Nowe produkty

Promocje

Wina pomarańczowe

Wino pomarańczowe jest to rodzaj białego wina, które powstaje poprzez pozostawienie skórek winogron i nasion w kontakcie z sokiem, tworząc produkt końcowy o głębokim pomarańczowym odcieniu.

Proces wytwarzania wina pomarańczowego

Skórki nie są od razu usuwane z moszczu, ale macerują się w nim. Różni się to od winifikacji wina białego, w której ...

Wino pomarańczowe jest to rodzaj białego wina, które powstaje poprzez pozostawienie skórek winogron i nasion w kontakcie z sokiem, tworząc produkt końcowy o głębokim pomarańczowym odcieniu.

Proces wytwarzania wina pomarańczowego

Skórki nie są od razu usuwane z moszczu, ale macerują się w nim. Różni się to od winifikacji wina białego, w której sok jest od razu tłoczony i poddawany fermentacji już bez skórek.

Tutaj wino fermentuje na skórkach - tak jak to się dzieje zawsze przy robieniu win czerwonych. Czasem to trwa kilka dni, czasem kilka miesięcy. Skórki zawierają barwniki, fenole i taniny, normalnie niepożądane w winie białym, ale stanowiące ważne składniki wina czerwonego i pomarańczowego.

Fermentacja na skórkach to naturalny proces, w którym wykorzystuje się niewiele dodatków. Z tego powodu wina pomarańczowe smakują zupełnie inaczej niż zwykłe białe wina i mają kwaśny i orzechowy smak z powodu utleniania.

Można również spotkać się z terminem „Ramato”, co oznacza „kasztanowy” w języku włoskim i zazwyczaj odnosi się do włoskiego Pinot Grigio wykonanego w stylu pomarańczowego wina.

Barwa, aromat i smak win pomarańczowych

W zależności od tego, jak długo sok fermentuje ze skórkami, wina mające kontakt ze skórą mogą mieć barwę od złocisto-słomkowożółtej, przez wibrujący bursztyn, aż po ciemny pomarańcz. Czas spędzony ze skórkami nadaje tym winom więcej cech wina czerwonego, takich jak większe ciało i więcej taniny, przy jednoczesnym zachowaniu kwasowości wina białego. Im dłużej trwa fermentacja na skórkach, tym większe i śmielsze wino.

Dlatego trudno jest jednoznacznie scharakteryzować wina pomarańczowe. Gdyż mogą to być wina lekkie, których smak przypomina utleniające się białe wina, z nutami zgniecionego jabłka aż po ciemno bursztynowe butelki, które smakują prawie jak kwaśne piwo.

Wina pomarańczowe, które fermentowały na skórkach kilka miesięcy, są mocne i odważne, z miodowymi aromatami chlebowca (mięsisty owoc tropikalny), orzecha laskowego, orzecha brazylijskiego, posiekanego jabłka, lakieru do drewna, oleju lnianego, jałowca, zakwasu i suszonej skórki pomarańczowej.

Na podniebieniu są cięższe od białych win, wytrawne, a nawet garbnikowe jak czerwone wina - o kwaskowatości podobnej do piwa owocowego.

Na smak  wina pomarańczowego ma wpływ nie tylko czas fermentacji na skórkach, ale również, jakiego naczynia fermentacyjnego użyto. Wino fermentowane w qvevri może mieć bardziej ziemisty smak niż wino fermentowane w stalowym zbiorniku.

Połączenia kulinarne z winami pomarańczowymi

Ze względu na wysoką zawartość fenoli (garbniki i gorycz) oraz orzechową cierpkość, którą wykazują, pomarańczowe wina łączą się z szeroką gamą mięs, od wołowiny po ryby.

Pomarańczowe wino szczególnie dobrze pasuje do pikantnych potraw, pikantnych serów i wędlin, obfitych warzywa, takich jak grzyby i kabaczki.

Ze względu na swoją śmiałość, pomarańczowe wina dobrze komponują się z równie odważnymi potrawami, w tym potrawami curry, kuchnią marokańską, etiopską (jak gąbkowe naleśniki zwane Injera), daniami koreańskimi ze sfermentowanym kimchi (Bibimbap) i tradycyjną kuchnią japońską, w tym sfermentowaną soją ( Natto).

Historia wina pomarańczowego

Proces wytwarzania wina pomarańczowego był znany już w starożytności, ale większe zainteresowanie produkowaniem tego typu win, pojawiło się ciągu ostatnich 20 lat. Starożytną metodę zaczęli pierwsi stosować włoscy i słoweńscy winiarze w latach 70 - później zainspirowali się nią inni. 

Wielu współczesnych winiarzy sięga do tradycji sprzed aż 5000 lat, kiedy na Kaukazie (dzisiejsza Gruzja), wina pomarańczowe fermentowały w dużych podziemnych naczyniach zwanych Qvevri („Kev-ree”), które pierwotnie były zamknięte kamieniami i zapieczętowane woskiem. Teraz znów qvevri wykorzystywane są przy produkcji win - nie tylko w Gruzji. 

Współcześnie wina pomarańczowe są macerowane na skórkach, ale niekoniecznie w glinianych amforach, ale często w stalowych kadziach czy w beczkach. A sam termin „wino pomarańczowe” został wymyślony dopiero w 2004 roku przez brytyjskiego importera wina, Davida A. Harveya.

Wina pomarańczowe nie są jeszcze tak popularne jak białe, różowe czy czerwone, ale wielu winiarzy wykazuje rosnące zainteresowanie wytwarzaniem tych ciekawych win.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą win pomarańczowych w Rafa-Wino.

Więcej

Wina pomarańczowe Jest 7 produktów.

Pokazuje 1 - 7 z 7 elementów
 • Bura - Rukatac 2019 BIO

  Biała lokalność ze słonecznej Dalmacji to wino ze szczepu rukatac, bardziej znanego jak marastina. Organiczna uprawa winorośli, ręczny zbiór winogron. Fermentacja na drożdżach rdzennych i dojrzewanie przez cztery miesiące w stalowych kadziach. Maceracja skórek trwała siedem dni, więc ów młodzieńczy rukatac delikatnie zbliża się do stylistyki win...

  41,99 zł
 • Etyeki Kuria – MSP Grey Orange Wine 2019

  Świetne węgierskie wino pomarańczowe ze szczepu Szurkebara / Pinot Gris. Meresz Sandor Project - to autorska linia win fermentowanych na dzikich drożdżach. Pinot Gris fermentuje na skórkach przez 14 dni; dojrzewa przez 10 miesięcy w starej węgierskiej beczce dębowej o pojemności 2000 litrów i w dwóch nowych węgierskich beczkach o pojemności 300 litrów....

  58,39 zł
 • Winnica Silesian - Roter Riesling 2019

  Zdobywca srebrnego korka na prestiżowym konkursie “Polskie Korki” w Poznaniu, w kategorii wina specjalne. Roter Riesling z winnicy Silesian to wino pomarańczowe, które swój kolor, smak i aromat zawdzięcza prawie miesięcznej fermentacji na skórkach. Odmiana Roter Riesling, jest bardzo rzadkim typem rieslinga, według niektórych źródeł opisywany jest jako...

  89,99 zł
 • Heinrich Hartl III - Weissburgunder Orange...

  Ręczny zbiór. Winogrona zostały pozbawione łodyg i zmiażdżone - bez siarki. Naturalna fermentacja na skórkach przez 14 dni. Jest to zatem przykład Orange wine - wina pomarańczowego. Sfermentowany zacier został wyciśnięty, a wino trafia prosto do 500-litrowych dębowych beczek na 2 lata. Wino przez cały czas było przechowywane na osadzie w beczce, mieszając...

  93,79 zł
 • Alta Alella - Asarvos 2018 Szybki podgląd
  101.69 zł 112,99 zł -10%
  Alta Alella - Asarvos BIO/VEGAN 2018

  Asarvos to naturalne białe wino musujące z upraw ekologicznych. Po lekkim tłoczeniu wino fermentuje w ceramicznych dzbanach sauló ze skórkami winogron. Producenci twierdzą, że tym winem musującym starają się „wzmocnić terroir”. Trunek zawiera nuty przypominające grejpfruta, śródziemnomorskie zioła oraz szczyptę soli. Wino o złocistym kolorze z...

  101,69 zł 112,99 zł -10%
  Obniżka!
 • Demeter Zoltan - Orange Wine Furmint 2017

  Dużo głębszy, ciemniejszy połyskujący kolor. Wino w zupełnie innym zapachu, przepięknym, niepowtarzalnym, niemal odurzającym kandyzowanymi owocami południowymi, kandyzowanymi suszonymi owocami, zielonkawymi, żółtawymi owocami egzotycznymi, herbatą i cukierkami: ananasem, mango, woskiem pszczelim, skórką pomarańczy, która jest mocno wyczuwalna. Ale nie...

  125,99 zł
 • Jakeli - Rkatsiteli Kisi 2019 BIO

  Wino pomarańczowe gruzińskiej winnicy braci Jakeli, przygotowane ze szczepów:  Rkatsiteli, Kisi. To wino uwodzi zmysły już od pierwszego łyka. Wino Jakeli łączy w sobie dojrzałe morele, niezbyt słodkie daktyle i cierpki miód z kwiatów. Wyraźnie wyczuwalne taniny nadają mu długi posmak i kachetiańską głębię. Jakeli Rkatsiteli Kisi on Vivino

  164,99 zł
Pokazuje 1 - 7 z 7 elementów