Lamblin - Roger Roblot - Chablis Vieilles...

Lamblin - Roger Roblot - Chablis Vieilles Vignes 2020

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Francja
Region
Burgundia
Szczep
Chardonnay
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
12,5%
Temperatura podawania
10-12 °C

182,99 zł

Opis

Wytrawne chardonnay z apelacji Chablis. Wino ma jasnożółty kolor z lekkimi zielonymi refleksami. Delikatny i złożony aromat owocowy (jabłko, gruszka, cytrusy) z nutami mineralnymi. W ustach wino jest okrągłe, świeże i żywe z długim finiszem. 

Wino Chablis Vieilles Vignes można przechowywać i wypić do 8 lat od zbiorów, ale świetnie smakuje już teraz, kiedy jest młode! Będzie dobrze smakować z przekąskami, z owocami morza, ostrygami, daniami rybnymi, sushi, białym mięsem, a także z daniami kuchni egzotycznej. Spróbuj także z serami: kozim, Beaufort, Comté i Emmental.

Winifikacja odbywała się w zbiornikach ze stali nierdzewnej, aby zachować właściwości terroir Chablis i ukazać mineralność wina. Naturalna fermentacja malolaktyczna. Wino poddano lekkiej filtracji na ziemi okrzemkowej w celu naturalnego klarowania wina. Następnie dojrzewało przez 6 miesięcy.

Roger Roblot, to ikona Burgundii: spadkobierca stuletniej tradycji rodzinnej, która sięga dziesięciu pokoleń. Wielki pasjonat wina, który odegrał dużą rolę w produkcji wina w Burgundii. To na jego cześć winnica Lamblin&Fils przygotowała indywidualną linię etykiet, które znalazły się w ofercie Rafa-Wino.

Niezwykła elegancja win Rogera Roblota spełnia oczekiwania najbardziej wymagających klientów.  Roger Roblot = gwarancja jakości.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Lamblin&Fils

Rodzina Lamblin, właściciele Grands Vins de Chablis od 1690 roku, witają w Maligny w Burgundii.  Winnica charakteryzuje  się wyjątkowym terroir Chablis od 12 pokoleń,  produkuje wysokiej jakości wina, regularnie nagradzane  na konkursach  winiarskich i opisywane przez międzynarodową prasę.  W  ofercie Rafa-Wino  mamy indywidualną linię etykiet na cześć burgundczyka - Rogera Roblot. 

Winnica

Położona w gminie Maligny, Lamblin & Fils jest jedną z najstarszych posiadłości w winnicy Chablis. Zarządzana przez dwóch braci: Michela i Didiera oraz ich synów.

Winnica Chablis obejmuje produkcję na ponad 5400 ha. Ziemie te wyłaniają się na zboczu wzgórza w sektorze wzdłuż rzeki „le Serein” o długości ponad 20 km. 

Jak sami Lamblinowie mówią: uprawiają winorośl w rozsądny sposób, aby produkować zdrowe winogrona, zagwarantować jakość wina, zachować ekosystem winnicy i szanować zdrowie konsumentów.

Szczepy

Wina Chablis są produkowane ze szlachetnego szczepu Chardonnay. Przeciętny wiek winorośli to 25 lat. Aby zachować i promować równowagę gleby w dłuższej perspektywie, stosowanie środków chwastobójczych jest ograniczone.

Z odmian czerwonych uprawiany jest pinot noir i gamay.

Historia

Pierwsze ślady rodziny Lamblin na tym terenie pochodzą z 1690 roku. 

Louis Lamblin w 1890 roku postawił pierwsze kroki w kierunku handlu. Jego syn, Henri Lamblin , prowadząc podwójną działalność winiarza i kupca, wywarł wielki wpływ na wspólnotowe życie winnicy i przyczynił się do powstania licznych tekstów prawnych dotyczących różnych nazw.

Ale to jego syn Jacques pod koniec lat pięćdziesiątych wiedział, jak zapewnić Lamblinom międzynarodową sławę.

Od 1987 roku dwaj bracia: Michel i Didier pracują w doskonałej harmoni zarządzając winnicą. Michel dba przede wszystkim o aspekty administracyjne i zarządcze. Didier po solidnych studiach enologicznych kieruje częścią techniczną. Wybitni menedżerowie, zawsze dbający o utrzymanie jakości, która ugruntowała ich reputację, pracują z pasją i determinacją w poszanowaniu tradycji swoich poprzedników.

W 2003 roku po ukończeniu studiów w zakresie uprawy winorośli i enologii w Beaune dołączył do majątku rodzinnego syn Didiera. Alexandre, syn Michela, dołączył do firmy w 2005 roku. Sukcesja jest zapewniona.

Klimat/Gleba

Winnica Chablis położona jest na 2 rodzajach podłoża, są to strefy geologiczne, które pojawiły się w erze wtórnej (150 mln lat) zwane: portlandzkim i kimerydzkim.

W erze wtórnej morze obejmowało region Chablis, tworząc w jego głębinach osady wapienne bardzo bogate w muszle, a w szczególności w małą ostrygę w kształcie przecinka („Ostrea Virgula” lub „Exogyra Virgula”). Pod koniec okresu jurajskiego morze ustąpiło tworząc obecny teren Chablis. Ten etap geologiczny nosi nazwę „Kimmeridgian” w odniesieniu do zatoki Kimméridge na południu Anglii, której podłoże ma te same cechy. Tego rodzaju terroir można znaleźć tylko w tych dwóch miejscach na świecie. To właśnie tej szczególnej glebie wina Chablis zawdzięczają swój szczególny mineralny charakter. 

W tej chwili, Portland (górna warstwa kimerydu z okresu kredy) jest glebą wapienną, z niewielką ilością gliny, która nie zawiera żadnych skamieniałości. Produkuje wina bardziej giętkie, o charakterze bardziej owocowym niż mineralnym. Wina produkowane na tej glebie klasyfikowane są głównie jako Petit Chablis i rzadziej jako Chablis. Wszystkie inne apelacje znajdują się na glebie kimerydzkiej.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.