Nowe produkty

Promocje

Wina Langwedocji (Francja)

Langwedocja-Roussillon to jeden z najstarszych regionów winiarskich we Francji położony w południowej części kraju nad Morzem Śródziemnym, rozciągający się na zachód od Nîmes i na północ od Perpignan. Mało osób pijących wina w Polsce wie ,że jest to jednocześnie największy (łącznie 300 000 ha upraw) winiarski region we Francji zawierający aż 40%...

Langwedocja-Roussillon to jeden z najstarszych regionów winiarskich we Francji położony w południowej części kraju nad Morzem Śródziemnym, rozciągający się na zachód od Nîmes i na północ od Perpignan. Mało osób pijących wina w Polsce wie ,że jest to jednocześnie największy (łącznie 300 000 ha upraw) winiarski region we Francji zawierający aż 40% powierzchni upraw wszystkich francuskich winnic. Produkcja win w Langwedocji pokrywa 25% francuskiego winiarstwa. 80% to czerwone wina wytrawne, pozostałe 20% – różowe i białe. Wśród tych ostatnich niewielka część przypada na wina słodkie (4 apelacje oparte na Muscat) i musujące (jedno miejsce zwane Limoux w langwedockim interiorze. Sam region winiarski Langwedocji charakteryzuje się niezwykłym zróżnicowaniem pod względem krajobrazu, gleby oraz klimatu.

Charakterystyka win i szczepów uprawianych w regionie Langwedocji

Podstawowe wina czerwone są lekkie, owocowe i zazwyczaj niebeczkowane. Ambitniejsze trunki mają bardziej rozbudowaną strukturę, a owoc wciąż w nich dominuje. Najbardziej prestiżowe etykiety tracą zwiewność i owocową lekkość, którą zastępują beczkowe aromaty i duży ekstrakt.

Wina białe są najczęściej lekkie, o niskiej kwasowości, niektóre są starzone w beczkach. Wśród nich zdarzają się wielkie wina - chociaż nie jest ich dużo.

Rejon Langwedocji to prawdziwy skarbiec uprawianych szczepów. Najwięcej wytwarza się w Langwedocji wina czerwone z: Grenache, CarignanSyrah oraz Cinsault Mouvèdre. Dwa pierwsze to lokalne szczepy, które uprawiane są „od zawsze” na terenie Langwedocji i kojarzone są  właśnie z tym regionem. Oczywiście oprócz w/w szczepów na masową skalę uprawia się międzynarodowe odmiany, takie jak Cabernet Sauvignon, Pinot Noir oraz Merlot. Wiele z produkowanych win czerwonych jest kupażowanych, tworząc interesujące mieszanki.  Wśród białych odmian winogron najbardziej popularne w rejonie Langwedocji są: Grenache Blanc, Piquepoul Blanc, Muscat, Chardonnay i Sauvignon Blanc.

Langwedocja w Rafa Wino

Wina z Langwedocji mają bardzo dobrą relację ceny do jakości. W ofercie Rafa Wino znajdziemy duży wybór win z tego regionu, wytwarzane przez Abbotts&Dalaunay.

 

Więcej

Wina Langwedocji (Francja) Jest 18 produktów.

Pokazuje 1 - 18 z 18 elementów
Pokazuje 1 - 18 z 18 elementów