Nowe produkty

Promocje

Wina Burgundia (Francja)

Historia burgundzkiego winiarstwa sięga starożytności. Jednakże dopiero w średniowieczu mnisi zakonów cystersów z Citeaux i benedyktynów z Cluny rozwijają uprawę winorośli i produkcję wina, tworząc podwaliny dla rozkwitu winiarstwa we Francji, a Burgund staje się jego perłą . Podobnie jak w Bordeaux, wino było i jest ważnym źródłem bogactwa mies...

Historia burgundzkiego winiarstwa sięga starożytności. Jednakże dopiero w średniowieczu mnisi zakonów cystersów z Citeaux i benedyktynów z Cluny rozwijają uprawę winorośli i produkcję wina, tworząc podwaliny dla rozkwitu winiarstwa we Francji, a Burgund staje się jego perłą . Podobnie jak w Bordeaux, wino było i jest ważnym źródłem bogactwa mieszkańców Burgundii. Panuje tu klimat kontynentalny z chłodnymi zimami; częste są wiosenne przymrozki. Lata są natomiast ciepłe, często gorące, ale nigdy tak suche jak na południu – w dolinie Rodanu czy Langwedocji. Winnice Burgundii zajmują ponad 26 000 hektarów i rozciągają się na długości 140 kilometrów, od Auxerre na północy do Mâcon na południu. Ponad 100 wyznaczonych obszarów winnic w regionie Burgund, oznacza swoje wina świadectwem pochodzenia AOC/AOP –Appellation d’Origine Contrôlée/ Appellation d’Origine Protegée (Kontrolowane/Chronione Oznaczenie Pochodzenia).

Szczepy winorośli w Burgundii

W Burgundii dominuje Chardonnay (48% wszystkich nasadzeń), poza tym mamy Aligote (6%) i w znacznie mniejszych ilościach Sauvignon Blanc, Pinot Gris i Pinot Blanc. Wśród odmian czerwonych króluje Pinot Noir (34% wszystkich nasadzeń), za nim Gamay (10%). W sumie wszystkie szczepy poza wielką czwórką (Chardonnay, Pinot Noir, Aligoté i Gamay) zajmują 2% powierzchni nasadzeń. 61% Burgundów to wina białe. Wina czerwone stanowią 30%. Reszta to wina musujące Crémant de Bourgogne (8%) i różowe (1%).

Podregiony Burgundii

  • Chablis, wysunięty najdalej na północ , w okolicach miasta Auxerre,  słynie z win białych, powstających z odmiany Chardonnay. Wina uszeregowane są w czterech kategoriach jakościowych i cenowych – od najbardziej popularnego Chablis do coraz wyższej klasy Petit Chablis, Chablis Premier Cru i klasy najwyższej Chablis Grand Cru.

  • Côte des Nuits rozciąga się w kierunku południowym, począwszy od stolicy Burgundii – Dijon, aż do miejscowości Beaune. Tutaj, na bazie winogron Pinot Noir, powstają znakomite wina czerwone.

  • Côte de Beaune obejmuje winnice położone na łagodnych pagórkach wokół miejscowości Beaune , szczycące się renomą  wielkich i drogich win białych.

  • Côte Chalonnaise oraz Mâconnais to podregiony Burgundii położone najbardziej na południu , w kierunku miast Chalon-sur-Saône i dalej Mâcon. Pierwszy z nich znany jest z owocowych win czerwonych, natomiast w Mâconnais  powstają wysokiej jakości wina białe.

Wina z  Burgundii w ofercie Rafa Wino

Wina czerwone wysokiej klasy: Nuits Saint Georges 1er Cru Les Damodes, Nuits Saint Georges Vieilles Vignes, Aloxe - Corton “Les Morais, Domaine Huguenot Fixin Petit Crais od uznanych producentów Domaine Machard de Gramont oraz Domaine Huguenot, oraz w atrakcyjnej cenie Domaine De Rochebin Pinot Noir.

Białe wino: to klasyczne Chablis Domaine De La Motte, oraz Chablis Bernard Michaut od Domaine de La Motte.

Więcej

Wina Burgundia (Francja) Jest 12 produktów.

Pokazuje 1 - 12 z 12 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 12 elementów