Jeśli lubisz sok z czarnych porzeczek - pokochasz też wino cabernet sauvignon. To moja osobista, najkrótsza definicja wina cabernet ;) Od niego zaczynałam swoją przygodę z czerwonymi winami wytrawnymi - bo lubiąc czarne porzeczki - najmniej się go “bałam”. Nie wiedziałam jeszcze wtedy, że to bardzo uznany szczep winorośli, uprawiany na całym świecie a czarna porzeczka stanowi tylko skromną zapowiedź niezwykle bogatej palety aromatów i smaków. Skąd pochodzi i jakich ma “rodziców”? Jak smakuje i do jakich potraw go pić a jakich połączeń unikać? Czy warto odłożyć butelkę wina cabernet do długiego leżakowania? Zapraszam do zawarcia znajomości z Cabernetem.

Krótka historia wina Cabernet Sauvignon

Chociaż Cabernet Sauvignon jest bardzo rozpowszechnionym szczepem - wcale nie należy do najstarszych. Szczep ten jest krzyżówką dwóch odmian z Bordeaux: Cabernet Franc i Sauvignon Blanc - a nowa winorośl otrzymała podwójne imię po swoich “rodzicach”: Cabernet Sauvignon.

Cabernet Sauvignon jest przyrodnim rodzeństwem Merlota, Hondarribi Beltza (z Kraju Basków) i Carménère (ich wspólnym "ojcem" jest Cabernet Franc)

Jeśli kiedykolwiek miałeś problem z odróżnieniem kieliszka Merlota od Cabernet Sauvignon, nie przejmuj się! Ponieważ oba są blisko spokrewnione, czasem trudno jest odróżnić. Ponadto, jeśli nigdy nie piłeś Carménère lub Hondarribi Beltza (czerwone wina Txakoli z Kraju Basków), możesz je polubić na podstawie ich podobieństwa do Cabernet!

Pierwszych nasadzeń Caberneta dokonano w Bordeaux w XVII w. Prawie do samego końca XX wieku stanowił najczęściej sadzoną odmianą winorośli, jednak w latach 90. ustąpił miejsca szczepowi Merlot.

Dopiero w 1996 roku świat dowiedział się, że Cabernet Sauvignon był dzieckiem Cabernet Franc i Sauvignon Blanc. A stało się to za sprawą grupy naukowców:  Dr Carole Meredith i jej grupa badawcza w UC Davis jako pierwsi zastosowali typowanie DNA do identyfikacji pochodzenia różnych odmian wina.

Cabernet Sauvignon w Europie i na świecie

Cabernet Sauvignon i Merlot to dwie najczęściej uprawiane odmiany wina na świecie.

Cabernet uprawiany jest niemal w każdym państwie winiarskim, w krajach o zróżnicowanym klimacie. Pozwala na to jego odporność i łatwość uprawy w różnych warunkach klimatycznych. Cabernet sauvignon jest szczepem, który późno pączkuje (dzięki czemu zazwyczaj omijają go wiosenne przymrozki), ale i późno dojrzewa. 

W różnych rejonach świata można spotkać się z różnymi nazwami odmiany: Petit Cabernet, Sauvignon Rouge, Petit Vidure, Vidure, a we Włoszech - Uva Francese.

We Francji, gdzie Cabernet Sauvignon jest królem, rzadko można spotkać butelkowanie w 100% odmianowe. Prawie wszystkie wina, które nazywamy Cabernet Sauvignon, zawierają niewielkie ilości Merlota i, w wielu przypadkach, kilka innych odmian. Mieszanie daje winiarzowi swobodę tworzenia nie tylko najlepszego możliwego Cabernet Sauvignon, ale także najlepszego możliwego wina.

Najwięcej francuskich upraw odmiany znajduje się w Bordeaux, jednak winnice obsadzone Cabernet Sauvignon znajdują się także w południowej części kraju w Langwedocji, oraz  w Dolinie Loary. Produkuje się tam wina lżejsze od bordoskich. W Langwedocji wino jednoszczepowe Cabernet Sauvignon traktowane jest jako wino regionalne ( np. Abbotts - Cabernet Sauvignon)

Ponieważ Cabernet Sauvignon jest sadzone na całym świecie, pojawia się w kilku unikalnych mieszankach:

Bordeaux/Meritage: 

Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Malbec, Petit Verdot i Carménère

Bordoskie cabernety mają piękne, głębokie, ciemne kolory, a taniczny szkielet win okraszony jest mocnym, porzeczkowy owocem. (np. Mermoz, Pontet Saint Brice

Toskania: W tym regionie produkuje się Super Tuscans, które łączą Cabernet Sauvignon z tradycyjnymi czerwonymi winogronami z regionu (np. Tenuta Belguardo)

Supertuscan: 

Sangiovese, Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Syrah

Kalifornia: Wina z Kalifornii są często mocne i owocowe z ogromnym potencjałem starzenia.

Cabernet sauvignon to najchętniej sadzona w Kaliforni czerwona odmiana, podobnie jak w Chile.

Chile poważnie podeszło do Cabernet Sauvignon. Chłodna bryza znad Oceanu Spokojnego i efekt indukcji Andów dają wina na bazie Cabernet Sauvignon w stylu Bordeaux (o chłodnym klimacie). Chilijski Cabernet potrafi też być lżejszy, bardziej miękki, owocowo-czekoladowy.

Znakomity Cabernet Sauvignon jest również produkowany dzisiaj w Australii, szczególnie w regionie McLaren Vale. Vale słynie z bogatego, dojrzałego charakteru swoich win, a osobowość ta jest widoczna w wielu Cabernetach.

Wino Cabernet Sauvignon - smak i aromat

Czarna porzeczka - to już wiemy - ale nie tylko ;)  Charakterystyczne aromaty i smaki to również nuty paprykowe, czarnego i zielonego pieprzu, jeżyny, zielonej oliwki.

Dzięki grubej skórce charakterystycznej dla winogron Cabernet Sauvignon, wiele win wytwarzanych z Cabernet zawiera również znaczne taniny, jednak w miarę starzenia się wina, taniny często miękną i ustępują bardziej subtelnym smakom, które wynikają z terroir. I tak odnajdziemy również smaki czereśni, czekolady, eukaliptusa. Ponieważ Cabernet Sauvignon lubi dojrzewać w dębie , wina często mają również charakterystyczny smak tostowy, który pochodzi z leżakowania w dębowych beczkach. Dębowe nuty to także wanilia, dym. Natomiast dalsze dojrzewanie wina w butelce wzbogaca paletę aromatów o  tytoń, piżmo, ziemię, czy skórę

Żadna odmiana nie ma bardziej złożonego spektrum aromatu i smaku, i żadna odmiana nie ma większego potencjału starzenia niż Cabernet!

Do jakich potraw pasuje wino cabernet sauvignon?

Nie bez powodu świetnie smakuje ze stekiem…

Naukowcy badający wpływ niektórych pokarmów na język odkryli, że taniny w Cabernet Sauvignon działają jak „skrobaki” tłuszczów i białek, które gromadzą się na języku z jedzenia, które spożywamy. Stek ma wysoki poziom białka i tłuszczów, dlatego potrzebuje wina z wyższą zawartością garbników.

Wino z cabernet sauvignon spełni to zadanie wyśmienicie! 

Najlepiej łączyć go z konkretnymi, mocnymi daniami z grillowanej, pieczonej lub smażonej wołowiny – polędwica, befsztyk, filet mignon, żeberka.  Do tego gęste, ciemne sosy z pieprzem, papryką, przyprawami. W Bordeaux wino ze szczepu Cabernet Sauvignon pije się najczęściej do   pieczonej jagnięciny i wołowego antrykotu.

Lżejsze i bardziej owocowe wina z Nowego Świata można podać do kaczej piersi, hamburgerów czy dań z fasoli. 

Cabernety nie będą pasowały do ryb czy serów! - to z uwagi na mocne garbniki. Jedynie twarde sery, takie jak dojrzały cheddar, gorgonzola lub gouda, mogą dobrze komponować się z cabernetami.

Generalnie warto kierować się zasadą że bogatsze, tłustsze i cięższe potrawy są zwykle lepsze niż lżejsze, jeśli chodzi o parę do wina z cabernet sauvignon. Nie chcesz przecież, aby wino przytłaczało jedzenie, gdy cieszysz się posiłkiem.

Wiele osób - w tym ja -  lubi też łączyć wino Cabernet Sauvignon z gorzką czekoladą!

Na jakie okazje sprawdza się wino cabernet?

Do obiadu i na grilla - to już wiemy.  Ale to aromatyczne czerwone wino jest idealne również na romantyczny wieczór. Zresztą nie potrzeba specjalnej okazji, aby cieszyć się kieliszkiem lub dwoma kieliszkami doskonałego Cabernet Sauvignon - ot tak:)

Cabernet sauvignon to najczęściej recenzowana odmiana wina czerwonego w bazie Wine Spectator.

Przeszukanie bazy ocen Wine Spectator ujawni prawie 24 000 notatek degustacyjnych poświęconych winom z Cabernet Sauvignon. To najwyższa liczba ocen poświęcona czerwonemu winu!

Może dlatego najdroższą butelką wina, jaką kiedykolwiek sprzedano, była butelka Cabernet Sauvignon właśnie?

Wino kosztowało pół miliona dolarów! Tak wysoką cenę uzyskało Screaming Eagle Cabernet Sauvignon (1992), w sześciolitrowej butli, podczas aukcji na cele charytatywne w 2000 roku, w Napa Valley. W stustopniowej skali stosowanej przez amerykańskich znawców przyznawano mu 99 oczek.

Rekomendowane wina ze szczepu cabernet sauvignon na Rafa-Wino

Nie musisz wydawać mnóstwa pieniędzy, aby cieszyć się wysokiej jakości czerwonym winem. 

Nie jest trudno znaleźć na rafa-wino.pl przyjemne wino Cabernet Sauvignon, które odpowiada Twojemu budżetowi i podniebieniu. Wypróbuj niektóre z następujących win w różnych stylach i przedziałach cenowych:

Na początek przygody z Cabernetem: 

https://rafa-wino.pl/wina-z-wegier/40-kunvin-cabernet-sauvignon.html

https://rafa-wino.pl/wina-z-wegier/214-petreny-cabernet-sauvignon-silver-2017.html

https://rafa-wino.pl/wina-z-wegier/976-egri-korona-cabernet-sauvignon.html

Dla wielbicieli cięższych win:

https://rafa-wino.pl/wina-z-wegier/626-hagymasi-cabernet-sauvignon-2016.html

https://rafa-wino.pl/wina-z-wegier/612-petreny-egri-cabernet-sauvignon-superior-2011.html

Szczególnie polecane kupaże z udziałem caberneta:

https://rafa-wino.pl/wina-z-wloch/926-battifarano-curaffanni-matera-moro-riserva.html

https://rafa-wino.pl/wina-czerwone/801-muratie-ansela-van-de-caab.html

https://rafa-wino.pl/glowna/1102-hermon-mount-red-2020.html

Pełna oferta win w 100% ze szczepu cabernet sauvignon, lub z dodatkiem tej odmiany, pod linkiem: 

https://rafa-wino.pl/60-wina-cabernet-sauvignon