Vinedos Hontza Rioja DOC 2020

Vinedos Hontza Rioja DOC 2020

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Hiszpania
Region
Rioja
Szczep
Tempranillo
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
14,5%
Temperatura podawania
16-18 °C

79,99 zł

Opis

Czerwone wino wytrawne przygotowane z owoców odmiany tempranillo (60%) i grenache (40%). Winorośla 30-letnie, uprawiane ekologicznie. Winnice, z których zebrano winogrona, znajdują się w pobliżu średniowiecznego miasta Labraza we wschodniej Rioja Alavesa, na wysokości 650 m, uprawiane są na glebie gliniasto-wapiennej.

Fermentacja w stali nierdzewnej: w połowie odszypułkowane winogrona, w połowie całe grona. Następnie połowa tego wina leżakowała przez co najmniej 7 miesięcy w starożytnej amforze o pojemności 1500 litrów, a druga część we francuskiej beczce dębowej o pojemności 500l. Wino niefiltrowane, nieklarowane, bez dodatku siarczynów. Wyprodukowano 5352 butelek z rocznika 2020.

Wino pikantne, krągłe, a aromatami ciemnych owoców. Wino z charakterem!

Polecane przede wszystkim do mięs: jagnięciny, cielęciny, wołowiny

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Vinedos Hontza

Rodzinny projekt założony w 2015 roku. Główny cel, jaki przyświeca winiarzom, to wprowadzenie w życie zasad biodynamiki. W całym procesie produkcji, zwraca się uwagę na minimalną interwencję, aby wina były naturalne, autentyczne, odwierciedlające specyficzne cechy terroir okolic Labrazy.

Winnica

Działki tej winnicy w Labraza (Rioja Alavesa) otoczone są lasem sosnowym zamieszkanym przez parę puchaczy. Stąd pochodzi jej nazwa Hontza: czyli "sowa" po baskijsku.

Zasady biodynamiki wpowadzane są w życie od dbania o ziemię po wino w kieliszku. Winogrona są selekcjonowane w winnicy i zbierane recznie do małych pojemników, aby zachować wszystkie ich właściwości. Produkcja win Hontza przebiega zgodnie z tą samą logiką jakości: minimalna ingerencja w cały proces produkcji. Bez żadnych środków chemicznych dodawanych podczas całego procesu fermentacji. Dzieje się to naturalnie, dzięki rodzimym drożdżom, bez dodatku zakwaszaczy, odstojników, stabilizatorów czy siarczynów. Wino nie jest filtrowane, aby zagwarantować całą jego autentyczność.

Viedos Hontza gwarantuje wysoką jakość win zarówno na poziomie odżywczym i zdrowotnym, jak i sensorycznym.

Szczepy

Uprawiane odmiany winorośli: grenache, tempranillo, carignan, graciano, maturana tinta, macabeu, calagreño.

Historia

Iker jest wnukiem pasterzy i synem rolnika. Kiedy skończył studia w dziedzinie nauk o środowisku, świadomy skarbu jakim były winorośle w rodzinnej posiadłości, postanowił sam produkować wina, zamiast odsprzedawać grona do dużych winnic . Pragnieniem Ikera było kontynuowanie opieki nad starymi winoroślami i pójście trochę dalej: wyprodukowanie i wprowadzenie na rynek pierwszego wina Labraza, z myślą o docenieniu tego specjalnego terroir.

Alice urodziła się w Belgii. W wieku 27 lat, po studiach i podróżach po świecie, przyjechała do Hiszpanii z jasnym zamiarem: znaleźć swój dom i żyć życiem ściśle związanym z naturą. Czuła, że aby to miało sens, jej życie musi być poświęcone trosce o ziemię i przekazywaniu ideału życia zgodnie z wartościami szacunku i miłości.

Spotkanie Ikera i Alice zaowocowało narodzinami w 2015 roku projektu Hontza. Najważniejsza misja to kierowanie się zasadami rolnictwa biodynamicznego, aby tworzone z pasją wina były w pełni naturalne.

Klimat/Gleba

Rzemieślnicza i rodzinna winnica, Viñedos Hontza jest pierwszą i jedyną winnicą w Labraza, średniowiecznej wiosce na wschodzie Rioja Alavesa (Kraj Basków) położonej na wysokości 650 metrów i charakteryzującej się specyficznym mikroklimatem i dużą różnorodnością biologiczną. Parcele obsadzone są winoroślą liczącą kilkadziesiąt lat. Gleba gliniasto-wapienna.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również