Bencze - Blanc De Noirs "R" 2014

Bencze - Blanc De Noirs "R" pezsgo 2014

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Badascony
Szczep
Pinot Noir
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
12%
Temperatura podawania
8-10 °C

168,99 zł

Opis

Blanc De Noirs Brut Nature - naturalne wino musujące od Istvana Bencze, winiarza i właściciela firmy, wykonane w stylu Blanc de Noirs ("białe z czarnych" - białe wino z ciemnych owoców szczepu Pinot Noir) i wydawane w bardzo limitowanych ilościach.

Technologia produkcji win białych z odmian czerwonych świadczy o wysokim profesjonalizmie winiarzy i jakości uprawianych winogron. Pinot Noir do tego wina musującego jest uprawiany w gęstej, biodynamicznej winnicy. 

Poprzez ukierunkowane zarządzanie biologiczne uzyskuje się wzajemną harmonię gleby, klimatu i winorośli. Zbiór odbywa się ręcznie, gdy owoce osiągną optymalną dojrzałość. Miąższ winogron Pinot Noir jest lekki, barwniki są prawie w 100% w skórce. Dzięki szybkiemu oddzieleniu soku od skórek przed fermentacją, uzyskuje się lekki sok winogronowy, a tym samym białe wino bazowe.

Wino musujące Blanc De Noirs "R" Brut Nature produkowane jest według klasycznej technologii, według której wtórna fermentacja i dojrzewanie odbywa się w butelkach.

Długie dojrzewanie na osadzie nadaje musującemu winu głębię, elegancję i uwodzicielską kremową konsystencję. 

Wino musujące o brzoskwiniowym kolorze.

Świeży aromat z nutami moreli, gruszki, cydru jabłkowego, czerwonych jagód, śmietany i skórki chleba.

Smak wina musującego Blanc De Noirs "R" jest lekki, wyrafinowany, elegancki, orzeźwiający, z dominującymi nutami zielonego jabłka, cytryny i  pomarańczy. Wyraźnie wyczuwalna mineralność, kremowa konsystencja i jasna kwasowość, która zapewnia dobrą pijalność i długi finisz.

Wino może być podawane jako aperitif, a także świetnie sprawdzi się jako para lekkich dań z białego mięsa, przystawek, drobiu, ryb, owoców morza i miękkich serów.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Bencze Birtok - BIO

Istvan Bencze to autentysta, który przeszedł drogę od biodynamika do naturalisty. Dziś tworzy wybitne wina w sposób maksymalnie szczery i naturalny. Każdy wyznawca win naturalnych powinien je poznać po roczniku 2017.

Winnica

Bencze to młody przedstawiciel węgierskiego winiarstwa, który przywiązuję ogromną wagę do naturalnego podejścia do produkcji wina. Bencze od samego początku stawiał na rolnictwo organiczne (uzyskana certyfikacja 2015r.), które później wyewoluowało w kierunku biodynamiki (certyfikacja Demeter uzyskana w 2019r.). Filozofia Bencze nacechowana jest niskointerwencyjnym winiarstwem: nie stosuje się tutaj procesów filtracji, klarowania, siarki, 100% upraw zbieranych jest ręcznie, natomiast do fermentacji wykorzystuje się dzikie drożdże. To wszystko sprawia, że wina są oryginalne i w smaku odbiegają od klasyki (w szczególności Riesling) i są to produkty dla osób świadomie decydujących się na wina naturalne.

Szczepy

Winnica uprawia autochtoniczne (lokalne) szczepy: Kék bakator, Kadarka, Hajnos kék, Kéknyelű, Tihanyi kék, które uzupełniane są europejskimi odmianami Riesling i Pinot Noir. 

Historia

Bencze z wykształcenia jest…informatykiem i przez kilka lat z sukcesami prowadził własną firmę IT. Po okresie spędzonym we Włoszech, (jego żona studiowała we Florencji  projektowanie wnętrz) Istvan zadecydował o zmianie specjalizacji i zakupie 0.3ha działki w okolicach Balatonu. Kolejne lata to intensywny rozwój winnicy, która dzisiaj liczy juz ponad 20ha (z czego 15ha kultywowanych).

Klimat / Gleba

Winnica poddawana jest wpływem dwóch klimatów: kontynentalnego oraz śródziemnomorskiego. Gleby to mieszanka gleb brunatnych, wulkanicznych bazaltów i tuf oraz piaskowców, glin, piasku i wapieni.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również