Nowy Bura Benmosche Famiy Dingac 2016 BIO Zobacz większe

Bura Benmosche Family Dingac 2016 BIO

15759

Nowy produkt

Robert Benmosche to amerykański inwestor, który pod urokiem plavaca postanowił robić wina w wybitnych siedliskach Półwyspu Peljesac we współpracy z rodziną Bura.

Plavac mali w najlepszym wydaniu, ze swojej małej ojczyzny, sławnej apelacji Dingac. Bardzo ograniczone zbiory, tylko pół kilograma owoców z krzaka. Umożliwia to roczną produkcję na poziomie około 2400 butelek.Organiczna uprawa winorośli, ręczny zbiór winogron. Fermentacja na drożdżach rdzennych. Wino dojrzewało dziesięć miesięcy w używanych beczułkach z francuskiego dębu, w tym skromne 15% nowych, a po niewielkiej filtracji jeszcze rok w butelkach.

Mocne, ciężkie wino o niezłym potencjale dojrzewania. W bukiecie wiodą prym czarne owoce, morwy, porzeczki i czereśnie, przeplatane niuansami skóry, oliwek, ziół i przypraw śródziemnomorskich. Na podniebieniu ściągające, ziemiste, z uczciwą rekompensatą jagodowych i figowych konfitur.

Imponująca Chorwacja prosi o szlachetną dziczyznę lub jagnięcinę.

Więcej szczegółów

166,99 zł brutto

payments-logos
Producent
Bura-Mrgudic BIO
Bura-Mrgudic BIO

Opis

KolorCzerwone
SmakPółwytrawne
Kraj pochodzeniaChorwacja
SzczepPlavac
Objętość750ml
Zawartość alkoholu15%

Bura-Mrgudic BIO

Znajduje się w miejscowości Potomje na Półwyspie Peljesac. To południowa Dalmacja, w regionie administrowanym przez znany i lubiany Dubrownik. W krajobraz popularnej destynacji wakacyjnej wpisane są wapienne góry, piniowe lasy, błękit Adriatyku i czasem stromo położone winnice. Klimat śródziemnomorski, skalista ziemia bogata w minerały, zwłaszcza potas. Średnio 2650 godzin nasłonecznienia w ciągu roku... To mała ojczyzna znakomitych win czerwonych ze szczepu plavac mali, zwłaszcza ze sławnej apelacji Dingac. Ich twórcą jest Niko Bura, autorytet nie tylko na półwyspie, ale na skalę kraju. Jego rodzinna winiarnia tworzy wina od pięciu pokoleń, z tradycją sięgającą 1860 roku. Winiarnia Bura – Mrgudic produkuje wina ekologiczne.

Opinie

Napisz opinię

Bura Benmosche Family Dingac 2016 BIO

Bura Benmosche Family Dingac 2016 BIO

  • Objętość: 750ml
  • Smak: półwytrawne
  • Kolor: Czerwone
  • Kraj pochodzenia: Chorwacja
  • Zawartość alkoholu: 15%
  • Temperatura podawania: 12-16°C
  • Produkowane ze szczepu: Plavac Mali
  • Region: Dalmacja

Produkty powiązane

10 innych produktów w tej samej kategorii: