Domaine de la Motte - o producencie wina

manufacturer-picture

Rodzinna wytwórnia przekazywana z ojca na syna od 1950 r. Historyczne winorośle wznoszą się wokół miejscowości Beine w pobliżu Chablis w Burgundii w subregionie Yonne. 

Winnica

Domaine de la Motte to rodzinna winnica ulokowana w malowniczej miejscowości Beine, tuż obok Chablis w Burgundii. Na 30 hektarach apelacji Chablis, Petit Chablis, Chablis 1er Cru Vau-Ligneau oraz Chablis 1er Cru Beauroy, starannie pielęgnowane są krzewy rodzące pierwszorzędne owoce, z których rokrocznie produkowane są cenione, często nagradzane wina. 

Szczepy

Jak na Burgundię i odpowiednie apelacje przystało, kluczowym, a właściwie jedynym białym szczepem, jaki się tu uprawia (przynajmniej apelacyjnie) jest Chardonnay (w całym regionie 59% nasadzeń to odmiany białe). Mniej więcej połowa gron wykorzystywanych do winifikacji zbierana jest ręcznie, pozostałe - mechanicznie, przy wykorzystaniu specjalnych narzędzi. Tłoczone w prasie pneumatycznej wina leżakują następnie w stalowych kadziach i dębowych beczkach (wybrane pozycje nawet kilkanaście miesięcy). Gotowe wina, zwłaszcza z apelacji oznaczonych 1-er cru, mogą dojrzewać w butelkach przez lata, zmieniając się i ewoluując. 

Historia

Winnica powstała w roku 1950r. i od tamtej pory, sukcesywnie przechodzi z rak do rąk, z ojca na syna. Lata ciężkiej pracy, jak dosłownej, fizycznej, jak i koncepcyjnej oraz starannej dbałości o krzewy winorośli opłaciły się. Dziś, w XXI wieku Domaine de la Motte jest cenionym i uznanym przez konsumentów (i co równie ważne, krytyków) producentem. Kolejne pokolenia powoli obejmują pieczę nad plantacją, dbając nie tylko o jakość trunków, ale i rodzinne tradycje.

Klimat / Gleba

Kamieniste, wapienno-gliniaste gleby portlandien i kimmeridgien stosunkowo dobre nasłonecznienie, odpowiednia ilość opadów i staranna, pieczołowita praca winemakerów - natura, tradycja i pasja - składają się na sukces win produkowanych przez Domaine de la Motte. 

rok założenia
1950
spec-icon
250000
butelek rocznie
spec-icon
kraj
Francja
spec-icon
wiodący szczep
Chardonnay
spec-icon
30ha
uprawy latorości winnej
spec-icon

Domaine de la Motte Bernard Michaut - Chablis Blanc 2018
  • Chardonnay
  • Francja
  • Wytrawne
Wina z Francji

Bernard Michaut - Chablis 2021

48402
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: Chardonnay Region: Burgundia
129,99 zł
Domaine Chablis 1er Cru Vau-Ligneau 2018
  • Chardonnay
  • Francja
  • Wytrawne
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: Chardonnay Region: Burgundia
176,99 zł