Vida Peter - Tünderrozsa rose 2020

Vida Peter - Tünderrozsa rose 2020

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Szekszard
Szczep
Kekfrankos
Objętość
750ml
Kolor
Różowe
Zawartość alkoholu
12,5%
Temperatura podawania
8-10 °C

29,99 zł

Opis

Wino po raz pierwszy (w roczniku 2020) przygotowane wyłącznie z odmiany kékfrankos. Klarowne o przepięknym, intensywnym, wręcz hipnotyzującym kolorze.

W zapachu mamy wino o średnio wysokiej intensywności aromatów wśród których dominują truskawki, poziomki, czerwone śliwki, dojrzałe soczyste czereśnie. Zaskakuje jednak nie tylko obecność świeżych owoców. W aromacie odnajdziemy także wyraźne nuty gotowanych/pieczonych truskawek oraz pieczonych czereśni, co w połączeniu z subtelną nutą słodkiej śmietanki przywodzi na myśl babciny placek drożdżowy z owocami.

W smaku wytrawne o średnio wysokiej, świeżej kwasowości i intensywnych aromatach czerwonych owoców. Na podniebieniu nikną aromaty gotowane, pozostają natomiast czyste i świeże owoce: świeże, nieprzejrzałe truskawki, leśne poziomki, czerwone śliwki oraz czerwone porzeczki. Wino o raczej lekkiej budowie i średnim finiszu. Niezwykle eleganckie i pełne klasy odnajdzie się jako aperitif. Z czystym sumieniem zaserwowalibyśmy je do drobiu z grilla, czy pieczonych/grillowanych ryb, niekoniecznie tylko tych o białym mięsie. 

Całość klasy tego wina dopełnia przepiękna etykieta zaprojektowana przez Xaviera Basa. Świetna relacja cena - jakość!

BRAK W MAGAZYNIE

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Vida Peter

Winnica

Rodzinna winiarnia Pétera Vidy znajduje się w miasteczku Szekszárd, bodaj najważniejszym dla win czerwonych miejscu na mapie Węgier. Dziś pracuje w niej już drugie pokolenie rodziny Vida: dwie córki (Kata i Zsuzsi) i syn winiarza, Péter Vida junior.

Szczepy

Rodzina Vida uprawia wino na ponad 20 hektarach, skupiając się na odmianach typowych dla Szekszárdu: Kékfrankos, Kadarka, oraz szczepów wykorzystywanych przy produkcji Bikaverów m.in. Merlot, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, oraz Syrah. Szekszard to jedyny oprócz Egeru region, który może nadawać swoim wino  nazwę "Bikaver". Z kolei Kadarka jako, autochtoniczny szczep jest powodem wielkiej dumy rodziny, ponieważ lokalne krzewy mają przeszło sto lat! Ręczne dbanie o krzewy sprawiły, że jeden z japońskich turystów uznał je za perfekcyjnie przycięte drzewka Bonsai - stąd nazwa jednego z win.

Historia

W rodzinie Vida wino uprawia się od 3 pokoleń, w tym profesjonalnie od dwóch. Peter Vida sr. pierwsze parcele zakupił w 2000r., natomiast w 2011r. został wyróżniony tytułem „Winiarz Roku” na Węgrzech. Wtedy też podjął decyzję o zmianie wizerunku i zaprosił uznanego hiszpańskiego plastyka, Xaviera Basa, do stworzenia artystycznych etykiet dla wszystkich win. Delikatna kreska rysunku z baśniową narracją dobrze pasuje do stylu tych eleganckich win.

Klimat / Gleba

Systemy dolin Szekszárdu składa się przede wszystkim z gleb lessowych zmieszanych z czerwoną gliną. Podłoże, bliskość Dunaju oraz istotny wpływ klimatu śródziemnomorskiego umożliwiają długą wegetację sprzyjając produkcji czerwonych win.

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
luty-2021

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również