Bencze - Pinot Noir Virgo 2014 biodynamic Zobacz większe

Bencze - Pinot Noir Virgo 2014 BIO

6616

Nowy produkt

Białe, delikatnie wytrawne wino od biodynamicznego producenta z Węgier, w regionie Badacsony. Wyprodukowane z winogron Pinot Noir, z których uzyskuje się najczęściej czerwone wina – jest to więc tzw. blanc de noir. W smaku nuty owocowe, ale i waniliowe oraz maślane – to dzięki dojrzewaniu na osadzie w beczkach. Charakteryzuje się idealnie wyważoną kwasowością i wyczuwalną zawartością cukru resztkowego.

ROCZNIK WYPRZEDANY. 

Więcej szczegółów

57,99 zł brutto

payments-logos
Producent
Bencze Birtok - BIO
Bencze Birtok - BIO

Opis

KolorBiałe
SmakWytrawne
Kraj pochodzeniaWęgry
RegionBadascony
SzczepPinot Noir
Objętość750ml
Zawartość alkoholu12%
Temperatura podawania10-12 °C

Bencze Birtok - BIO

Winnica

Istvan Bencze to młody przedstawiciel węgierskiego winiarstwa, który przywiązuję ogromną wagę do naturalnego podejścia do produkcji wina. Bencze od samego początku stawiał na rolnictwo organiczne (uzyskana certyfikacja 2015r.), które później wyewoluowało w kierunku biodynamiki (certyfikacja Demeter uzyskana w 2019r.). Filozofia Bencze nacechowana jest niskointerwencyjnym winiarstwem: nie stosuje się tutaj procesów filtracji, klarowania, siarki, 100% upraw zbieranych jest ręcznie, natomiast do fermentacji wykorzystuje się dzikie drożdże. To wszystko sprawia, że wina są oryginalne i w smaku odbiegają od klasyki (w szczególności Riesling) i są to produkty dla osób świadomie decydujących się na wina naturalne.

Szczepy

Winnica uprawia autochtoniczne (lokalne) szczepy: Kék bakator, Kadarka, Hajnos kék, Kéknyelű, Tihanyi kék, które uzupełniane są europejskimi odmianami Riesling i Pinot Noir. 

Historia

Bencze z wykształcenia jest…informatykiem i przez kilka lat z sukcesami prowadził własną firmę IT. Po okresie spędzonym we Włoszech, (jego żona studiowała we Florencji  projektowanie wnętrz) Istvan zadecydował o zmianie specjalizacji i zakupie 0.3ha działki w okolicach Balatonu. Kolejne lata to intensywny rozwój winnicy, która dzisiaj liczy juz ponad 20ha (z czego 15ha kultywowanych).

Klimat / Gleba

Winnica poddawana jest wpływem dwóch klimatów: kontynentalnego oraz śródziemnomorskiego. Gleby to mieszanka gleb brunatnych, wulkanicznych bazaltów i tuf oraz piaskowców, glin, piasku i wapieni.

Opinie

Oceń 
2020-12-16

virgo po latach

AKTUALIZACJA - wcześniej degustowałem to wino kilka lat temu na Węgrzech, było atrakcyjne, ale mnie nie urzekło. A teraz degustowałem je jako sześcioletnie, razem z Pawłem na żywo na wideoblogu FB 15.12.2020. Pasowało do wyrazistej sałatki z kozim serem, figą i gruszką. Ale jak ono wyszlachetniało!!! Złota barwa i niezwykła, wulkaniczna słoność. Pinot na biało z siłą Badacsony. Virgo po latach zachwyca. Brawa dla Benczego!!!

  Oceń 
  2020-11-05

  Ciemny na biało

  Ciekawostka do sześcianu: rzadko spotykane blanc de noirs, spokojne wino białe produkowane z ciemnych gron pinot noir. Można? Można. Do tego w biodynamicznym rygorze współpracy z kosmosem, szczególnie polecane dla osób spod znaku "Panny" (łac. virgo). A może po prostu dziewiczo delikatne, kusząco owocowe i mineralnie świeże? Virgo, virgo, echże ty...

   Napisz swoją opinię!

   Napisz opinię

   Bencze - Pinot Noir Virgo 2014 BIO

   Bencze - Pinot Noir Virgo 2014 BIO

   • Objętość: 750ml
   • Smak: Wytrawne
   • Kolor: Białe
   • Kraj pochodzenia: Węgry
   • Zawartość alkoholu: 12%
   • Temperatura podawania: 8-10°C
   • Produkowane ze szczepu: Pinot Noir
   • Region: Badascony

   Produkty powiązane

   30 innych produktów w tej samej kategorii: