Abbotts&Delaunay - Chardonnay

Abbotts & Delaunay - Chardonnay Les Fruits Sauvages Pays d'Oc 2021, 2022

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Francja
Region
Langwedocja
Szczep
Chardonnay
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
13,5%
Temperatura podawania
10-12 °C

59,99 zł

Opis

Francuskie wino białe wytrawne, o pięknym złotym kolorze. Nos jest bogaty, bardzo aromatyczny i owocowy ze świeżym bananem, zielonym jabłkiem, gruszką oraz nutami orzechów laskowych.To bardzo delikatne i mineralne wino jest pełne i świeże na podniebieniu, z ładnym długim zakończeniem gruszki, masła i wanilii.

Winogrona odmiany Chardonnay pochodzą z czterech terroir w Langwedocji: Cévennes (nadają świeżości), doliny Aude (moc i krągłość), Limoux (owocowe aromaty) i równiny Hérault (bogactwo i krągłość). Wino w 1/3 fermentuje 3 miesiące w beczkach dębowych (starych i nowych), później zaś dojrzewa w beczkach na osadzie przez 9 miesięcy. Reszta fermentuje w kadziach ze stali nierdzewnej.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Abbotts & Delaunay

Intrygujący projekt z Langwedocji na południu Francji w którym enologiem jest Laurent Delaunay – rodowity Burgundczyk. Sławę winnicy przyniósł Cumulo Nimbus 2014, który otrzymał od Decantera tytuł najlepszego wina z regionu i znalazł się w 50 najlepszych winach świata!

Winnica

Abbotts Delaunay znajduje się w samym sercu Langwedocji, u podnóża Pirenejów oraz w bliskiej odległości do basenu morza śródziemnego. Stworzone i zarządzane przez małżeństwo Catherine i Laurent Delaunay przedsiębiorstwo prowadzi kilkanaście winnic o łącznej powierzchni 150ha, w tym wina Badet Clement oraz prezentowana w statystykach* posiadłość Métairie d’Alon. Wina od Abbotts & Delaunay cieszą się międzynarodowym uznaniem potwierdzanym przez liczne medale np. dla win Le PalajoAlto Stratus 

Szczepy

W ramach Abbotts & Delaunay produkowanych jest wiele szczepów, przede wszystkim Pinot Noir i Chardonnay. Wszystkie uprawy są organiczne oraz zbierane ręcznie. 

Historia

Laurent reprezentuje już piąte pokolenie winiarzy, swoje doświadczenie budował poprzez studia enologiczne i uprawy winorośli w Beaune i Dijon oraz praktyki w Kalifornii. Pomimo burgundzkich korzeni (środkowa Francja) małżeństwo zdecydowało się na zakup upraw w 1995r. na południu, w Langwedocji, które prowadzą z sukcesem do dnia dzisiejszego.

Klimat / Gleba

Winnica Abbotts & Delaunay jest pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Jest to jeden z najgorętszych i najbardziej  suchych regionów we Francji. Podłoże to w znaczącej mierze kreda, skały wapienne oraz gleby aluwialne. Region Langwedocji z ponad 300,000 ha upraw jednym z największych regionów w winiarskich na świecie. 

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
pazdziernik-2021

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

1 - ilość opinii

Dobre
Owoce z delikatnymi nutami beczki
Dodano przez Ania w dniu 2022-08-03

Inni klienci kupili również