Nowe produkty

Promocje

Wina Abruzji (Włochy)

Abruzja to region winiarski w środkowych Włoszech położony między wybrzeżem Adriatyku a Apeninami, słynąca z win z Montepulciano. Abruzja dumnie nosi tytuł najbardziej zielonego regionu Europy – znajdują się tu trzy parki narodowe i 38 rezerwatów przyrody, które pokrywają jedną trzecią jego powierzchni. Winnice Abruzji położone są na łagodnych s...

Abruzja to region winiarski w środkowych Włoszech położony między wybrzeżem Adriatyku a Apeninami, słynąca z win z Montepulciano. Abruzja dumnie nosi tytuł najbardziej zielonego regionu Europy – znajdują się tu trzy parki narodowe i 38 rezerwatów przyrody, które pokrywają jedną trzecią jego powierzchni. Winnice Abruzji położone są na łagodnych stokach zwróconych ku morzu, na wzgórzach z południowo-wschodnim nachyleniem, gdzie od wschodu chłodzi je morska bryza, od zachodu zaś Apeniny chronią przed deszczem. Tradycje winiarskie Abruzji sięgają VII w. p.n.e., gdy Etruskowie założyli pierwsze winnice i wytwarzali pierwsze wina.

Najpopularniejsze szczepy Abruzji

Najbardziej cenionym winem jest Montepulciano d’Abruzzo produkowane ze szczepu Montepulciano. To czerwona odmiana z największą ilością nasadzeń w Abruzji, w skali Włoch plasuje się na drugim miejscu, tuż za Sangiovese. Białe wina robi się z Trebbiano Toscano, Trebbiano d’abruzzo, Pecorino czy lokalnego szczepu Cococciola. Nie można zapomnieć o innej lokalnej odmianie Cerasuolo, której zwyczajowo używa się do produkcji win różowych. 

Najbardziej znane DOC Abruzji to:

Montepulciano d’Abruzzo – to wizytówka Abruzji. Tutejsze najciekawsze wina Montepulciano mogą nosić na etykietach rejony, w których powstają: Alto Tirino, Casauria, Teate, Terre dei Peligni, Terre dei Vestini.

Trebbiano d’Abruzzo – to z kolei apelacja dla win białych robionych z lokalnej odmiany Trebbiano zwanej też Bombino Bianco. Można do tych win dodawać toskańskiej odmiany trebbiano i passerina. 

 Wina z Abruzji w ofercie Rafa Wino

Jednym z najlepszych producentów wina w Abruzji jest Masciarelli. Proponujemy wysokiej klasy Marina Cvetic - Montepulciano d'Abruzzo Riserva 2014, lub Marina Cvetic - Montepulciano d'Abruzzo Iskra 2014 A także nieco tańsze wina we wszystkich kolorach od Valori

Więcej

Wina Abruzji (Włochy) Jest 11 produktów.

Pokazuje 1 - 11 z 11 elementów
Pokazuje 1 - 11 z 11 elementów