DomaineM - Cervenospicak 2015,2016 BIO
DomaineM - Cervenospicak 2015,2016 BIO

DomaineM - Cervenospicak 2015,2016 BIO

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Czechy
Region
Znojmo
Szczep
Rotgipfler
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
15%

79,99 zł

Opis

Po raz pierwszy wina czeskie w ofercie Rafa-Wina, i to jakie!

Naturalne wino z Moraw! Białe, wytrawne, ze szczepu rotgipfler (lokalna nazwa odmiany: cervenospicak).

Wino ma kolor bursztynowy z pomarańczowymi refleksami. Jego aromat jest nasycony nutami pieczonych jabłek, rodzynek i przypraw. 

W smaku pikantne z nutami wanilii. Miękkie taniny, lekka kwasowość tworzy średnie ciało tego wina. Finisz niezbyt długi ale smakowity.

Wino świetnie smakuje solo, jak i z łagodnym serkiem śmietankowym.

Wino było macerowane przez trzy dni, a następnie dojrzewało przez rok w małej dębowej beczce o pojemności 225l. W następnej kolejności dojrzewało dwa lata w butelce. Jest bez żadnych dodatków, jedynie z niewielką ilością siarki dodawanej przed butelkowaniem. Niefiltrowane.

cukier resztkowy: 0,1 g/l

kwasowość: 5,2 g/l

Wino w ocenie specjalistów:

“Morawska interpretacja austriackiej odmiany rotgipfler to miks czerstwych jabłek, gruszek, majeranku i włoszczyzny, złagodzony dojrzewaniem w baryłce i butelce. Wino ma wymiar, intensywność i charakter, choć utrzymane jest w zaskakującym stylu – ni to klasycznym, ni to naturalnym, unikatowo wiejskim, ale nie wulgarnym”.
Wojciech Bońkowski Master of Wine, Winicjatywa.pl

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

DomaineM

Winiarnia DomaineM powstała w 2015 roku w małym południowomorawskim miasteczku Miroslav, położonym w regionie winiarskim Znojmo.  Ideą winiarzy, jest stworzenie zupełnie wyjątkowego wina, które odzwierciedla terroir lokalnych winnic. Koncentrują się na zrównoważonym rozwoju, ponieważ wierzą, że muszą chronić to, co pozostawili im przodkowie.

Winnica

Pielęgnacja i zbiory odbywają się ręcznie, z szacunkiem dla natury. Dowodem stabilności ekosystemu jest występowanie zagrożonej wyginięciem wiewiórki ziemnej (suseł perełkowany), która nie jest pospolita w okolicy i która zadomowiła się w winnicach DomaineM. Dzięki temu firma została nagrodzona przez organizację ALKA Wildlife nagrodą wiewiórki ziemnej.  W pobliżu winnic spotkać można również zagrożone gatunki roślin, takie jak jaskier iliryjski, wróblowiec łąkowy czy storczyk wojskowy.

W DomaineM przetwarzane są wyłącznie winogrona z własnych winnic. Wybierane są tylko najlepsze i najdojrzalsze. Produkcja win naturalnych to harmonia z naturą, a nie chęć jej kontrolowania. W proces tworzenia win, winiarz ingeruje w jak najmniejszym stopniu, aby osiągnąć maksymalną autentyczność.  Wina DomaineM fermentują w pojemnikach bez użycia sztucznie dodanych drożdży. Wina dojrzewają przez co najmniej rok w różnego rodzaju pojemnikach, takich jak beczki dębowe i akacjowe, betonowe jajka i gliniane amfory.  Następnie odpoczywają w butelce przez co najmniej kolejny rok.  Wina są niefiltrowane i pozwala się im sedymentować grawitacyjnie. 

Szczepy

W winnicy uprawiane są białe odmiany winorośli: grüner veltliner (lokalna nazwa: veltlínske zelené), müller thurgau i neuburger.

Historia

Winiarnia DomaineM powstała w 2015 roku w małym południowomorawskim miasteczku Miroslav, położonym w regionie winiarskim Znojmo. Tradycja winiarska w tym regionie jest znacznie starsza. Pierwsze wzmianki pochodzą z XII wieku. Obecne winnice zostały po raz pierwszy zasadzone w 1839 roku i były kilkakrotnie odnawiane. Weinperky to morawska winnica znana z ogromnego potencjału w zakresie odmian typu Veltliner. Z tego powodu DomaineM został założony przez inwestora, który całe życie interesował się winami naturalnymi. 

Klimat/Gleba

Winnica DomaineM znajdują się na słynnym winiarskim wzgórzu Weinperky.  Parcela znajduje się na zboczu wzgórza i ma ekspozycję południowo-zachodnią.  Tutejsze podłoże opiera się na tzw. zlepieńcu Miroslavskim, który powstał w wyniku przepływu starożytnej rzeki. Składa się z wielu różnych minerałów, takich jak łupki, kwarc, ale także drobniejszych osadów. 

Lokalny klimat jest suchy i ciepły. Średnia temperatura wynosi tutaj 8,7°C, a średnie roczne opady sięgają 230-300 mm. 

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również