Etyeki Kuria - Sauvignon Blanc WF 2018

Etyeki Kuria - MSP Sauvignon Blanc WF 2018

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Etyeki-Buda
Szczep
Sauvignon Blanc
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
12,5%
Temperatura podawania
10-12 °C

62,99 zł

Opis

"W sauvignon blanc jest coś, co nie pozwala nam go zignorować. W dzikich drożdżach znaleźliśmy coś wyjątkowego". Tak zrodził się pomysł Sándora Mérésza na autorską linię win fermentowanych na dzikich drożdżach.

"Sauvignon Wild Fermentation Sándora Mérésza jest jednym z najbardziej efektownych egzemplarzy w jego autorskiej linii win. Najpiękniejsze w tym jest to, że nie naśladuje ani pikantnej linii Nowej Zelandii, ani pikantnej linii Doliny Loary. Wyraźnie ma swój własny styl ”.

Fermentacja rozpoczęta od drożdży dzikich, zakończona na drożdżach klasycznych; 3 miesiące dojrzewania w zbiorniku stalowym, 5% w nowej beczce francuskiej.

W zapachu kwiat czarnego bzu, biały grejpfrut, kandyzowana skórka cytryny i ananas. Na podniebieniu dopełnia biały grejpfrut, kandyzowany ananas, imbir, biały pieprz i sok z cytryny.

Świetna równowaga w ustach, soczysta struktura kwasu złagodzona chrupiącą owocowością. 

Wino pasuje do świeżych serów, wędlin, grillowanych warzyw i grillowanego koziego sera oraz sałatki ze szparagami. 

Nagrody i wyróżnienia dla rocznika 2018:

  • WERWA 2019 - "Sauvignon Wild Fermentation Sándora Mérésza jest jednym z najbardziej efektownych egzemplarzy w jego autorskiej linii win. Najpiękniejsze w tym jest to, że nie naśladuje ani pikantnej linii Nowej Zelandii, ani pikantnej linii Doliny Loary. Wyraźnie ma swój własny styl ”.
  • Salon Sauvignon 2019 Evaluation - srebro / 82 pkt
  • BORIGO  test białych win - Gábor Bányai Botond 2020 -  88 pkt

BRAK W MAGAZYNIE

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Etyeki Kuria

Jak wiele innych prywatnych winnic na Węgrzech, historia Etyeki Kúria rozpoczęła się pod koniec lat 90-tych. Winiarnia zyskała reputację dzięki nowoczesnemu podejściu do produkcji wina, które nie wykluczało poszanowania do tradycyjnych wartości regionu.

Winnica

Aktualnie głównym winiarzem jest Sándor Mérész, który dołączył do zespołu Etyeki dziesięć lat temu. Od tego momentu kształtuje on niepowtarzalny styl tej winnicy, łącząc lokalne doświadczenia z własnym międzynarodowym podejściem i najnowszymi wynikami badań.  Za swoje winiarskie zasługi w pracy zawodowej Sándor od 2013r. jest co nominowany do nagrody „Winiarz winiarzy” na Węgrzech. 

Szczepy

Winnica Etyeki Kuria produkuje wina ze szczepów obejmujące zarówno międzynarodowe (Pinot Noir, Chardonnay, Sauvignon Blanc) jak również lokalne winogrona (Kékfrankos). Winnice znajdują się w regionie Etyek-Buda (32ha) oraz Sopron (22ha).Nowoczesny wizerunku marki czerpał inspirację z tradycyjnych wzorów szwów używanych przez niemieckojęzyczną ludność szwabską, mieszkającą w miejscowości Etyek od XVIII w.

Historia

Etyeki to niesamowita historia sukcesu, która rozpoczęła swoją działalność w 1996r. na Öreghegy (Stara Góra) od 1.5ha obsadzeń w skromnym obiekcie i malym zespole. Jednym z kamieni milowych w rozwoju, było rozpoczęcie, jako pierwsza winnica w regionie,  nasadzeń Pinot Noir, które otrzymało od Caroline Gilby z Decanter 93 pkt. W 2021 winnica obchodziła 25-te urodziny, prezentując limitowaną edycję wina musującego produkowanego metodą tradycyjną z rocznika 2018r. Jest to pierwszy krok do odkrycia  potencjału win musujących z regionu Etyek.

Klimat / Gleba

Region Etyek słynie z wysokiej zawartości wapienia w swoich glebach. Według legendy, w XIXw. przedsiębiorca József Törley wyjechał do Francji i zdał sobie sprawę, że warunki w Etyek są podobne do tych w Szampanii, co skłoniło go do założenia w 1882 roku w Budafok (na przedmieściach Budapesztu) firmy produkującej wina musujące. Etyeki Kuria chce kontynuuować tradycję, za co trzymamy gorąco kciuki!

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
sierpien-2021

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również