Battifarano - Akratos Matera Primitivo 2015
Battifarano - Akratos Matera Primitivo 2015
Battifarano - Akratos Matera Primitivo 2015
Battifarano - Akratos Matera Primitivo 2015

Battifarano - Akratos Matera Primitivo 2019

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Włochy
Region
Basilicata
Szczep
Primitivo
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
14%
Temperatura podawania
19-21 ℃

72,99 zł

Opis

Akratos to primitivo wyprodukowane przez winnicę Battifarano w prowincji Matera. Grecy, którzy zamieszkiwali Bazylikatę w starożytności, mianem "akratos oinos” nazywali cenne, ceremonialne wino, zarezerwowane dla bogów. Z tego powodu Battifarano, winnica działająca od około pięciu wieków, chciała złożyć hołd tą nazwą jednemu ze swoich flagowych produktów, składającym się w 100% z winogron primitivo z apelacji Matera DOC.

Grona zbierane ręcznie są selekcjonowane i poddawane odszypułkowaniu i miażdżeniu, a następnie maceracji i fermentacji ze skórkami, w pojemnikach ze stali nierdzewnej, przez maksymalnie 15 dni, w kontrolowanej temperaturze 22 ° C. Po trzech miesiącach leżakowania w stalowych pojemnikach wino trafia na dwanaście miesięcy do dębowych beczek.

Odkorkujmy Akratos Matera Primitivo DOC przynajmniej na godzinę przed degustacją. W kieliszku zobaczymy intensywny rubinowy kolor, z fioletowymi refleksami i niezwykłą gęstością wina. W nosie wyczuwalny jest spójny bukiet złożony z aromatów dojrzałych owoców, takich jak wiśnie, brzoskwinie, śliwki, jagody, a także nut skóry, pieprzu, czekolady oraz wanilii. W ustach krągłe, miękkie, doskonale zrównoważone. Aksamitne i eleganckie, jest winem konsekwentnym również w finiszu: zdecydowanie trwałym, z owocowym posmakiem.

Akratos z Masseria Battifarano możemy połączyć z duszonymi lub grillowanymi czerwonymi mięsami, dziczyzną, serami i dobrze dojrzałymi wędlinami.

Wino to nadaje się do leżakowania w piwnicy przez co najmniej 7-8 lat.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Battifarano

Dawna Masseria - lokalny producent rolniczy, na terenie którego znaleziono antyczne helleńskie naczynia. Dziś jest pokoleniową, rodzinną winiarnią, produkującą znakomite Primitivo i świetne Petit Verdot!

Winnica

Battifarano to winnica zlokalizowana w regionie Bazylikata, na południu Włoch, w bezpośrednim sąsiedztwie morza Jońskiego. Właściciele wierzą w zrównoważone rolnictwo, mając na uwadze jego wpływ na środowisko i społeczny aspekt pracy. Winnica wykorzystuje panele słoneczne, oszczędną gospodarkę wodą i odpadami, oraz minimalizuje emisję dwutlenku węgla. 

Szczepy

Battifarano koncentruje się na dwóch szczepach charakterystycznych dla regionu - Primitivo oraz Greco Bianco. Primitivo, bardzo znane i lubiane w Polsce, to wizytówka sąsiedniej Pugli - ale z sukcesem produkuje się wina również w Bazylikacie. To właśnie rodzina Battifarano była jednym z głównych inicjatorów lokalnej apelacji Primitivo Matera DOC. Z kolei Greco Bianco to już szczep typowy dla Bazylikaty, z którego powstają mineralne wina o aromatach cytrusów, brzoskwiń i morel. My gorąco polecamy dwa czerwone kupaże Torre Bollita oraz Curaffanni

Historia

Ziemie, na których dzisiaj kultywuje się wino są w posiadaniu rodziny Battifarano od ponad 500 lat. Profesjonalna przygoda z winem zaczęła się ok. 20 lat temu, kiedy Don Vincenzo Battifarano, wykształcony agronom, podjął decyzję o wyborze najlepszych parcel i dokonaniu pierwszych obsadzeń. Dzisiaj winnica współprowadzona jest przez syna Francesco.

Klimat / Gleba

Powierzchnia winnicy obejmuje 100ha, z czego 35ha podlega kultywacji winorośli, natomiast pozostały obszar obsadzony jest oliwkami i brzoskwiniami. Winnice znajdują się w paśmie przymorskim, na wysokości 60m n.p.m. na relatywnie płaskich terenach. Większość upraw oparta jest o gleby gliniaste i piaszczyste, co umożliwia wysoką wchłanialność wody i składników odżywczych. Wysoka zawartość glinki, nadaje winom intensywny kolor, złożony zapach i bogactwo smaków. 

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
listopad-2020

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

1 - ilość opinii

wow
niecodzienne wino. primitivo, ale nie z pulii, tylko z bazylikaty. Bardzo przyjemne i intrygujące
Dodano przez Łucja w dniu 2022-07-13

Inni klienci kupili również