Nowe produkty

Promocje

Wina Plavac Mali

Plavac mali to lokalna odmiana winogron znana w Chorwacji również jako plavac mali crni, crljenac, crnac, zelenjak, kšarac, grešavac, zelenka i pagadebit crni. Jest to najpopularniejsza i pod wieloma względami najważniejsza odmiana w Dalmacji, a po graševinie i malvaziji trzeci najczęściej uprawiany gatunek w Chorwacji. Ciemnoniebieskie grona pl...

Plavac mali to lokalna odmiana winogron znana w Chorwacji również jako plavac mali crni, crljenac, crnac, zelenjak, kšarac, grešavac, zelenka i pagadebit crni. Jest to najpopularniejsza i pod wieloma względami najważniejsza odmiana w Dalmacji, a po graševinie i malvaziji trzeci najczęściej uprawiany gatunek w Chorwacji. Ciemnoniebieskie grona plavaca są zwarte i jędrne, mają grubą skórkę i pełne są cukru, a odmiana jako taka regularnie i obficie owocuje. Z odmiany plavac mali, powstają ciemnopurpurowe wina o cierpkim i lekko gorzkim smaku, które zawierają od 12 do 13,5 procent alkoholu. Dowodem jakości jest fakt, że wino Plavac mali było pierwszym czerwonym winem w Chorwacji, które już w 1961 r. uzyskało chronione oznaczenie geograficzne.

 

Dzięki badaniom naukowym odkryto pochodzenie odmiany plavac mali od odmian zinfandel i dobričić. Pierwsza to w istocie lokalna dalmatyńska odmiana czarnych winogron- w naszym kraju zwana crljenak kaštelanski lub tribidrag- która pod nazwą zinfandel rozprzestrzeniła się w całych Stanach Zjednoczonych, natomiast odmiana dobričić jest rodzimą odmianą czarnych winogron, która rośnie prawie wyłącznie na wyspie Šolta. Uprawa Plavaca najlepiej udaje się w Zagorze oraz środkowej i południowej Dalmacji, gdzie obecnie rośnie w miejscowościach Dingač, Postup i Žuljana na Półwyspie Pelješac, na południowych zboczach Hvaru w miejscowościach Sveta Nedilja, Ivan Dolac, Jagodna i Medvidbad, a także na zboczach wysp Brač i Korčula.

 

Plavac uprawiany na stromych zboczach i wystawiony na mocne słońce może dawać pełne i mocne wina, natomiast z tego z wnętrza wyspy powstaną wina owocowe i lżejsze. Liczne chorwackie wina wytworzone z odmiany plavac mali zdobyły odznaki wina najwyższej jakości. Za różnice pomiędzy nimi odpowiadają odmienne warunki mikroklimatyczne, w których rośnie winorośl, a także między innymi skład gleby, i metody produkcji. To, co je łączy- prócz odmiany, z której powstają- to wysoki poziom alkoholu, łagodna kwasowość oraz jednolita gęstość i cierpkość. Z mocno wysuszonych dojrzałych owoców odmiany plavac mali produkuje się cenione wino prošek, które serwuje się na specjalne okazje i podaje jako wysokogatunkowy aperitif.

 

Winogrona odmiany plavac to winogrono stołowe, co oznacza, że można je jeść na surowo. Jeśli chodzi o wino, Plavac mali dobrze komponuje się z twardymi, słonymi i pikantnymi serami, a najlepiej pasuje do potraw z dziczyzny, takich jak dzik lub do wołowiny w gęstym sosie.

Więcej

Wina Plavac Mali Jest 6 produktów.

Pokazuje 1 - 6 z 6 elementów
Pokazuje 1 - 6 z 6 elementów