Alta Alella - Cau d'en Genis 2019 BIO

Alta Alella - Cau d'en Genis 2019 BIO

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Hiszpania
Region
Katalonia
Szczep
Pansa Blanca (Xarel-lo)
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
13%
Temperatura podawania
10-12 °C

112,99 zł

Opis

Hiszpańskie wino białe wytrawne. Kwintesencja tego, czym powinno być wino premium z odmiany pansa blanca (xarello): w aromacie świeży atak białych owoców, nuty kopru włoskiego. W ustach lekko słone, mineralne i jedwabiste z długim i eleganckim finiszem. Jasnożółty kolor z zielonkawymi refleksami.

Winogrona uprawiane ekologicznie. Fermentacja i starzenie na drobnym osadzie w cementowym jajku przez 6 miesięcy. Mikroskopijne pory betonowego materiału zapewniają powolne napowietrzanie spoczywającego w zbiornikach wina. Owalny kształt sprawia, że wino cały czas przemieszcza się, wiruje. Dlatego w takich pojemnikach wino fermentuje równomiernie w stałym kontakcie z drożdżowym osadem, co nadaje mu nowe smaki i wzbogaca budowę.

Idealne warunki pogodowe podczas cyklu wegetacyjnego w 2019 roku w winnicach Alta Alella pozwoliły na niezwykły rozwój roślin. Intensywne upały pod koniec lipca spowodował pozytywne zatrzymanie wzrostu winorośli bez stresu wodnego dzięki rezerwom z wiosennych deszczów. Rok 2019 dał zrównoważone plony, wyjątkowo zdrowe winogrona i maksymalną jakoś owoców.

Nagrody i wyróżnienia:

- Vinous 2021 - 93/100

- La Guia de Vins de Catalunya 2021 - 9,71/10

- Guía Vino ABC 2021 – 91/100

- Guía Vivir el Vino 2021 - 91/100

- Guía Peñín 2021 - 90/100

- Guía Intervinos 2021 - 90/100

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Alta Alella - Organic/BIO

Wyjątkowy producent i wyjątkowe wina. Projekt oparty na najwyższych standardach. Mieszczący się w najmniejszym hiszpańskim regionie - DO "Alella". Otoczony parkiem narodowym pracujący na szczególnej glebie Saulo. Jeden z najlepszych producentów Cavy.

Winnica

Alta Alella to zlokalizowana pod Barceloną winnica oraz jeden z najlepszych producentów wysokogatunkowej Cavy. Od samego początku uprawy są prowadzone w myśl poszanowania dla środowiska naturalnego, co znajduje potwierdzenie w licznych certyfikatach  rolnictwa ekologicznego oraz nazwach niektórych win, które odzwierciedlają rodzime ptactwo.

Szczepy

Ze względu na specjalizację w produkcji Cavy, winnica Alta Allela koncentruje się na uprawie Pansa Blanca (Xarel-lo), Pansa Rosada, różowej odmianie PB. Wraz z rozwojem winnicy pojawiają się jednak coraz odważniejsze i smaczniejsze próby tworzenia win spokojnych opartych o szczepy Chardonnay, Macabeo (Viura), Syrah i Mataró. Wszystkie zbiory dokonywane są ręcznie, co ułatwia dokładną kontroli dojrzałości i jakości.

Historia

Winnica została założona przez byłego dyrektora technicznego win musujących w koncernie Martini & Rossi - Josepa Pujol-Busquets'a oraz jego żonę Cristinę.  Obecnie jest prowadzona głównie przez jego córki Mireię i Georginę, biologa i dietetyka, które poświęcają się rodzinnemu biznesowi z oddaniem i precyzją.

Klimat / Gleba

Uprawy winnicy Alta Alella znajdują się zaledwie dwa kilometry od Morza Śródziemnego, a winnice są obsadzone na zboczach i tarasach zlokalizowanych na wysokości od 100 do 250 m n.p.m. Winorośl uprawiana jest na glebie Sauló, która jest jednym z najważniejszych elementów definiujących wina z Alta Alella: kwaśnej, białej, piaszczystej glebie na bazie granitu o niskiej zawartości wapienia, niskiej zawartości materii organicznej i dobrym naturalnym odprowadzaniu wody.

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
listopad-2020grudzien-2021

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również