Varvaglione -  Paralupi Appassimento 2021, 2022
Varvaglione -  Paralupi Appassimento 2021, 2022

Varvaglione - Paralupi Appassimento 2021, 2022

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Włochy
Region
Puglia
Szczep
Negroamaro
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
15%
Temperatura podawania
16-18 °C

65,99 zł

Opis

Appassimento Paralupi rosso di Puglia to mieszanka negroamaro, primitivo i malvasia nera. Winogrona suszy się na roślinie przez około 20 dni. Bezpośrednio po zbiorze następuje krótka maceracja przedfermentacyjna winogron pozbawionych szypułek w temperaturze 12-14°C w celu wydobycia charakterystycznych aromatów. Następnie fermentacja, która trwa 20/25 dni w kontrolowanej temperaturze 24/26°C. Wino jest następnie oddzielane od skórek, aby rozpocząć fermentację jabłkowo-mlekową. Ostatecznie Paralupi dojrzewa przez około 6 miesięcy w beczkach.

W kieliszku wino jest intensywnie czerwone. W nosie aromaty dojrzałych czerwonych owoców, konfitury z czarnej wiśni oraz nuty wanilii i czekolady. W ustach pełne, zbudowane, zdominowane przez aksamitne taniny.

Appassimento Paralupi rosso di Puglia to doskonałe na czerwonych mięs, dziczyzny oraz dojrzewających serów.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Varvaglione 1921

Jedna z najstarszych winnic w Apulii, wielopokoleniowa firma rodzinna obejmująca ponad 150 ha upraw. Varvaglione to silna marka o międzynarodowej  rozpoznawalności. Ich wina rokrocznie zdobywają wiele nagród oraz wysokie lokaty w rankingach.

Winnica

Rodzinna winnica Varvaglione usytuowana jest w czarującym Leporano nad Zatoką Taranto, na słynnym półwyspie Saletyńskim w regionie Apulia. Z ponad stuletnią tradycją, Varvaglione jest jedną z najstarszych winnic w regionie, a winogrona uprawiane są na ponad 150 hektarach. Rodzina Varvaglione doskonali swoje umiejętności i pasję już w czwartym pokoleniu. Wysoka jakość win w przystępnych cenach, to głównie zasługa właściciela oraz enologa Cosimo Varvaglione, który skrupulatnie nadzoruje pracę w winnicy, selekcję winogron, a później sam proces produkcji. 

Szczepy

Firma Varvaglione skupia się na dwóch lokalnych odmianach winogron Primitivo i Negroamaro, dzięki którym winnica zdobywa coraz większe uznanie. Oprócz rodzimych szczepów Apulii, szerokie portfolio rodziny Varvaglione obejmuje także czerwone wina z winogron Malvasia Nera i Aglianico, a wina białe powstają z Verdeca, Malvasia Bianca, Falanghina i Fiano. Wiodącym sposobem uprawy jest Alberello, zakładający brak elementu wiązania i podpierania winorośli. 

Historia

W 1921r. rodzina Varvaglione po raz pierwszy zebrała winogrona i sprzedała wino pod własnym nazwiskiem. Wiele pokoleń Varvaglione z pasją eksperymentowało w produkcji wina, chcąc wyrazić charakterystyczny i wyjątkowy smak ich umiłowanej Puglii. Sam właściciel - Cosimo aktywnie uczestniczy w
tym procesie. Po ukończeniu studiów enologicznych i wielu latach pracy ostatecznie zdefiniował styl swojej winnicy. Dzisiaj Cosimo prowadzi winnicę wraz ze swoimi dziećmi: Marzią i Angelo, tworząc czwarte pokolenie winiarzy. Obecnie winnica Varvaglione jest jedną z największych, a przy tym najszybciej rozwijających się firm w obszarze Apulii.

Klimat / Gleba

Apulia zdominowana jest przez klimat śródziemnomorski - z gorącymi i suchymi latami, które częściowo łagodzone są bryzami znad morza Jońskiego i Adriatyckiego. Zimy są zazwyczaj ciepłe ze zwiększoną ilością opadów. Dzięki takim warunkom winogrona dojrzewają dość szybko, zachowując sporo kwasowości i świeżości. Ziemia, na której producent uprawia winogrona jest głównie gliniasta i kredowa, ze sporą ilością łupka oraz znaczną zawartością tlenku żelaza, który nadaje jej naturalny czerwony kolor. Żelazo wspomaga drenaż gleby, zapobiegając zastojom wilgoci po deszczach. 

Ocena

1 - ilość opinii

Esencja włoskich win!
Najlepsze włoskiej wino jakie ostatnio piłam! Intensywne, pełne, nie do zapomnienia ;) Lepsze drugiego dnia po otwarciu, albo przynajmniej warto zdekantować przed degustacją! Uwaga - rozgrzewa! (czyt. uwaga - dużo alkoholu! ;))
Dodano przez Lidia w dniu 2023-03-04

Inni klienci kupili również