Nowe produkty

Promocje

Wino Tempranillo

Tempranillo to czerwony szczep, którego ponad 80% nasadzeń winorośli znajduje się w Hiszpanii. Pozostałe 20% rozpościera się w regionach Portugalii, Australii czy USA.

Nazwa Tempanillo jest zdrobnieniem hiszpańskiego słowa temprano = „wczesny”. W produkcji win często miesza się Tempranillo z Garnachą (znaną poza Hiszpanią przede wszystkim pod n...

Tempranillo to czerwony szczep, którego ponad 80% nasadzeń winorośli znajduje się w Hiszpanii. Pozostałe 20% rozpościera się w regionach Portugalii, Australii czy USA.

Nazwa Tempanillo jest zdrobnieniem hiszpańskiego słowa temprano = „wczesny”. W produkcji win często miesza się Tempranillo z Garnachą (znaną poza Hiszpanią przede wszystkim pod nazwą Grenache), np. w winach z regionu Rioja. Wina z Riojy składają się zwykle w 60–90 % z Tempranillo, a pozostała część przypada na Garnachę i Mazuelo (Carignan). Szczep Tempranillo w Hiszpanii znane jest również pod innymi nazwami – Tinto del Toro czy Tinta Fina. Szukając win wybitnej jakości, warto również podążyć tropem Tempranillo do regionu Ribera del Duero, gdzie na wspomniane grono mówi się Tinta Fina lub Tinto del Pais. Powszechnie uważa się wina Tempranillo z Ribery za pełniejsze niż te pochodzące z Riojy. W Portugalii odmiana Tempranillo również doczekała się własnej nomenklatury, będąc rozpoznawalna pod nazwami Tinta Roriz i Aragonez. 

Charakter win z Tempranillo

Młode Tempranillo to wino charakteryzujące się głównie intensywnym aromatem wiśni w akompaniamencie śliwek, pomidorów i suszonych fig. W ustach pełne soczystej owocowości, swoistej lekkości i radosnego charakteru. Beczkowane i dojrzalsze warianty Tempranillo będą dodatkowo przejawiać nuty wanilii, skóry oraz tytoniu, a na podniebieniu sprawią wrażenie znacznie bardziej strukturalnych, wysublimowanych i potężnych win. 

Wina Tempranillo w gastronomii

Na talerzu obok kieliszka Tempranillo najchętniej znajdą się wszelkiego rodzaju tłuste dania mięsne – steki, burgery, lasagne, mięsa przyrządzone w stylu barbecue. Warto zwrócić również uwagę na bardzo dobre dopasowanie win z Tempranillo z kuchnią tex-mex. Wszelkiego rodzaju chili con carne, burrito, taco będą wyjątkowo przyjemnym kompanem do kieliszka.

Poniżej zapraszamy do zapoznania się z propozycjami najlepszych win ze szczepu Tempranillo, dostępnych w ofercie Rafa-Wino.

Więcej

Wino Tempranillo Jest 30 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 30 elementów
Pokazuje 1 - 24 z 30 elementów