DomaineM - Veltlinske Zelene beczka 2015 BIO
DomaineM - Veltlinske Zelene beczka 2015 BIO

DomaineM - Veltlinske Zelene beczka 2015 BIO

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Czechy
Region
Znojmo
Szczep
Gruner Veltliner
Objętość
750ml
Zawartość alkoholu
13,5%
Kolor
Białe

79,99 zł

Opis

Po raz pierwszy wina czeskie w ofercie Rafa-Wina, i to jakie!

Naturalne wino z Moraw! Białe, wytrawne, ze szczepu gruner veltliner - lokalnie odmiana zwana veltlinske zelene, leżakowane w dębie.

Wino ma bursztynowy kolor. Bukiet jest lekko pikantny, a na pierwszy plan wysuwają się aromaty, które wino nabyło dzięki leżakowaniu w beczce: wanilia i dym. Całość dopełnia bogaty korzenny smak. Pełne ciało uzupełnia pikantny smak z wyraźnymi, ale zaokrąglonymi taninami i delikatną kwasowością. Wino ma długi finisz z mineralnymi nutami.

Wino będzie smakowało do potraw kuchni indyjskiej.

Wino było macerowane na skórkach przez 5 dni, a następnie dojrzewało przez rok w dębowej beczce o pojemności 225 litrów. Przed dopuszczeniem do sprzedaży leżakowało jeszcze w butelce przez dwa lata.

Bez dodatków, jedynie z niewielką ilością siarki dodaną przed butelkowaniem. Wino niefiltrowane, wegańskie.

Acohol 13,1 %

Cukier resztkowy 1,1 g/l

Kwasy 5,1 g/

Wino w ocenie specjalistów:

“Lekko pieprzny od maceracji i wyraźnie orzechowy od dębu veltliner, niedaleko padający od swoich austriackich pierwowzorów. Mało ewolucji, dużo świeżości; nie jest to – jak reszta produkcji Domaine M – wino salonowe, ale nader porządnie zrobione, unikające stylistycznych ekstremów morawskich „naturalsów” i po prostu bardzo przyjemne w piciu”.
Wojciech Bońkowski Master of Wine, Winicjatywa.pl

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

DomaineM

Winiarnia DomaineM powstała w 2015 roku w małym południowomorawskim miasteczku Miroslav, położonym w regionie winiarskim Znojmo.  Ideą winiarzy, jest stworzenie zupełnie wyjątkowego wina, które odzwierciedla terroir lokalnych winnic. Koncentrują się na zrównoważonym rozwoju, ponieważ wierzą, że muszą chronić to, co pozostawili im przodkowie.

Winnica

Pielęgnacja i zbiory odbywają się ręcznie, z szacunkiem dla natury. Dowodem stabilności ekosystemu jest występowanie zagrożonej wyginięciem wiewiórki ziemnej (suseł perełkowany), która nie jest pospolita w okolicy i która zadomowiła się w winnicach DomaineM. Dzięki temu firma została nagrodzona przez organizację ALKA Wildlife nagrodą wiewiórki ziemnej.  W pobliżu winnic spotkać można również zagrożone gatunki roślin, takie jak jaskier iliryjski, wróblowiec łąkowy czy storczyk wojskowy.

W DomaineM przetwarzane są wyłącznie winogrona z własnych winnic. Wybierane są tylko najlepsze i najdojrzalsze. Produkcja win naturalnych to harmonia z naturą, a nie chęć jej kontrolowania. W proces tworzenia win, winiarz ingeruje w jak najmniejszym stopniu, aby osiągnąć maksymalną autentyczność.  Wina DomaineM fermentują w pojemnikach bez użycia sztucznie dodanych drożdży. Wina dojrzewają przez co najmniej rok w różnego rodzaju pojemnikach, takich jak beczki dębowe i akacjowe, betonowe jajka i gliniane amfory.  Następnie odpoczywają w butelce przez co najmniej kolejny rok.  Wina są niefiltrowane i pozwala się im sedymentować grawitacyjnie. 

Szczepy

W winnicy uprawiane są białe odmiany winorośli: grüner veltliner (lokalna nazwa: veltlínske zelené), müller thurgau i neuburger.

Historia

Winiarnia DomaineM powstała w 2015 roku w małym południowomorawskim miasteczku Miroslav, położonym w regionie winiarskim Znojmo. Tradycja winiarska w tym regionie jest znacznie starsza. Pierwsze wzmianki pochodzą z XII wieku. Obecne winnice zostały po raz pierwszy zasadzone w 1839 roku i były kilkakrotnie odnawiane. Weinperky to morawska winnica znana z ogromnego potencjału w zakresie odmian typu Veltliner. Z tego powodu DomaineM został założony przez inwestora, który całe życie interesował się winami naturalnymi. 

Klimat/Gleba

Winnica DomaineM znajdują się na słynnym winiarskim wzgórzu Weinperky.  Parcela znajduje się na zboczu wzgórza i ma ekspozycję południowo-zachodnią.  Tutejsze podłoże opiera się na tzw. zlepieńcu Miroslavskim, który powstał w wyniku przepływu starożytnej rzeki. Składa się z wielu różnych minerałów, takich jak łupki, kwarc, ale także drobniejszych osadów. 

Lokalny klimat jest suchy i ciepły. Średnia temperatura wynosi tutaj 8,7°C, a średnie roczne opady sięgają 230-300 mm. 

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również