Bura - Rukatac BIO
Bura - Rukatac BIO

Bura - Rukatac BIO

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Chorwacja
Region
Dalmacja
Szczep
Rukatac
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
12%
Temperatura podawania
8-10 °C

47,99 zł

Opis

Białe wino z lokalnej odmiany ze słonecznej Dalmacji a konkretnie z półwyspu Peljesac, to wino ze szczepu rukatac, bardziej znanego jak marastina. Organiczna uprawa winorośli, ręczny zbiór winogron. Fermentacja na drożdżach rdzennych i dojrzewanie przez cztery miesiące w stalowych kadziach. Maceracja skórek trwała siedem dni, więc ów młodzieńczy rukatac delikatnie zbliża się do stylistyki win pomarańczowych. Ma złocistą barwę, soczyste aromaty kwiatowe i sporą złożoność w palecie. Jest świeże, a przy tym mocno wytrawne, wapienne i słonawe, lekko ściągające, z goryczką w finale. Dzięki pewnej krągłości dobrze pasuje do tłustych ryb, ale jego energia poradzi sobie także z wieprzowiną.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Bura-Mrgudić

Nasz chorwacki typ z południa kraju. Półwysep Peljesac i wszystko czego możemy oczekiwać z regionu o charakterze wyspiarskim z endemicznymi odmianami.

Winnica
Siedziba producenta znajduje się w miejscowości Potomje na Półwyspie Peljesac. To południowa Dalmacja, w regionie administrowanym przez znany i lubiany Dubrownik. W krajobraz popularnej destynacji wakacyjnej wpisane są wapienne góry, piniowe lasy, błękit Adriatyku i czasem stromo położone winnice.

Historia
Winnica Bura jest wynikiem wytrwałości, tradycji i kreatywności rodziny Bura w produkcji win gatunkowych. Rodzina Bura zajmuje się winnicą od 5 pokoleń i uprawia winnice na półwyspie Pelješac, na południu Dalmacji w Chorwacji.

To mała ojczyzna znakomitych win czerwonych ze szczepu plavac mali, zwłaszcza ze sławnej apelacji Dingac. Ich twórcą jest Niko Bura, autorytet nie tylko na półwyspie, ale na skalę kraju. Jego rodzinna winiarnia tworzy wina od pięciu pokoleń, z tradycją sięgającą 1860 roku. Winiarnia Bura – Mrgudic produkuje wina ekologiczne.


Plavac Mali oraz Rukatac to nasze typy win idealnych do grilla. To pierwsze sprawdzi się świetnie z grillowanymi mięsami, natomiast to drugie będzie znakomitym połączeniem do ryby.

Szczepy
Plavac mali, zifandel, merlot, cabernet sauvignon, rukatac.

Klimat / Gleba
Winnice Bura położone są na żwirowych tarasach, bogatych w minerały, zwłaszcza potas. Bogactwo potasu jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem wpływającym na jakość winogron i wina Dingač. Winnice skierowane na południe, w kierunku morza, na wysokości od 300 m do 150 m., na zboczu, na którym nachylenie dochodzi do 50 stopni. Panuje tu klimat śródziemnomorski, średnio 2650 godzin nasłonecznienia w ciągu roku. Flora i fauna jest typowa dla Morza Śródziemnego.

Ocena

2 - ilość opinii

Intrygujące wino
Nieoczywisty smak. Wino inne niż z popularnych odmian. W smaku wyczułam pomarańcze i wyraźną, chociaż absolutnie nieprzesadzoną słoność! Oryginalne wino - trudno zapomnieć - jeszcze trudniej nie powtórzyć degustacji ;)
Dodano przez Lidia w dniu 2023-01-25

Bura Rukatac
Bardzo dobre wino. Dobry producent. Skin contact delikatny. W nosie owoce cytrusowe, brzoskwinia, kwiaty i śródziemnomorskie zioła
Dodano przez Ihor w dniu 2022-07-12

Inni klienci kupili również