Nowe produkty

Promocje

Wina Syrah

Syrah i Shiraz to dwie nazwy tego samego szczepu. Szczepu o dwóch obliczach. Syrah jest winem soczystym, kwasowym, ziołowym, z kościstym kręgosłupem i pieprznym finiszem. Wino Shiraz z kolei jest alkoholowe, strukturalne, czekoladowe, z akcentami dojrzałych, likierowych owoców śliwki i wiśni. Syrah to szczep który w zależności od klimatu i metod...

Syrah i Shiraz to dwie nazwy tego samego szczepu. Szczepu o dwóch obliczach. Syrah jest winem soczystym, kwasowym, ziołowym, z kościstym kręgosłupem i pieprznym finiszem. Wino Shiraz z kolei jest alkoholowe, strukturalne, czekoladowe, z akcentami dojrzałych, likierowych owoców śliwki i wiśni. Syrah to szczep który w zależności od klimatu i metod winifikacyjnych może dać bardzo różnorodne efekty. W winach wytwarzanych z gron zbieranych w chłodniejszych klimatach ujawnia się także charakterystyczny aromat czarnego pieprzu. Australijskie odmianowe Syrah, w przeciwieństwie do europejskich win, charakteryzują się bardziej delikatnymi taninami oraz większym urozmaiceniem bukietu doskonale odzwierciedlającym charakterystykę poszczególnych terroir. Ojczyzną Syrah jest północna część Doliny Rodanu, słynąca z win wytwarzanych w apelacjach Crozes Hermitage oraz Côte Rôtie.

Miejsca upraw

Po Merlocie i Grenache, Syrah jest trzecią najpopularniejszą odmianą we Francji. Uprawia się ją przede wszystkim w Langwedocji-Roussillon, Prowansji, Dolinie Rodanu i na Południowym-Zachodzie (Sud ouest). W Europie odmiana Syrah popularna jest także we Włoszech, m.in. w Toskanii i na Sycylii oraz w Hiszpanii – w Kastylii-La Manchy, Kastylii i Katalonii.

Pod nazwą Shiraz szczep znalazł swój drugi - po Francji - dom w Australii, gdzie trafił jeszcze w XIX w. stając się natychmiast najważniejszą odmianą na kontynencie. Dziś winnice Shiraz w Australii mają powierzchnię ponad 40 tys. ha. 

Wina Syrah w gastronomii

Ciężkie i beczkowane wino Syrah doskonale sprawdzi się w towarzystwie wołowego steka i do pieczonego kurczaka, kaczki czy przepiórki i dań z grilla. Lżejszą i bardziej owocową wersję wina Syrah polecamy podawać np. z jagnięciną, oraz z potrawami podawanymi z żurawiną. Grzyby z patelni to kolejny dobry trop. . Syrah dopasuje się również do dobrze doprawionych warzyw, oliwek oraz aromatycznych serów.

Poniżej zapraszamy do zapoznania się z propozycjami najlepszych win ze szczepu Syrah, dostępnych w ofercie Rafa-Wino.

Więcej

Wina Syrah Jest 18 produktów.

Pokazuje 1 - 18 z 18 elementów
Pokazuje 1 - 18 z 18 elementów