Winnica Turnau - o producencie wina

Winnica Turnau – winnica to próba przywrócenia rodzinnych tradycji. Łączy przyjaźń, pasję i kulturę wina, której założyciele – kuzyni są wielbicielami.
Winnica
Choć nazwisko Turnau kojarzone jest głównie z muzyką i na pewno pomogło w początkowej promocji winiarskiego przedsięwzięcia, to wszystko co działo się później nosi przedrostek "naj". Turnau bowiem jest największą i najbardziej rozpoznawaną winnicą w Polsce. Od siebie dodamy, że uważamy ich również za najbardziej innowacyjną firmę - w ostatnich latach wprowadzali do swojej oferty nowe wina takie jak, Lodowe, Świętomarcińskie lub Szlachetny Zbiór. Wszystkie bardzo wysokich lotów, jak na Winnicę Turnau przystało.
Szczepy
Dziś, po wielu latach ciągłego rozwoju Winnica Turnau obejmuje swym areałem 34 hektary obsadzone takimi szczepami jak: Solaris i Johanniter, Riesling, Hibernal, Seyval blanc, Rondo, Regent i Cabernet. Oferują zarówno kupaże, jak i wina jednoszczepowe oraz cenione i poszukiwane wino lodowe i musujące.
Historia
Winnica rozpoczęła działalność w 2010r., oficjalnie, bo plany snuto o wiele wcześniej. Zbigniew Turnau, jego syn Jacek - obaj prowadzący duże gospodarstwo, sadownik Tomasz Kasicki i… Grzegorz Turnau, którego szerzej przedstawiać nie trzeba, postanowili połączyć siły, wykorzystać doskonałe warunki Baniewic i założyć winnicę. Skłoniła ich do tego nie tylko wspólna pasja, ale i chęć wskrzeszenia rodzinnej tradycji, zapoczątkowanej we Lwowie przez właściciela ziemskiego Jerzego Turnaua. Ich działania wspiera doświadczony winiarz z Nadrenii - Frank Faust.
Klimat / Gleba
Dość chłodny, choć w miarę łagodny klimat północno-zachodniej Polski, obecność dużych zbiorników wodnych (w tym stosunkowo bliskie sąsiedztwo Morza Bałtyckiego), odpowiednia suma opadów oraz piaszczysto-gliniaste gleby (cały teren jest pagórkowaty) sprawiają, że w Baniewicach winorośl, zwłaszcza jej białe odmiany, mają się bardzo dobrze.
2010
butelek rocznie
Polska
Solaris
uprawy latorości winnej