Winnice w Polsce – historia oraz polecane miejsca. Dlaczego warto zainteresować się polskimi winnicami?

Historia polskiego winiarstwa

Historia polskiego winiarstwa jest wyjątkowo barwna. Produkcja wina w Polsce przechodziła wzloty i upadki. Jednakże obecny rozwój związany z zakładaniem winnic, stowarzyszeń i organizacji oraz tworzeniem winnych szlaków pozwala myśleć z nadzieją o przyszłości polskim winie.

Tradycje powstawania winnic w Polsce są dosyć długie. Wpierw wino produkowali mnisi, później popijała szlachta. Na przestrzeni czasu wino wyparło piwo, stając się ulubionym trunkiem Polaków, zwłaszcza tych najbogatszych. Wino przywędrowało do Polski wraz chrześcijaństwem. Dla mnichów koniecznością stało się zakładanie winnic. Największe nasadzenia miały miejsce w XIII i XIV wieku. W XVI rozpropagowanie siarki jako środka konserwującego oraz rozwój komunikacji, doprowadził do ograniczenia krajowych nasadzeń, co spowodowało raptowny wzrost importu wina. Napierający z południa islam uczynił z Krakowa, Lwowa i miasteczka Podkarpacia miejscami składowania węgrzyna. Wino było trunkiem ekskluzywnym, nie można go znaleźć w karczmach na polskich wsiach. W XVI wieku stawanie alkoholu do kieliszka było punktem honoru oraz polityczną kartą płatniczą, I tutaj wino miało także swój skromny udział. Upowszechnienie szklanych kieliszków wyparło wspólne picie z jednego naczynia. Ze szlacheckich stołów znikło piwo i miód, które zastąpiono wodą, szampanem i likierem. Jednak wino nadal trwało. 

Najlepszy teren do uprawy winorośli wykorzystywano w XIX wieku pod chmiel I buraki cukrowe, sprowadzając wino z Krymu i Besarabii – będących w ten czas ośrodkami winnictwa imperium rosyjskiego. Tak nakazywał rachunek ekonomiczny, ale w wolnej Polsce skłaniał on także do inwestowania w produkcję polskiego wina oraz zakładanie winnic.

Winnica Srebrna Góra

Zdjęcie producenta Winnica Srebrna Góra

Zdjęcie producenta Srebrna Góra

Kryzys 1929 roku i antyimportowa zmiana stawek akcyzy spowodowały szybki rozwój winnic Podola i wzrost produkcji wina gronowego. Powołana przez Ministerstwo Komunikacji do walki z kryzysem Liga Popierania Turystyki wykorzystywała podolskie winnice do wspierania regionalnych inicjatyw, głównie Święto Winobrania organizowanego od 1935 roku pod patronatem premiera, marszałka Sejmu i ministra rolnictwa. Turyści zjeżdżali się z całej Polski i zagranicy okolicznościowymi pociągami. Zaleszczyckie winne dożynki było odbierane jako wydarzenie kulturalne, nie zaś gospodarcze. Podczas spotkań dyplomatycznych wino stało się standardem.

W 1939 roku szkółki nie mogły sprostać realizacji zamówień na sadzonki dla podolskich plantacji. Ziemianie projektowali „spółdzielczą wytwórnię wina gronowego”. Przedsięwzięcie było popierane przez państwo. We wrześniu 1939 roku nastąpił koniec winobrania.

Jedynym regionem, gdzie nieprzerwanie zachowały się winnice w Polsce jest Zielona Góra należąca wtedy do Prus. Był to okres, gdzie stawiano na tanie wina owocowe, natomiast cały sprzęt do produkcji wina, jak również jedne z największych europejskich beczek całkowicie zniszczono.

Za początek odrodzenia polskich winnic uznano lata 80. ubiegłego stulecia, moment, kiedy Robert Myśliwiec z Jasła zdecydował się na posadzenie sadzonek winogrona z różnych zakątków świata, aby potwierdzić jakie odmiany sprawdzą się w klimacie polskim. W tych czasach powstała pierwsza polska odmiana i następuje dynamiczny rozwój winiarstwa w Polsce.

Obecnie istnieje ponad 300 polskich winnic, a ich liczba ciągle wzrasta. To dopiero początek drogi, jednak śmiało można stwierdzić, że Polska zrobiła dobry start ku odrodzeniu branży winiarskiej.

Jakie regiony w Polsce mają swoje rozpoznawalne winnice?

Region Lubuski (Winnica Gostchorze, Winnica Saint Vincent) - ciekawy i odrębnym region winiarski, słynący z wina już w XIII wieku. Obecnie region ten buduje w Polsce najsilniejszą tożsamość.

Region Małopolska (Winnica Fritz, Winnica Gródek, Winnica Hybridium, Winnica Jura, Winnica Wieliczka, Winnica Rajska) - najszybciej rozwijający się polski region winiarski, występuje tu największe zagęszczenie winnic małych, rodzinnych oraz dużych.

Region Zachodniopomorskie (Winnica Turnau), uprawa winorośli i produkcja wina jest tam nie tylko możliwa, ale także sam region ma szansę stać się jednym z ważniejszych obszarów produkcji polskiego wina.

Region Dolny Śląsk (Winnica Pałacowa Godyla, Winnica Stary Wielisław), Region Przedgórza Sudeckiego, szczególnie okolice Ślęży to jedno z najcieplejszych miejsc w Polsce. Duża liczba dni ciepłych, dłuższy okres wegetacyjny, a także łagodne zimy dają najbezpieczniejsze warunki dla winiarstwa w obrębie kraju.

polska Winnica Turnau

Zdjęcie producenta Winnica Turnau

polska Winnica gronowscy

Zdjęcie producenta Winnica Gronowscy

Kiedy warto odwiedzić winnice?

Najlepszą porą na zwiedzanie polskich winnic jest wiosna oraz jesień. Jesień jest o tyle ciekawsza, że można trafić na zbiory winorośli. Można się im przyglądać, brać czynny udział, poznając proces produkcji wina od samego początku. We wrześniu niektóre regiony Polski organizują coraz bardziej popularne święta wina. Dla odwiedzających dostępne są polskie winnice, a także wydarzenia, w czasie których odbywają się degustacje. Niektóre winnice mają w swojej ofercie nocleg, cieszą się one ogromną popularnością wśród fanów wina i nie tylko. Wielu gości przyjeżdża z najodleglejszych zakątków Polski, by móc poznać kulturę i tradycję danego obszaru. Zauroczeni tematem wina turyści, często poszukują winnic z noclegiem w Polsce, chcąc najdłużej zagościć w tym niezwykłym miejscu. 

Jakie wino najczęściej produkowane jest w Polsce?

Obecnie najczęściej produkuje się wino białe solaris (hybryda) oraz riesling (winorośl szlachetna). Do popularnych należą także chardonnay, johannite czy gewürztraminer. Jeżeli chodzi o wina czerwone, to uprawia się odmiany regent, cabernet cortis, ale również zweigelt, pinot noir, a nawet merlot czy cabernet sauvignon. W Polsce produkuje się również wina różowe oraz musujące. Pasja w połączeniu z innowacyjnością przynosi dobre plony. 

Kilka słów o Enoturystyce

Enoturystyka (od grec. słowa oinos czyli wino) to turystyka winiarska lub enologiczna. Polega na zwiedzaniu regionów związanych z uprawą winorośli oraz miejsc produkcji wina. Nieodłącznym elementem enoturystyki jest udział w imprezach oraz festynach winiarskich. Enoturystykę można zaliczyć do turystyki rekreacyjnej, zaś uwzględniając wiejską lokalizację polskich winnic, kwalifikuje się także jako agroturystyka. Obecnie enoturystyka rozwija się bardzo dynamicznie w wielu miejscach na świecie. Również w Polsce ta gałąź branży turystycznej znajduje coraz większe grono odbiorców.

Warto zainteresować się polskimi winnicami. Zwiedzanie polskich winnic to ludzie – pasjonaci, którzy zarażają swoją energią oraz miłością do wina, poznawanie sposobów uprawy winorośli danego regionu i klimatu, przekonanie się osobiście jak produkowane są polskie wina, które znajdują uznanie nie tylko w Polsce, ale również za granicą. W czasie podróży można zwiedzić niesamowite miejsca, które mogą oczarować, uczestniczyć w wydarzeniach winiarskich, próbować najlepszych polskich win. Zwiedzanie winnicy to niezapomniana przygoda. Właściciele serdecznie dzielą się interesującymi opowieściami o produkcji wina i uprawy winorośli, nie brak różnych ciekawostek i anegdot. Polska winnica to magiczne miejsce, które przenosi zwiedzających w inny świat. Poznawanie winnic w Polsce jest niezwykle fascynujące i pokazuje, że ten kraj nie jest czarną dziurą na winiarskiej mapie naszego globu. Doskonałym pomysłem są winnice z noclegiem w Polsce, przedłużenie pobytu w tym cudownym miejscu to także więcej miłych I niezapomnianych wspomnień.

Related products

Wino Adoria musujące extra brut
 • Chardonnay
 • Polska
 • Wytrawne
Wina z Polski

Adoria - Extra Brut

Winnica Adoria
15723
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Polska  Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: Chardonney Region: Województwo Dolnośląskie
94,99 zł
Adoria - Pinot Noir 2021
 • Pinot Noir
 • Polska
 • Wytrawne
Wina z Polski

Adoria - Pinot Noir 2021

Winnica Adoria
15721
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Polska  Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: Pinot Noir Region: Województwo Dolnośląskie
94,99 zł
Godyla - Cuvee czerwone 2019
 • Rondo
 • Polska
 • Wytrawne
Wina z Polski

Godyla - Cuvee czerwone 2019

Pałacowa Winnica Godyla
16102
Objętość: 750ml Smak: wytrawny Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Polska  Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: Rondo, Cabernet Cortis oraz Regent region: woj.opolskie
49,99 zł
Godyla - Johanniter...
 • Johanniter
 • Polska
 • Półwytrawne
Wina z Polski

Godyla - Johanniter półwytrawny 2022

Pałacowa Winnica Godyla
15487
Objętość: 750ml Smak: półwytrawny Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Polska  Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: Johanniter Region: woj. Opolskie
59,99 zł
Kępa Wiślicka musujące brut
 • Sibera
 • Polska
 • Wytrawne
Wina z Polski

Kępa Wiślicka - Musujące Brut

Kępa Wiślicka
16004
Objętość: 750ml Smak: wytrawne musujące Kolor: białe Kraj pochodzenia: Polska Zawartość alkoholu: 11,5% Temperatura podawania:8-10 °C Produkowane ze szczepów:  Sibera, Muscat Odesskii Region: Śląskie - Ziemia cieszyńska Cukier resztkowy: 8,0 g/l
74,99 zł
Srebrna Góra Cuvee Blanc 2019
 • Seyval Blanc
 • Polska
 • Półwytrawne
Wina z Polski

Srebrna Góra - Cuvee Blanc półwytrawne 2022

Winnica Srebrna Góra
7674
Objętość: 750ml Smak: półwytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Polska  Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: seyval blanc (35%), johanniter (35%), solaris (20%), hibernal (10%) Region: Województwo Małopolskie Cukier resztkowy:  Kwasowość: 
57,99 zł
Winnica Fritz - Perleus Biały 2018
 • Seyval Blanc
 • Polska
 • Półwytrawne
Wina z Polski

Winnica Fritz - Perleus Biały 2018

Winnica Fritz
15099
Objętość: 750ml Smak: Półwytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Polska  Zawartość alkoholu: 11% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: Solaris, Muskat Odesski, Seyval Blanc Region: Województwo Małopolska
77,99 zł
Winnica Fritz - Purpureus
 • Regent
 • Polska
 • Wytrawne
Wina z Polski

Winnica Fritz - Purpureus 2021

Winnica Fritz
6266
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Polska  Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 16-18 °C Produkowane ze szczepu: Regent, Cabernet Cortis, Marechal Foch Region: Województwo Małopolska
70,99 zł
Winnica Gostchorze -...
 • Riesling
 • Polska
 • Półwytrawne
Wina z Polski

Winnica Gostchorze - GostArt Demi Sec 2022

Winnica Gostchorze
9235
Objętość: 750ml Smak: półwytrawne Kolor: białe Kraj pochodzenia: Polska Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania:8-10 °C Produkowane ze szczepu: Riesling, Pinot Noir, Pinot Blanc Region: Ziemia Lubuska  
94,99 zł
Winnica Gostchorze -...
 • Riesling
 • Polska
 • Wytrawne
Wina z Polski

Winnica Gostchorze - GostArt Riesling 2021

Winnica Gostchorze
15205
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: białe Kraj pochodzenia: Polska Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania:8-10 °C Produkowane ze szczepu: Riesling Region: Ziemia Lubuska  
114,99 zł
Winnica Płochoccy - Geltus 2018
 • Zweigelt
 • Polska
 • Wytrawne
Wina z Polski

Winnica Płochoccy - Geltus 2018, 2019

Winnica Płochockich
15989
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Polska Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Zweigelt, Sant Laurent Region: Podkarpacie
83,99 zł
Winnica Płochoccy - Inspira Volcano 2018
 • Seyval Blanc
 • Polska
 • Wytrawne
Wina z Polski

Winnica Płochoccy - Inspira Volcano 2020

Winnica Płochockich
15990
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Polska Zawartość alkoholu: 12,0% Temperatura podawania: 6-10°C Produkowane ze szczepu: Serval Blanc, Hibernal, Sibera Region: Podkarpacie
106,99 zł
Kowalik
 • Regent
 • Polska
 • Wytrawne
Wina z Polski

Winnica Rajska - Kowalik 2021

Winnica Rajska
15218
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Różowe Kraj pochodzenia: Polska Zawartość alkoholu:11% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Regent Region: Jura Krakowsko-Częstochowska
59,99 zł
Winnica Turnau - Hibernal
 • Hibernal
 • Polska
 • Półwytrawne
Wina z Polski

Winnica Turnau - Hibernal 2022

Winnica Turnau
37065
Objętość: 750ml Smak: Półwytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Polska Zawartość alkoholu: 11% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: Hibernal Region: Województwo Zachodniopomorskie
89,99 zł
Winnica Turnau - Solaris
 • Solaris
 • Polska
 • Wytrawne
Wina z Polski

Winnica Turnau - Solaris 2023

Winnica Turnau
37070
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Polska Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: Solaris Region: Województwo Zachodniopomorskie
85,99 zł
Winnica Wieliczka - Cuvee Seraf
 • Chardonnay
 • Polska
 • Wytrawne
Wina z Polski

Winnica Wieliczka - Cuvee Seraf 2021

Winnica Wieliczka
13623
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: białe Kraj pochodzenia: Polska Zawartość alkoholu: 11,5% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu:Chardonnay, Sauvignon Blanc, Pinot Gris Region: Małopolska
115,00 zł