Wina półwytrawne – czerwone, białe, różowe. Czym się wyróżniają oraz do czego najlepiej pasują?

Czym charakteryzuje się wino półwytrawne?

Wina półwytrawne (po angielsku: dry off lub semi-dry) cechują się znacznie mniejszą kwasowością niż wytrawne, a jednocześnie są one dosyć delikatne w smaku. Wina półwytrawne i wytrawne są produkowane z tych samych odmian winorośli, a producenci wykorzystują te same technologie.

Najważniejszą różnicą jest tutaj zawartość cukru, ponieważ jest go więcej w winach półwytrawnych. Ogólnie można jednak uznać, że wina półwytrawne charakteryzują się małą ilością cukru resztkowego (maksymalnie od 9 do 18 gramów na litr, przy założeniu, że kwasowość to nie więcej niż 10 g poniżej zawartości cukru resztkowego), a także nieco kwasowym smakiem. Wino półwytrawne robi się tak samo jak wytrawne, jednak winiarz dba o to, aby szybciej zakończyć proces fermentacji. Najczęściej materiałem wyjściowym do produkcji są tutaj dojrzałe winogrona, zawierające dużo naturalnej słodyczy. Wina półwytrawne produkowane są przede wszystkim w chłodniejszych regionach, a więc w Niemczech, Austrii, na Węgrzech oraz w północnych Włoszech. 

Klasyfikacja win ze względu na stopień słodyczy

Ze względu na zawartość cukru zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 607/2009 z 14 lipca 2009 wina niemusujące można podzielić na:

Wytrawne (dry, sec) - zawartość cukru nie przekracza 4 g/l lub 9 g/l pod warunkiem, że całkowita kwasowość wyrażona w gramach na litr wynosi nie więcej niż 2 g poniżej zawartości cukru resztkowego.

Półwytrawne (medium dry, demi-sec) - zawartość cukru przekracza maksymalne ilości określone powyżej, ale nie przekracza 12 g/l lub 18 g/l pod warunkiem, że całkowita kwasowość wyrażona w gramach kwasu winowego na litr wynosi nie więcej niż 10 g poniżej zawartości cukru resztkowego.

Półsłodkie (medium sweet, moelleux) - zawartość cukru przekracza maksymalne ilości określone powyżej, ale wynosi nie więcej niż 45 g/l.

Słodkie (sweet, doux) - zawartość cukru wynosi co najmniej 45 g/l.

Dla win musujących podział ze względu na zawartość cukru jest następujący:

Brut nature - zawartość cukru poniżej 3 g/l, bez dodatku cukru po wtórnej fermentacji.

Ekstra wytrawne (extra brut) - zawartość cukru 0–6 g/l.

Bardzo wytrawne (brut) - zawartość cukru poniżej 12 g/l.

Wytrawne (extra dry, extra sec) - zawartość cukru 12–17 g/l.

Półwytrawne (dry, sec) - zawartość cukru 17–32 g/l.

Półsłodkie (medium sweet, demi-sec) - zawartość cukru 32–50 g/l.

Słodkie (sweet, doux) - zawartość cukru powyżej 50 g/l.

wina półwytrawne

Niektóre kraje winiarskie mają swój własny podział win ze względu na stopień słodyczy.

Austria

wytrawne (trocken) - zawartość cukru do 9 g/l (przy jednoczesnej kwasowości o wartości mniejszej o min. 2g/l, np. wino o zawartości cukru 8 g/l musi zawierać min. 6 g kwasu/litr, aby zostało zakwalifikowane jako wytrawne), półwytrawne (halbtrocken) - od 10 do 12 g/l cukru resztkowego, półsłodkie (lieblich) - od 13 do 45 g/l cukru resztkowego, słodkie (süß) - ponad 45 g/l cukru resztkowego.

Francja

Wina wytrawne (sec) - zawartość cukru do 4g/l, półwytrawne(demi-sec) - zawartość cukru od 4 do 12 g/l, pólsłodkie (moelleux) - zawartość cukru do 45 g/l, słodkie (doux) - zawartość cukru powyżej 45 g/l.

Przykładem wyjątku wśród win spokojnych mogą być również  wina włoskie, tak popularne u nas primitivo, produkowane na południu kraju, w Apulii. Duża liczba gorących, słonecznych dni w połączeniu z charakterystyką odmiany (wczesne dojrzewanie) sprawia, że owoce gromadzą więcej cukru. Siłą rzeczy, również wino będzie go miało w sobie większą ilość. Z tego powodu dla apelacji Primitivo di Manduria DOC granica gdzie rozpoczyna się wino półwytrawne ustalona jest na 18g/l cukru. Zatem wytrawne z definicji wino z tej apelacji będzie już de facto półwytrawnym w smaku.

Nie ma więc uniwersalnej miary słodyczy wina, ani uniwersalnego nazewnictwa, które sprawi, że zawsze pod nazwą „półwytrawne” będziemy mieć wino w tym samym stopniu „półwytrawne”. Indywidualny jest również odbiór smaku: dla jednych wino wytrawne będzie będzie po prostu wytrawne, dla innych półwytrawne, bo ma waniliową nutę. Dla niektórych osób wino półwytrawne (wg norm kraju, który je robi) z nutką słodyczy na finiszu będzie już półsłodkie.

Wino może smakować słodkawo nie tylko ze względu na zawartość cukru resztkowego. Na odbiór wina jako półwytrawne (choć parametry mówią, że jest to wino wytrawne) ma wpływ: zawartość alkoholu, kwasowość, garbniki, poziom pektyn.

Dla przykładu: wino o zawartości 2g/l cukru resztkowego może mieć słodkawy posmak, jeśli jednocześnie ma sporą zawartość alkoholu. Dlatego warto degustować różne wina, z różnych regionów świata, aby samemu znaleźć „swój smak”, a nie kierować się tylko określeniem na etykiecie: wytrawne, półwytrawne...

Wina półwytrawne

Do jakich potraw pasują wina półwytrawne?

Wina półwytrawne pasują przede wszystkim do ryb, kurczaka, indyka, cielęciny, makaronów, deserów, wielu przystawek, a także do pasztetów i grzybów. Wina półwytrawne, zarówno czerwone, jak i białe, często są podawane do dania głównego. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że białe wino półwytrawne pasuje do białych mięs i ryb, czerwone do czerwonych mięs, a różowe do deserów. Można uznać, że wino półwytrawne ogólnie uchodzi za najbardziej uniwersalne, a więc pasujące do różnych potraw oraz wielu gustów smakowych. 

Jaka jest najlepsza temperatura serwowania półwytrawnego wina?

Wina półwytrawne najlepiej serwować w temperaturze wynoszącej od 8 do 12 stopni Celsjusza. Warto pamiętać o tym, że wino takie należy przechowywać w specjalnej szafce na wina, a nie w lodówce lub pokoju. W ten sposób trunek zachowa jak najlepszy smak i aromat. W przypadku win czerwonych temperatura serwowania może być nieco wyższa i wynosić około 16 stopni Celsjusza, natomiast wina białe powinny być jak najlepiej schłodzone. Warto wiedzieć także o tym, że po wlaniu do kieliszka temperatura wina podnosi się właściwie natychmiast o około 1-2 stopnie Celsjusza. 

Jakie kieliszki wybrać do wina półwytrawnego?

Należy zaznaczyć, że szczególne znaczenie ma nie tylko sam rodzaj smakowy wina, ale także kolor. Można więc uznać, że białe wino półwytrawne najlepiej serwować w smukłych i dosyć wysokich kieliszkach, natomiast wina półwytrawne czerwone powinny być podawane w kieliszkach szerszych, ale krótszych. Serwując wino półwytrawne, dobrze pamiętać o tym, aby nalać tylko 1/3 kieliszka, a nie więcej. Odpowiednio podane i schłodzone wino półwytrawne będzie smakowało domownikom i gościom. 

Dobre wina półwytrawne z oferty Rafa Wino

Wino półwytrawne to swoisty kompromis między cierpkim i słodkim smakiem. Taki trunek nie narzuca mocno swojego smaku i aromatu, dlatego jest to dobre wino na prezent, na przykład dla kogoś z rodziny lub znajomego, szczególnie jeśli nie wiemy, w jakich winach gustuje obdarowywany. Dobre wino półwytrawne powinno charakteryzować się bogactwem aromatu. W sklepie rafa-wino.pl możesz znaleźć szeroki wybór win półwytrawnych.

Kilka win białych półwytrawnych, znajdziemy wśród szerokiej oferty win węgierskich, np. Egri Korona Feher 2019, czy Petreny Muscotaly, to przykłady win w atrakcyjnych cenach. Nieco droższe: Tokaj Nobilis - Sargamuskotaly 2020, czy Pelle Pince - Tokaji Furmint felszaraz 2017: to dobre propozycje na prezent. Mamy też kilka propozycji win halbtrocken z Niemiec, zarówno biały Riesling, jak i czerwony Pinot Noir.

Wspomniane wcześniej wina Primitivo, to propozycja włoskich win: teoretycznie wytrawne, ale w odczuciu wielu osób – półwytrawne. I tu proponujemy od podstawowego Moi Primitivo, poprzez Varvaglione - Primitivo del Salento "12 e mezzo" 2017, czy Papale aż po wysokiej klasy Varvaglione - Cosimo Varvaglione Collezione Privata Primitivo Old Vines 2016 Primitivo di Manduria DOP.

Rafa-Wino ma również kilka win półwytrawnych z Polski, np.: wina białe: Godyla - Siegerrebe & Johanniter, Srebrna Góra Cuvee Blanc, czy wino różowe: Winnica Turnau - Rose

Z win półwytrawnych musujących proponujemy polskie wina winnycy Fritz: Perleus Biały, lub Różowy; a z winnicy Gost:białe Cuve demi sec.

Related products

Wino Adoria Riesling późny zbiór 2019
 • Riesling
 • Polska
 • Półwytrawne
Wina z Polski

Adoria - Riesling późny zbiór 2020,2021

Winnica Adoria
15720
Objętość: 750ml Smak: półwytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Polska  Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu:Riesling Region: Województwo Dolnośląskie
71,99 zł
Battifarano - Akratos Matera Primitivo 2015
 • Primitivo
 • Włochy
 • Wytrawne
Wina z Włoch

Battifarano - Akratos Matera Primitivo 2019

Battifarano
15606
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Włochy  Zawartość alkoholu: 14% Temperatura podawania: 16-18'C Produkowane ze szczepu:  Primitivo  Region: Basilicata
72,99 zł
Boujong - Pinot Noir...
 • -10%
 • Pinot Noir
 • Niemcy
 • Półwytrawne
Wina z Niemiec

Boujong - Pinot Noir halbtrocken 2021

Boujong Weingut
14730
Objętość: 750ml Smak: półwytrawne Kolor: czerwone Kraj pochodzenia:Niemcy Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Pinot Noir Region: Dolina Mozeli  
60,99 zł 54,89 zł
Boujong - Riesling...
 • Riesling
 • Niemcy
 • Półwytrawne
Wina z Niemiec

Boujong - Riesling Brauneberger Halbtrocken 1L 2022

Boujong Weingut
12215
Objętość: 1000ml Smak: Półwytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Niemcy Zawartość alkoholu: 11,5% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Riesling Region: Dolina Mozeli   
52,99 zł
Castel Di Salve - Lama Del...
 • Primitivo
 • Włochy
 • Wytrawne
Wina z Włoch

Castel Di Salve - Lama Del Tenente Salento IGT 2018,2019

Castel Di Salve
16813
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Włochy Zawartość alkoholu: 15% Temperatura podawania: 20°C Produkowane ze szczepu: primitivo 35%; montepulciano 35%; malvasia nera z Lecce 30%. Region: Puglia
188,99 zł
Egri Korona Feher 2019
 • Chardonnay
 • Węgry
 • Półwytrawne
Wina z Węgier

Egri Korona Feher 2021

Egri Korona Borhaz
15633
Objętość: 750ml Smak: Półwytrawne  Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: olaszrizling, chardonnay,  leanyka -zenit Region: Eger
28,99 zł
Egri Korona Rose 2020
 • Kekfrankos
 • Węgry
 • Półwytrawne
Wina z Węgier

Egri Korona Rose 2023

Egri Korona Borhaz
15640
Objętość: 750ml Smak: Półwytrawne  Kolor: Różowe Kraj pochodzenia: Węgry  Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: kekfrankos Region: Eger
26,99 zł
Godyla - Johanniter...
 • Johanniter
 • Polska
 • Półwytrawne
Wina z Polski

Godyla - Johanniter półwytrawny 2022

Pałacowa Winnica Godyla
15487
Objętość: 750ml Smak: półwytrawny Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Polska  Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: Johanniter Region: woj. Opolskie
59,99 zł
Godyla - Siegerrebe & Johanniter 2019
 • Johanniter
 • Polska
 • Półwytrawne
Wina z Polski

Godyla - Siegerrebe & Johanniter 2019

Pałacowa Winnica Godyla
Objętość: 750ml Smak: półwytrawny Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Polska  Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: Siegerrebe oraz Johanniter Region: woj. Opolskie
70,99 zł
Grof Degenfeld - Muscat Blanc
 • Muscat
 • Węgry
 • Półwytrawne
Wina z Węgier

Grof Degenfeld - Muscat Blanc 2022

Grof Degenfeld - organic/BIO
39102
Objętość: 750ml Smak: Półwytrawne Kolor:  Białe Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu:  10,5% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu:  Muscat Blanc Region: Tokaj
56,99 zł
Pelle Pince - Tokaj Furmint felszaraz 2017
 • Furmint
 • Węgry
 • Półwytrawne
Wina z Węgier

Pelle Pince - Tokaji Furmint felszaraz 2017

Pelle Pince
15589
Objętość: 750ml Smak: półwytrawne Kolor: Białe  Kraj pochodzenia: Węgry  Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Furmint Region: Tokaj
77,99 zł
Petreny - Arany Muskotaly
 • Muscat
 • Węgry
 • Półwytrawne
Objętość: 750ml Smak: półwytrawne Kolor: białe Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Muskat Region: Eger   
33,99 zł
Srebrna Góra Cuvee Blanc 2019
 • Seyval Blanc
 • Polska
 • Półwytrawne
Wina z Polski

Srebrna Góra - Cuvee Blanc półwytrawne 2022

Winnica Srebrna Góra
7674
Objętość: 750ml Smak: półwytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Polska  Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: seyval blanc (35%), johanniter (35%), solaris (20%), hibernal (10%) Region: Województwo Małopolskie Cukier resztkowy:  Kwasowość: 
57,99 zł
Tokaj Nobilis -...
 • Sargamuscotaly
 • Węgry
 • Półwytrawne
Wina z Węgier

Tokaj Nobilis - Sargamuskotaly 2022

Tokaj Nobilis
20205
Objętość: 750ml Smak: Półwytrawne  Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Węgry  Zawartość alkoholu: 11,5% Temperatura podawania: 12°C Produkowane ze szczepu: Sárgamuskotály Region: Tokaj
49,99 zł
Varvaglione- Papale Primitivo
 • Primitivo
 • Włochy
 • Wytrawne
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Włochy Zawartość alkoholu: 14% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Primitivo Region: Puglia
67,99 zł
Winnica Fritz - Perleus Biały 2018
 • Seyval Blanc
 • Polska
 • Półwytrawne
Wina z Polski

Winnica Fritz - Perleus Biały 2018

Winnica Fritz
15099
Objętość: 750ml Smak: Półwytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Polska  Zawartość alkoholu: 11% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: Solaris, Muskat Odesski, Seyval Blanc Region: Województwo Małopolska
77,99 zł
Winnica Fritz - Perleus Różowy 2018
 • Marechal Foch
 • Polska
 • Półwytrawne
Wina z Polski

Winnica Fritz - Perleus Różowy 2018

Winnica Fritz
15100
Objętość: 750ml Smak: półwytrawne Kolor: Różowe Kraj pochodzenia: Polska Zawartość alkoholu: 11 % Temperatura podawania: 6-8 °C Produkowane ze szczepu: Marechal Foch, Swenson Red, Muscat Bleu Region: Województwo Małopolska
77,99 zł
Winnica Gostchorze -...
 • Riesling
 • Polska
 • Półwytrawne
Wina z Polski

Winnica Gostchorze - GostArt Demi Sec 2022

Winnica Gostchorze
9235
Objętość: 750ml Smak: półwytrawne Kolor: białe Kraj pochodzenia: Polska Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania:8-10 °C Produkowane ze szczepu: Riesling, Pinot Noir, Pinot Blanc Region: Ziemia Lubuska  
94,99 zł
Winnica Turnau - Rosé
 • Rondo
 • Polska
 • Półwytrawne
Wina z Polski

Winnica Turnau - Rose 2022

Winnica Turnau
37069
Objętość: 750ml Smak: Półwytrawne Kolor: Różowe Kraj pochodzenia: Polska Zawartość alkoholu: 11% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: ronda, pinot noir i regent Region: Województwo Zachodniopomorskie
67,99 zł