DomaineM - Veltlinske Zelene beton 2015 BIO
DomaineM - Veltlinske Zelene beton 2015 BIO

DomaineM - Veltlinske Zelene beton 2015 BIO

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Czechy
Region
Znojmo
Szczep
Gruner Veltliner
Objętość
750ml
Zawartość alkoholu
13,5%
Kolor
Białe

79,99 zł

Opis

Po raz pierwszy wina czeskie w ofercie Rafa-Wina, i to jakie!

Naturalne wino z Moraw! Białe, wytrawne, ze szczepu gruner veltliner - lokalnie odmiana zwana veltlinske zelene, leżakowane w betonowym jajku.

Wino ma kolor starego złota z pomarańczowymi odcieniami. Intensywny korzenny aromat ujawnia nuty żółtych letnich owoców (dojrzałe jabłko, pomarańczowa galaretka).  Pikantny smak łączy się z lekkimi nutami mineralności i okrągłymi taninami. Finisz jest długi i wytrawny.

Wino to macerowano przez 3 dni, a następnie leżakowało przez rok w betonowym jajku o pojemności 700l i dwa lata w butelce.  Jest bez żadnych dodatków, jedynie z lekkim dodatkiem siarki przed butelkowaniem. Niefiltrowane. Wino wegańskie.

Wino polecane do rostbefu z winegretem ziołowym.

alkohol: 12,6%

cukier resztkowy: 0,5 g/l

kwasowość: 4,4 g/l

Wino w ocenie specjalistów:

“W smaku dominują smaki zielone, ale nie ma niedojrzałości – jest gęstość, gładkość, veltlinerowa pieprzność, choć bez chrupkiej soczystości znanej z wersji austriackich. Mimo dość ciemnej barwy nie ma w zasadzie nut macerowanych ani tanin. Bardzo wiejskie, ale czyste, autentyczne, ciekawe wino”.
Wojciech Bońkowski Master of Wine, Winicjatywa.pl

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

DomaineM

Winiarnia DomaineM powstała w 2015 roku w małym południowomorawskim miasteczku Miroslav, położonym w regionie winiarskim Znojmo.  Ideą winiarzy, jest stworzenie zupełnie wyjątkowego wina, które odzwierciedla terroir lokalnych winnic. Koncentrują się na zrównoważonym rozwoju, ponieważ wierzą, że muszą chronić to, co pozostawili im przodkowie.

Winnica

Pielęgnacja i zbiory odbywają się ręcznie, z szacunkiem dla natury. Dowodem stabilności ekosystemu jest występowanie zagrożonej wyginięciem wiewiórki ziemnej (suseł perełkowany), która nie jest pospolita w okolicy i która zadomowiła się w winnicach DomaineM. Dzięki temu firma została nagrodzona przez organizację ALKA Wildlife nagrodą wiewiórki ziemnej.  W pobliżu winnic spotkać można również zagrożone gatunki roślin, takie jak jaskier iliryjski, wróblowiec łąkowy czy storczyk wojskowy.

W DomaineM przetwarzane są wyłącznie winogrona z własnych winnic. Wybierane są tylko najlepsze i najdojrzalsze. Produkcja win naturalnych to harmonia z naturą, a nie chęć jej kontrolowania. W proces tworzenia win, winiarz ingeruje w jak najmniejszym stopniu, aby osiągnąć maksymalną autentyczność.  Wina DomaineM fermentują w pojemnikach bez użycia sztucznie dodanych drożdży. Wina dojrzewają przez co najmniej rok w różnego rodzaju pojemnikach, takich jak beczki dębowe i akacjowe, betonowe jajka i gliniane amfory.  Następnie odpoczywają w butelce przez co najmniej kolejny rok.  Wina są niefiltrowane i pozwala się im sedymentować grawitacyjnie. 

Szczepy

W winnicy uprawiane są białe odmiany winorośli: grüner veltliner (lokalna nazwa: veltlínske zelené), müller thurgau i neuburger.

Historia

Winiarnia DomaineM powstała w 2015 roku w małym południowomorawskim miasteczku Miroslav, położonym w regionie winiarskim Znojmo. Tradycja winiarska w tym regionie jest znacznie starsza. Pierwsze wzmianki pochodzą z XII wieku. Obecne winnice zostały po raz pierwszy zasadzone w 1839 roku i były kilkakrotnie odnawiane. Weinperky to morawska winnica znana z ogromnego potencjału w zakresie odmian typu Veltliner. Z tego powodu DomaineM został założony przez inwestora, który całe życie interesował się winami naturalnymi. 

Klimat/Gleba

Winnica DomaineM znajdują się na słynnym winiarskim wzgórzu Weinperky.  Parcela znajduje się na zboczu wzgórza i ma ekspozycję południowo-zachodnią.  Tutejsze podłoże opiera się na tzw. zlepieńcu Miroslavskim, który powstał w wyniku przepływu starożytnej rzeki. Składa się z wielu różnych minerałów, takich jak łupki, kwarc, ale także drobniejszych osadów. 

Lokalny klimat jest suchy i ciepły. Średnia temperatura wynosi tutaj 8,7°C, a średnie roczne opady sięgają 230-300 mm. 

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również