Winnica Płochoccy - Qvevri 2017
Winnica Płochoccy - Qvevri 2017

Winnica Płochoccy - Qvevri 2017

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Polska
Region
Podkarpacie
Szczep
Seyval Blanc
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
12,5%
Temperatura podawania
12-14°C

141,99 zł

Opis

Wino zdobyło tytuł Championa w kategorii Polskie Wina Specjalne na X Konkursie Win Polskich w Jaśle.

Wino znalazło się w finale konkursu "POLSKIE KORKI 2023" w kategorii Dłużej macerowane wina z białych odmian winorośli.

Wino naturalne wytwarzane tradycyjną metodą długiej maceracji w oryginalnych gruzińskich qvevri. Długa maceracja białych winogron jest techniką, dzięki której powstają wina naturalne, tzw. "wina pomarańczowe".

Winogrona pochodziły wyłącznie z winnicy rodziny Płochockich, posiadających swoje gospodarstwo koło Sandomierza.

Wino ma piękną bursztynową barwą. Jest ono wyraźnie garbnikowe z aromatami mirabelki, renklody, dojrzałego jabłka oraz przypraw takich jak goździki, biały pieprz, imbir, gałka muszkatołowa i liść laurowy. Wino stabilizowane było naturalną metodą poprzez długie leżakowanie. 

Wino ma spory potencjał starzenia i jest idealnym partnerem do wielu posiłków.

Wino niefiltrowane, bez dodatku siarczynów.

 

Wino w ocenie specjalistów:
"Ciemnożółta barwa z różowym refleksem. Nos i usta zintegrowane ze sobą, oparte na dojrzałym owocu, z rozsądną dawką nowej beczki i wosku. Trochę mało ożywczej kwasowości - albo już, albo jeszcze. Całość złożona - dużo się tutaj dzieje. Interesująca nuta whisky single malt, przełamana gorzką pomarańczą. Tanina w stylu czerwonego owocu. Całość do niewielkiego wygładzenia w aspekcie równowagi. Czuć tu doświadczenie winiarza, który wie, czego chce". 

Magazyn "Trybuszon" - Panel degustacyjny "Pomarańcze po polsku"

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Winnica Płochockich

Producent

Winnica Płochockich funkcjonuje pod czujnym okiem właścicieli - Marcina i Barbary Płochockich, absolwentów ochrony środowiska i rolnictwa z kierunkowym wykształceniem po technikum ogrodniczym. Ich winnica to najstarsza, profesjonalnie prowadzona winnica regionie (winnica jest położona na styku województw Świetokrzyskiego / Podkarpacia i Lubelskiego). Lata eksperymentowania i zdobywania doświadczeń przyniosło znakomite efekty - Winnica Płochockich cieszy się uznaniem w świecie polskiego winiarstwa, a ich ValmusInspira Vulcano (inspirowane wizytą w Somlo, które wg. właścicieli jest jednym z najciekawszych regionów winiarskich w Europie) to jedne z najwyżej ocenianych win na portalu Vivino.

Szczepy

Choć szczepów w Winnicy Płochockich uprawia się ok. 20 szczepów, prym wiodą białe odmiany, które zajmują ok. 65% obsadzeń w tym: Hibernal, Seyval Blanc, Solaris, Muscaris. Uzupełnieniem jest Rondo, Regent czy St. Laurent. Produkuje się z nich zarówno wina jednoszczepowe, jak i kupaże. 

Historia

Pierwsza, winnica powstała w 2002r., w momencie gdy właściciele pracowali jeszcze na "etacie" w województwie Mazowieckim. W obecnym formacie i lokalizacji (Daromin obok Sandomierza) winnica działa od 2006r., natomiast komercyjną sprzedaż rozpoczęto dwa lata później. Kolejne lata to nowe nasadzenia, rozbudowa gospodarstwa o sporą piwnicę, a także salę degustacyjną i pokoje gościnne dla zwiedzających. Dziś areał upraw obejmuje około 5 hektarów, na których dojrzewają owoce kilkunastu gatunków vitis vinifera, rokrocznie ciesząc podniebienia miłośników polskiego wina. 

Klimat / Gleba

Umiarkowany, dość łagodny klimat woj. świętokrzyskiego, a także specyficzne warunki lokalne - dobre nasłonecznienie, odpowiednie nachylenie stoków i żyzne, lessowe gleby sprawiają, że uprawa winorośli w Darominie odbywa się zwykle w bardzo sprzyjających warunkach. Winnica Płochockich to obowiązkowy przystanek na Sandomierskim Szlaku Winiarskim! 

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również