Alta Alella - Cava Mirgin Exeo Brut Nature Paraje Calificado  2014 organic

Alta Alella - Cava Mirgin Exeo Paraje Calificado Brut Nature 2015 BIO/VEGAN

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Hiszpania
Region
Katalonia
Szczep
Pansa Blanca (Xarel-lo)
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
12%
Temperatura podawania
10-12 °C

339,99 zł

Opis

Cava Mirgin Exeo Paraje Calificado to wyjątkowe białe wino musujące produkowane w okolicach Barcelony. Do produkcji tej cavy użyto lokalnego szczepu pansa blanca (xarel-lo) oraz chardonnay w proporcjach 60/40. Owoce pochodzą z małej, organicznej parceli Vallcirera. Wino jest całkowicie wytrawne (oznaczone jako Brut Nature), cukier resztkowy wynosi 0g/l. Po ręcznym zbiorze i delikatnym tłoczeniu maceracja i fermentacja odbywały się w dębowych beczkach. Następnie zgodnie z metodą tradycyjną i wytycznymi oznaczenia Paraje Calificado wino dojrzewa na osadzie przez minimum 36 miesięcy.
Wino posiada żółtą barwę ze złotymi refleksami. W nosie poczujemy intensywne aromaty kwiatów i dojrzałych owoców wzbogacone nutami tostowymi odzwierciedlającymi fermentację i starzenie w beczce. Na podniebieniu ponownie dojrzałe żółte owoce oraz złożone nuty tostowe owinięte w kremowość, słonawą mineralność, podkreślone dobrą kwasowością.
Warto dodać, że winnic takich jak Vallcirera od Alta Alella, czyli spełniających wygórowane wymagania dotyczące Cavy Paraje Calificado, w całej Hiszpanii znajdziemy zaledwie kilkanaście, a Cava Mirgin Exeo powstaje tylko w wyjątkowo dobrych rocznikach.

Wino organiczne. Wino wegańskie.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Alta Alella - Organic/BIO

Wyjątkowy producent i wyjątkowe wina. Projekt oparty na najwyższych standardach. Mieszczący się w najmniejszym hiszpańskim regionie - DO "Alella". Otoczony parkiem narodowym pracujący na szczególnej glebie Saulo. Jeden z najlepszych producentów Cavy.

Winnica

Alta Alella to zlokalizowana pod Barceloną winnica oraz jeden z najlepszych producentów wysokogatunkowej Cavy. Od samego początku uprawy są prowadzone w myśl poszanowania dla środowiska naturalnego, co znajduje potwierdzenie w licznych certyfikatach  rolnictwa ekologicznego oraz nazwach niektórych win, które odzwierciedlają rodzime ptactwo.

Szczepy

Ze względu na specjalizację w produkcji Cavy, winnica Alta Allela koncentruje się na uprawie Pansa Blanca (Xarel-lo), Pansa Rosada, różowej odmianie PB. Wraz z rozwojem winnicy pojawiają się jednak coraz odważniejsze i smaczniejsze próby tworzenia win spokojnych opartych o szczepy Chardonnay, Macabeo (Viura), Syrah i Mataró. Wszystkie zbiory dokonywane są ręcznie, co ułatwia dokładną kontroli dojrzałości i jakości.

Historia

Winnica została założona przez byłego dyrektora technicznego win musujących w koncernie Martini & Rossi - Josepa Pujol-Busquets'a oraz jego żonę Cristinę.  Obecnie jest prowadzona głównie przez jego córki Mireię i Georginę, biologa i dietetyka, które poświęcają się rodzinnemu biznesowi z oddaniem i precyzją.

Klimat / Gleba

Uprawy winnicy Alta Alella znajdują się zaledwie dwa kilometry od Morza Śródziemnego, a winnice są obsadzone na zboczach i tarasach zlokalizowanych na wysokości od 100 do 250 m n.p.m. Winorośl uprawiana jest na glebie Sauló, która jest jednym z najważniejszych elementów definiujących wina z Alta Alella: kwaśnej, białej, piaszczystej glebie na bazie granitu o niskiej zawartości wapienia, niskiej zawartości materii organicznej i dobrym naturalnym odprowadzaniu wody.

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
listopad-2020grudzien-2021

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również