Nowe produkty

Promocje

Wina Katalonia (Hiszpania)

Katalonia to region znajdujący się w północno-zachodnim rogu Hiszpanii, rozciągając się od Pirenejów po brzeg Morza Śródziemnego. Większa część winnic koncentruje się na terenie położonym na południowy-zachód od Barcelony.

Katalonia to region o bardzo starej tradycji winiarskiej, który nadal jest kluczowym eksporterem hiszpańskich win. Co czwar...

Katalonia to region znajdujący się w północno-zachodnim rogu Hiszpanii, rozciągając się od Pirenejów po brzeg Morza Śródziemnego. Większa część winnic koncentruje się na terenie położonym na południowy-zachód od Barcelony.

Katalonia to region o bardzo starej tradycji winiarskiej, który nadal jest kluczowym eksporterem hiszpańskich win. Co czwarte wino z etykietą "Made in Spain" kupowane poza granicą Hiszpanii pochodzi właśnie z Katalonii.

Wyjątkowość win z Katalonii

Tym co wyróżnia Katalonię na tle innych winiarskich regionów w Hiszpanii jest najbardziej wyrazisty, śródziemnomorski styl tamtejszych win. Odznaczają się one także dużą różnorodnością w zakresie metod winifikacji, a także użytych szczepów.

Katalonia to region, który w Hiszpanii, kojarzy się z musującymi winami cava, które osiągnęły światową sławę.

Apelacje w obrębie regionu

W Katalonii produkuje się wina mogące pochodzić z aż 12 apelacji: Alella, Catalunya, Conca de Barberà, Costers del Segre, Empordá, Montsant, Penedès, Pla de Bages, Priorat,  apelacji: Tarragona, Terra Alta i oczywiście D.O.Cava (choć te wina mogą pochodzić z różnych regionów hiszpańskich, tu jest ich pierwotne źródło).

Tereny pod uprawę winorośli w apelacji D.O. Alella w Katalonii są dosyć nietypowe jak na warunki hiszpańskie. Większość małych, winnych parceli położona jest zaledwie kilkadziesiąt metrów nad poziomem morza. Klimat jest niemal idealnie śródziemnomorski z łagodnymi zimami i gorącym latem. Najczęściej uprawianą odmianą winorośli jest biała, autochtoniczna Pansa Blanca (stanowi aż 78% wszystkich upraw wśród białych szczepów). Ale powstają tu również białe wina z takich szczepów jak: Chardonnay, Macabeo, Garnacha Blanca, Pansà Rosada, Picapoll, Malvasia, Prellada, Chenin Blanc, Garnacha Gris. Wśród win czerwonych najpopularniejsze są Merlot (38% wszystkich czerwonych szczepów), Cabernet Sauvignon (17%), Garnacha (16%) oraz Syrah (15%). Na terytorium D.O. Alella w Katalonii znajduje się część apelacji D.O. Cava gdzie metodą tradycyjną wytwarza się wina musujące, jednakże z innych odmian niż Parellada, Xarel-llo i Macabeo.

Jednym z najlepszych producentów wina na tym obszarze, jest Alta Alella, z którą Rafa-Wino współpracuje od kilku lat.

Więcej

Wina Katalonia (Hiszpania) Jest 24 produktów.

Pokazuje 1 - 24 z 24 elementów
Pokazuje 1 - 24 z 24 elementów