Domaine Huguenot - Fixin Petits Crais
Domaine Huguenot - Fixin Petits Crais

Domaine Huguenot - Pinot Noir Fixin Petits Crais 2020

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Francja
Region
Burgundia
Szczep
Pinot Noir
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
13%
Temperatura podawania
16-18 °C

275,99 zł

Opis

Domaine Huguenot Fixin Petit Crais to czerwone wino wytrawne pochodzące z ciężkich gleb gliniastych w wiosce Fixin we francuskiej Burgundii, które nadają winu tonicznego i mocnego charakteru. Na podniebieniu rozwija się piękna aromatyczna paleta dojrzałych owoców i przypraw, kończąca się obfitym i bogatym wykończeniem. Wino wyprodukowane ze szczepu pinot noir, leżakuje w beczce z francuskiego dęba przez okres 12 do 18 miesięcy.

Doskonały dodatek do jagnięciny, cielęciny oraz dań z kaczki.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Domaine Huguenot

Topowa parcela Petit Crais położona w burgundzkiej apelacji Fixin spełnia wszelkie znamiona wyjątkowej winiarni w tym regionie. To tradycja, ekologia i najwyższa jakość! 

Winnica

Domaine Huguenot to kolejne rodzinne, winiarskie przedsięwzięcie, które trwa już od pokoleń, w tym wypadku od dziesięciu. Na ponad 20 hektarach w Marsannay, Fixin i Gevrey produkują wysokojakościowe wina, od kilku lat z certyfikatem ekologiczności. Od 40 lat winnica jest też członkiem Konfederacji Niezależnych Winiarzy Francji, zrzeszającej stosunkowo niewielkie, niezależne od wielkich koncernów plantacje, wspierające się nie tylko na rynku, ale i pod kątem metod produkcyjnych.

Szczepy

Na 22 hektarach upraw w apelacjach Marsannay, Fixin i Gevrey powstają obecnie wina wyłącznie z dwóch klasycznych, burgundzkich szczepów - Pinot Noir i Chardonnay. Wszystkie trunki mają obecnie certyfikaty ekologiczności, a winne krzewy uprawiane są w zgodzie z naturą, sztuką winiarską oraz pasją. 

Historia

Zaczęło się w 1789r. od zakupu działek w apelacji Marsannay (wówczas 5ha), dziesięć pokoleń wstecz. Szybszy rozwój i unowocześnienie winnicy to 1968r., kiedy to stery firmy przejęli Jean-Louis i Eliane. Kolejne lata przyniosły zwiększenie areału upraw dzięki zakupowi działek w Fixin (6 ha) i Gevrey (4 ha) oraz Marsannay (kolejne 7 ha). Od 2010r. wszystkie uprawy i wina, są ekologiczne. To był odważny krok, na który zdecydował się obecny właściciel winnicy, Philippe, ale okazał się strzałem w dziesiątkę. Wina zyskały nie tylko na jakości, ale i są wytwarzane w większej zgodzie z naturą, co od lat jest clue działalności tej winnicy.

Klimat / Gleba

Kamieniste, wapienno-gliniaste gleby Burgundii, choć pozornie mało gościnne, dla tutejszej winorośli stanowią idealne podłoże. Dobry drenaż wymaga od krzewów sięgania coraz bardziej w głąb ziemi, a owoce przez nie rodzone są skoncentrowane, esencjonalne i idealne do późniejszej winifikacji. Dodając do tego dość chłodny, umiarkowany klimat, ale dobre nasłonecznienie i roczną sumę opadów, a także staranną opiekę tutejszych winiarzy - nie ma się co dziwić, że trunki z tego regionu niemal zawsze zachwycają.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również