Nowe produkty

Promocje

Wina Eger (Węgry)

Eger to miasto i otaczający go region winiarski w północnych Węgrzech, u podnóża Gór Bukowych, królestwo czerwonego wina Egri Bikaver (Bycza Krew) oraz białego flagowego wina z Egeru: Egri Csillag.Tradycje winiarskie są tutaj bardzo długie i sięgają przynajmniej średniowiecza. W tamtej epoce tutejsze winogrodnictwo było mocno związane z burgundz...

Eger to miasto i otaczający go region winiarski w północnych Węgrzech, u podnóża Gór Bukowych, królestwo czerwonego wina Egri Bikaver (Bycza Krew) oraz białego flagowego wina z Egeru: Egri Csillag.Tradycje winiarskie są tutaj bardzo długie i sięgają przynajmniej średniowiecza. W tamtej epoce tutejsze winogrodnictwo było mocno związane z burgundzkim, ponieważ po niszczycielskich najazdach tatarskich w XIII wieku węgierscy królowie ściągnęli do Egeru osadników z Walonii (południowa Belgia), która wówczas wchodziła w skład księstwa Burgundii. Przywieźli oni własne odmiany winorośli i zaawansowaną wiedzę winiarską czyniąc z Egeru ośrodek słynący z produkcji win białych. W wiekach późniejszych dotarła tu fala imigrantów z Bałkanów uciekających przed naporem tureckim i dopiero oni rozpoczęli w Egerze uprawę czerwonych odmian winorośli (np. Kadarki), które z czasem miały zasłynąć kupażem Egri Bikaver.

Flagowe wina Egeru

Eger słynie z czerwonego wytrawnego wina Egri Bikaver (węg. egerska „bycza krew”). To kupaż do którego dopuszcza się aż 13 odmian (w dowolnym zestawieniu). Są to: Kekfrankos (Blaufrankisch), Kadarka, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Menoire (Kékmedoc/Médoc Noir), Kekoporto (Portugieser), Blauburger, Zweigelt, Pinot Noir, Turán (rzadka, ale ważna odmiana, używana jako farbiarka), Bíborkadarka i Syrah. W 2004 roku powstała kategoria Egri Bikavér Superior, który może być kupażem maksimum 5 odmian, a jego wydajność jest ograniczona do 60hl/ha. Dodatkowo to świetne wino musi przynajmniej rok spędzić w beczce i jeszcze pół roku w butelce. Egri Bikaver (Egerska Bycza Krew) to wino mocne, bogate w taniny i smaki przypraw. Legenda głosi, że w roku 1552, podczas oblężenia Egeru przez Imperium Osmańskie, tureccy zwiadowcy zauważyli węgierskich żołnierzy popijających duże ilości pikantnego, czerwonego wina. Widząc przekrwione od wina oczy, poplamiony czerwienią zarost oraz ognisty temperament pijących wino Węgrów, Turcy przestraszyli się i szybko wycofali  do swojego kapitana mówiąc, że nie warto wdawać się w bójki z Węgrami, którzy pili krew byka.

Z regionu Eger pochodzi także wino białe Egri Csillag (Gwiazda Egeru). Wino jest kompozycją czterech białych odmian, w tym przynajmniej w 50% miejscowych , takich jak Leányka , Királyleányka, FurmintHarslevelu , Zengö  i Zenit. Wino jest bardzo aromatyczne, o nutach białych kwiatów i owoców tropikalnych. W smaku można odszukać elementy cytrusów, ananasa i migdałów.

Wina z Egeru w Rafa Wino

Najlepsi winiarze z Egeru, z którymi współpracuje Rafa Wino to: Atilla Petreny, rodzina Bolyki, winnica Kovacs Nimrod, St.Andrea, Hagymasi Pinceszet, Egri Korona, Toth Ferenc .

 Eger jest bardzo chętnie odwiedzany przez polskich turystów, którzy rozsmakowali się w węgierskich dobrych winach. Wśród win z Egeru, każdy znajdzie coś dla siebie - także pod względem ceny.

,

Więcej

Wina Eger (Węgry) Jest 91 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 91 elementów
Pokazuje 1 - 24 z 91 elementów