Alta Alella - AUS ORANGE Pet Nat 2022 BIO/VEGAN
Alta Alella - AUS ORANGE Pet Nat 2022 BIO/VEGAN

Alta Alella - AUS ORANGE Pet Nat 2022 BIO/VEGAN

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Hiszpania
Region
Katalonia
Szczep
Pansa Blanca (Xarel-lo)
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
12%
Temperatura podawania
8-10 °C

125,99 zł

Opis

Organiczne „naturalne” wino pomarańczowe produkowane z odmian pansa rosada i pansa blanca (xarel·lo vermell i xarel·lo). Dojrzałe, zdrowe owoce są zbierane ręcznie. Skórki winogron pozostają w kontakcie z sokiem przez dwa miesiące podczas spontanicznej fermentacji, która odbywa się w amforach Sauló. Kształt amfor umożliwia swobodny przepływ osadu, zapewniając w ten sposób „naturalny batonaż”. Celem takiej winifikacji jest zwiększenie struktury garbników i charakteru „terroir”. W całym procesie nie dodaje się siarczynów ani żadnych innych dodatków.

Wino ma kolor pomarańczowy, który z wiekiem zmienia się w kolor bursztynowy ze złotymi refleksami. Zapach spójny, mocny (charakterystyczny dla białego wina sfermentowanego na skórkach) - nuty kopru włoskiego i cytrusów (skórka mandarynki). W ustach wino jest obfite i smaczne. Aromatyczne, o słonych nutach, dobrej kwasowości i świeżym, długim, lekko garbnikowym finiszu.

Wino Alta Alella Aus Orange świetnie pasuje do różnorodnych przekąsek i dań typu tapas, zwłaszcza tych opartych na świeżych warzywach i owocach morza. Do deski serów oraz wędlin. Wino to doskonale współgra z sałatkami, które zawierają grillowane mięso, szczególnie gdy są podane z aromatycznymi sosami i warzywami. Aus Orange smacznie komponuje się z kuchnią śródziemnomorską, taką jak tajiny, dania z bakłażanów, oliwki, czosnek i zioła, oraz z kuchnią azjatycką, szczególnie z potrawami, które zawierają elementy kwasowe, pikantne i aromatyczne.  Doskonale współgra z daniami wegetariańskimi i wegańskimi, zwłaszcza z tymi opartymi na świeżych warzywach, roślinach strączkowych i orzechach.

Nagrody i wyróżnienia:

Guia de Vins de Catalunya 2022 – 9,68/10

Wino naturalne. Wino wegańskie. Wino bez siarczynów.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Alta Alella - Organic/BIO

Wyjątkowy producent i wyjątkowe wina. Projekt oparty na najwyższych standardach. Mieszczący się w najmniejszym hiszpańskim regionie - DO "Alella". Otoczony parkiem narodowym pracujący na szczególnej glebie Saulo. Jeden z najlepszych producentów Cavy.

Winnica

Alta Alella to zlokalizowana pod Barceloną winnica oraz jeden z najlepszych producentów wysokogatunkowej Cavy. Od samego początku uprawy są prowadzone w myśl poszanowania dla środowiska naturalnego, co znajduje potwierdzenie w licznych certyfikatach  rolnictwa ekologicznego oraz nazwach niektórych win, które odzwierciedlają rodzime ptactwo.

Szczepy

Ze względu na specjalizację w produkcji Cavy, winnica Alta Allela koncentruje się na uprawie Pansa Blanca (Xarel-lo), Pansa Rosada, różowej odmianie PB. Wraz z rozwojem winnicy pojawiają się jednak coraz odważniejsze i smaczniejsze próby tworzenia win spokojnych opartych o szczepy Chardonnay, Macabeo (Viura), Syrah i Mataró. Wszystkie zbiory dokonywane są ręcznie, co ułatwia dokładną kontroli dojrzałości i jakości.

Historia

Winnica została założona przez byłego dyrektora technicznego win musujących w koncernie Martini & Rossi - Josepa Pujol-Busquets'a oraz jego żonę Cristinę.  Obecnie jest prowadzona głównie przez jego córki Mireię i Georginę, biologa i dietetyka, które poświęcają się rodzinnemu biznesowi z oddaniem i precyzją.

Klimat / Gleba

Uprawy winnicy Alta Alella znajdują się zaledwie dwa kilometry od Morza Śródziemnego, a winnice są obsadzone na zboczach i tarasach zlokalizowanych na wysokości od 100 do 250 m n.p.m. Winorośl uprawiana jest na glebie Sauló, która jest jednym z najważniejszych elementów definiujących wina z Alta Alella: kwaśnej, białej, piaszczystej glebie na bazie granitu o niskiej zawartości wapienia, niskiej zawartości materii organicznej i dobrym naturalnym odprowadzaniu wody.

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
listopad-2020grudzien-2021

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również