Filtrowanie win

Włączone filtry:
  Producent

  Nowe produkty

  Promocje

  Wina Białe

  Wino białe, to mówiąc w uproszczeniu wino, którego moszcz podczas produkcji nie ma kontaktu ze skórkami winogron, w efekcie czego powstaje wino, które ma kolor od bladożółtego do ciemnożółtego, a nawet brązowego.

  W rzeczywistości moszcz (sok z winogron) używany do produkcji białego wina w określonych sytuacjach ma kontakt ze skórkami. Dotyczy...

  Wino białe, to mówiąc w uproszczeniu wino, którego moszcz podczas produkcji nie ma kontaktu ze skórkami winogron, w efekcie czego powstaje wino, które ma kolor od bladożółtego do ciemnożółtego, a nawet brązowego.

  W rzeczywistości moszcz (sok z winogron) używany do produkcji białego wina w określonych sytuacjach ma kontakt ze skórkami. Dotyczy to tych białych odmian, których skórki zawierają substancje aromatyczne, jak np. Riesling czy Gewurztraminer. Białe wino powstaje w ogromnej większości z białych odmian winogron, jednak i od tej reguły są odstępstwa. Jest możliwe wyprodukowanie białego wina z czerwonej odmiany, tym razem jednak oddzielenie skórek od moszczu jest konieczne. Tak np. robi się szampana z niebieskiego szczepu Pinot Noir. Taki rodzaj białego wina nosi z francuskiego nazwę blanc de noir.

  Które białe wino wybrać?

  Część białych win swoją markę opiera na odmianie, z której powstała, inne na pierwszym planie eksponują miejsce pochodzenia wina. Najbardziej znanymi białymi winami odmianowymi są te wykonane z Chardonnay, Riesling i Sauvignon Blanc. Dobre jednoodmianowe białe wina prezentują cechy typowe dla danych szczepów, takie jak: charakterystyczna aromatyczność, struktura, określona kwasowość oraz oczywiście smak. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na popularność szczepu są łatwość jego uprawy oraz marketing. Innymi odmianami, z których robi się dobre białe wina popularne na całym świecie są Pinot Gris, Gewurztraminer, Chenin Blanc czy Viognier, jednak lista odmian jest o wiele dłuższa. Często winiarz decyduje się na połączenie w jednym białym winie walorów więcej niż jednego szczepu. Powstaje wtedy wino kupażowane, które dzięki zmieszaniu różnych win uzyskuje unikalny charakter. Inną strategię przyjęli winiarze, którzy w pierwszej kolejności eksponują nie odmianę, a obszar kojarzący się z określonym stylem win białych. Przykładem takiego miejsca może być Tokaj na Węgrzech, gdzie produkuje się wyłącznie wina białe, poczynając od win wytrawnych, a kończąc na słynnych na całym świecie win słodkich. Zasady uprawy i produkcji wina określa specjalnie do tego powołany urząd. Innymi słynnymi regionami kojarzącymi się głównie z produkcją wina białego są między innymi Szampania i Alzacja - wina francuskie, Mozela - wina niemieckie, Kremstal i Wachau – wina austriackie, niektóre DOC w Włoszech, jak np. Lugana lub Soave, Rueda – białe wina hiszpańskie.

  Z czym pić?

  Wina białe pija się jako dodatek do potraw, ale też wyjątkowo dobrze sprawdzają się w roli aperitifu. Do najpopularniejszych połączeń kulinarnych należy serwowanie białego wina do ryby, dań z białego mięsa, owoców morza czy sałatek. Używa się go także do gotowania jako składnik potrawy. To, które wino białe warto wybrać zależy od charakteru potrawy. Do lekkich dań takich jak świeże sałaty, białe mięso z kurczaka, pstrąg czy krewetki wybierzemy wino lekkie, o wyższej kwasowości. Do dań o większej zawartości tłuszczu, czy bardziej kremowych, takich jak risotto, paella czy tłustsze ryby warto wybrać białe wino o poważniejszej strukturze, winifikowane z udziałem beczki

  Białe wina z reguły nie posiadają długiego potencjału starzenia (wyjątkiem są szlachetne wina słodkie), są też zazwyczaj łatwiejsze i tańsze w produkcji od win czerwonych. Sprawia to, że ogólnie rzecz biorąc wyróżnia je korzystna cena. Oczywiście cena wina jest składową wielu czynników, jednak ogólna tendencja wskazuje, że za dobre wino białe zapłacimy mniej niż za czerwone. Ze względu na swoją kwasowość, lżejszą od czerwonego wina strukturę oraz brak występowania garbników w skórce winogron, białe wina traktuje się jako łatwe w piciu, dobrze gaszące pragnienie i dające orzeźwienie. Pamiętaj jednak aby pić odpowiedzialnie.

  Więcej

  Wina Białe Jest 281 produktów.

  na stronę
  Pokazuje 1 - 24 z 281 elementów
  Pokazuje 1 - 24 z 281 elementów