Winnica Margaret - o producencie wina

manufacturer-picture

Winnica Margaret to rodzinne przedsięwzięcie prowadzone przez Michała Przytułę, na co dzień trenera squasha, który przyszłość wiąże jednak z polskim winiarstwem. Nazwa winnicy nawiązuje do imienia matki Michała - Małgorzaty.

Winnica

Winnoca Margaret położona jest w miejscowości Osiecznica niedaleko Krosna Odrzańskiego.  Właściciel Michał Przytuła postawił wyłącznie na winorośl szlachetną - vitis vinifera - szczepów znanych od lat w Europie, a także w okolicach Krosna Odrzańskiego. : rieslinga, chardonnay, gewürztraminera (Vivaldi 2020 z tej odmiany był finalistą konkursu Polskie Korki 2021) i pinot noir. 

W roczniku 2020 zadebiutowało wino musujące „Blask” będące kupażem trzech odmian winorośli: rieslinga, chardonnay i pinot noir. I to właśnie na tej kategorii win, Michał chce skupić się w przyszłości.

Szczepy

Uprawiane odmiany: riesling, chardonnay, gewürztraminer, pinot noir.

Historia

W miejscowości Osiecznica, niedaleko Krosna Odrzańskiego rodzice Michała Przytuły kupili teren pod budowę domu. Później okazało się, że historycznie zlokalizowana była tam winnica. Michał pomyślał, że warto byłoby odtworzyć tę działalność. Winnica założona została w 2017 roku - debiutowała uprawą 40 arów winorośli i produkcją win spokojnych. 

Jednak Michał Przytuła postawił sobie ambitny cel tworzenia win musujących, będących niegdyś znakiem rozpoznawczym regionu. Namówił Go do tego Guillaume Dubois z Winnicy Gostchorze.

W 2021 roku zadebiutował prezentacją pierwszych win musujących, zdobywając od razu złoty medal na Winobraniu. Dzisiaj winnica ma 3,5 ha i niemal 99 proc. jej produkcji stanowią wina musujące.

Klimat/Gleba

Południowo-zachodnia ekspozycja pradoliny Odry, na prawym brzegu rzeki, gdzie koncentruje się uprawa winnicy Margaret, charakteryzuje się dużym nasłonecznieniem i tereny te od wieków należą do najcieplejszych regionów w Polsce. 

Bardzo gliniasta gleba, trudna do uprawy z powodu znacznej zwięzłości w stanie suchym i nadmiernej przylepności w stanie mokrym, zachowuje tutaj wilgoć w słoneczne dni, co zdecydowanie poprawia warunki wegetacji winorośli latem.


Rafa Wino jest dystrybutorem win z Winnicy Margaret.

rok założenia
2017
spec-icon
5000
butelek rocznie
spec-icon
kraj
Polska
spec-icon
wiodący szczep
riesling
spec-icon
3,5 ha
uprawy latorości winnej
spec-icon

Winnica Margaret - Blask...
  • Riesling
  • Polska
  • Wytrawne
Wina z Polski

Winnica Margaret - Blask Sto Brut Riesling 2021

Winnica Margaret
16815
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: białe Kraj pochodzenia: Polska Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania:6-8 °C Produkowane ze szczepu: Riesling Region: Ziemia Lubuska  
84,99 zł
Winnica Margaret - Lustr...
  • Chardonnay
  • Polska
  • Wytrawne
Wina z Polski

Winnica Margaret - Lustr Brut 2021

Winnica Margaret
16855
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: białe Kraj pochodzenia: Polska Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania:6-8 °C Produkowane ze szczepu: 90% chardonnay, 10% pinot noir Region: Ziemia Lubuska  
84,99 zł