Bura Rukatac 2019

Bura - Rukatac BIO

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Chorwacja
Region
Dalmacja
Szczep
Rukatac
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
13%
Temperatura podawania
8-10 °C

43,99 zł

Opis

Białe wino z lokalnej odmiany ze słonecznej Dalmacji, to wino ze szczepu rukatac, bardziej znanego jak marastina. Organiczna uprawa winorośli, ręczny zbiór winogron. Fermentacja na drożdżach rdzennych i dojrzewanie przez cztery miesiące w stalowych kadziach. Maceracja skórek trwała siedem dni, więc ów młodzieńczy rukatac delikatnie zbliża się do stylistyki win pomarańczowych. Ma złocistą barwę, soczyste aromaty kwiatowe i sporą złożoność w palecie. Jest świeże, a przy tym mocno wytrawne, wapienne i słonawe, lekko ściągające, z goryczką w finale. Dzięki pewnej krągłości dobrze pasuje do tłustych ryb, ale jego energia poradzi sobie także z wieprzowiną.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

O producencie

manufacturer-picture

Bura-Mrgudić BIO

Bura-Mrgudic – nasz chorwacki typ z południa kraju. Półwysep Peljesac i wszystko czego możemy oczekiwać z regionu o charakterze wyspiarskim z endemicznymi odmianami.

Znajduje się w miejscowości Potomje na Półwyspie Peljesac. To południowa Dalmacja, w regionie administrowanym przez znany i lubiany Dubrownik. W krajobraz popularnej destynacji wakacyjnej wpisane są wapienne góry, piniowe lasy, błękit Adriatyku i czasem stromo położone winnice. Klimat śródziemnomorski, skalista ziemia bogata w minerały, zwłaszcza potas. Średnio 2650 godzin nasłonecznienia w ciągu roku... To mała ojczyzna znakomitych win czerwonych ze szczepu plavac mali, zwłaszcza ze sławnej apelacji Dingac. Ich twórcą jest Niko Bura, autorytet nie tylko na półwyspie, ale na skalę kraju. Jego rodzinna winiarnia tworzy wina od pięciu pokoleń, z tradycją sięgającą 1860 roku. Winiarnia Bura – Mrgudic produkuje wina ekologiczne.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również