie z Chardonnay. Większość szampanów to wina nierocznikowe, ponieważ powstają z mieszanki przynajmniej dwóch roczników. Tylko w najlepszych latach robi się szampany rocznikowe, czyli powstające ze zbiorów z jednego roku - rok zbioru jest wówczas określony na etykiecie wina.

Szampany w Rafa Wino

Od niedawna Rafa Wino reprezentuje nietuzinkowy dom szampański DELAVENNE PERE&FILS.

Więcej

Wina Szampanii (Francja) Jest 8 produktów.

Pokazuje 1 - 8 z 8 elementów
Pokazuje 1 - 8 z 8 elementów