Tokaj Nobilis - Sargamuskotaly  2022

Tokaj Nobilis - Sargamuskotaly 2022

Ocena:
Smak
Półwytrawne
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Tokaj
Szczep
Sargamuscotaly
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
11,5%
Temperatura podawania
10-12 °C

49,99 zł

Opis

Wino stworzone w winniarni Nobilis przez Saroltę Bardos - enolożekę roku 2012 w regionie tokajskim. Bukiet tego wina rozwija się powoli, lecz po zaledwie kilku minutach osiąga wyjątkową intensywność i aromat. Pojawiają się charakterstyczne dla odmiany Sargamuskotaly intensywne nuty białych kwiatów i świeżych owoców. Usta lekkie, orzeźwiające, mineralne z delikatną, owocową słodyczą, długi finisz. Dla nas to idealne białe wino półwytrawne.

Wino w ocenie specjalistów:

Sarolta Bardos stojąca za Tokaj Nobilis osiągnęła w swym sargomuskotaly perfekcję. To obsypane kwiatami wino się do nas śmieje, z nami tańczy, bawi się i woła: Panie proszą panów. O wino! i ta cena - tyle dobra za 45 zł! Brałbym skrzyniami”.
Robert Mazurek, Rzeczpospolita Plus Minus

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Tokaj Nobilis

Winnica

Tokaj Nobilis, butikowa winiarnia należąca do małżeństwa Sarolty Bardos i Petera Molnara jest przykładem sukcesu, jaki można osiągnąć w rodzinnym winiarstwie. Zlokalizowana we wsi Bodrogkisfalud nad rzeką Bodrog od 2015r. prowadzi uprawy w sposób organiczny, dzięki czemu roczniki 2018 i młodsze mogą się poszczycić certyfikacją organiczną. Jako enolog Sarolta Bardos została wyróżniona mistrzowskim tytułem w regionie w 2012r. 

Szczepy

Winnica uprawia wyłącznie 4 szczepy: Furmint (65% nasadzeń), Koverszolo (15%), Sargamuskotaly (14%) oraz Harslevelu (6%). Tokaj Nobilis jest znana z bardzo niskiego zbioru (2,500 litrów wina z 1 hektara), przez co może sobie pozwolić na zbiór bardzo skoncentrowanych owoców o wysokiej zawartości moszczu. 

Historia

Od początku istnienia ideą winnicy była produkcja wysokojakościowych win na małym aerale wykorzystując potencjał Tokaju. Pierwsze nasadzenia dokonano w winnicy należącej do dziadka Sarolty o nazwie Barakonyi. W 2004r. Obsadzono drugi taras Csirke-mál doprowadzjaąc rozmiar Tokaj Nobilis do obecnych 7 ha. Piwnice, w których dojrzewają wina od Nobilis pochodzą z XIXw. 

Klimat / Gleba

Stoki Tokaj Nobilis znajdują się na wysokości 250 m n.p.m. i posiadają południową oraz południowo-wchodnią ekspozycję. W strukturze gleb dominują płytkie (30-40cm) tufy ryolitowe, bardzo bogate w minerały.  

Ocena

1 - ilość opinii

Świetne wino
Idealne do lekkiego obiadu. Cytrusy w akompaniamencie kwiatu idealnie się komponują.
Dodano przez Weronika w dniu 2022-07-12

Inni klienci kupili również