Filtrowanie win

Nowe produkty

Promocje

Wina Pansa Blanca

Pansa Blanca (Xarel·lo), biała odmiana winorośli, prawdopodobnie pochodząca z Katalonii. Znana jako jeden z klasycznych szczepów wykorzystywanych do produkcji wina Cava. Ale Pansa Blanca nie jest wykorzystywany wyłącznie do produkcji win musujących. W ostatnich latach hiszpańscy winiarze coraz śmielej stosują te winogrona przy wytwarzaniu win sp...

Pansa Blanca (Xarel·lo), biała odmiana winorośli, prawdopodobnie pochodząca z Katalonii. Znana jako jeden z klasycznych szczepów wykorzystywanych do produkcji wina Cava. Ale Pansa Blanca nie jest wykorzystywany wyłącznie do produkcji win musujących. W ostatnich latach hiszpańscy winiarze coraz śmielej stosują te winogrona przy wytwarzaniu win spokojnych, w większości przypadków odmianowych. To odmiana winorośli, która doskonale adaptuje się w śródziemnomorskim klimacie Katalonii, Wspólnoty Walencjańskiej oraz na Majorce. Można się tam spotkać z jego różnym nazewnictwem np. Pansa Blanca  (D.O. Alella), Xarel·lo, Premsal Blanc, Pansal czy też Moll. Jest odporna na upał i wrażliwa na przymrozki, co eliminuje jej uprawę na wysokich stanowiskach hiszpańskiej mesety. Ponadto nie toleruje nadmiernej wilgoci, jest podatna na pleśń.

Szczep ten, pod nazwą Pansa Blanca jest uprawiany zaledwie przez kilku producentów jedynie w małej, północno-katalońskiej apelacji Alella. 

W musującym winie Cava to szczep Pansa Blanca odpowiada za owocowy charakter, strukturę oraz kwasowość i wysoki poziom cukru, przetwarzanego na alkohol. Bukiet wina bogaty jest w aromaty cytrusów, zielonych jabłek, gruszek, trawy i ziół.

Młode wina odmianowe ze szczepu Pansa Blanca charakteryzuje spora kwasowość i mocna budowa, a także dobry poziom alkoholu. Nadają się do starzenia w dębowych beczkach. Pansa Blanca bardzo dobrze sprawdza się w kupażach, podnosząc kwasowość win oraz nadając im więcej ciała. W gastronomii, dzięki dobrej kwasowości, wina Pansa Blanca są wyśmienitym dodatkiem do grillowanej ryby, owoców morza oraz sałateki ze świeżych warzyw i owoców. Wino z Pansa Blanca to także doskonały aperitif i trunek do wznoszenia toastów.

Poniżej zapraszamy do zapoznania się z propozycjami najlepszych win z Pansa Blanca z oferty Rafa-Wino.

Więcej

Wina Pansa Blanca Jest 17 produktów.

Pokazuje 1 - 17 z 17 elementów
Pokazuje 1 - 17 z 17 elementów