Bolyki - Bikaver Zobacz większe

Bolyki - Egri Bikaver 2016

28984

Nowy produkt

Klasyczny przykład Egri Bikaver, czerwonego wytrawnego wina z Węgier. W roczniku 2016 na ten kupaż złożyło się sześć szczepów – oprócz kékfrankosa mamy tu cabernet franc, merlota, zweigelta, portugiesera i blauburgera, a wino po spontanicznej fermentacji spędziło 18 miesięcy w dużych beczkach dębowych o pojemności 500 litrów. Sporo tu ciemnych owoców z jeżyną i śliwką na czele, trochę słodkich przypraw, lukrecji i nut ziemistych, a do tego przyjemny owocowy finisz. Całość jest dobrze zbudowana i zrównoważona.

Wino z rocznika 2016 nagrodzono w 2019 roku złotym medalem konkursu SWA Sommelier Wine Awards.

Więcej szczegółów

58,99 zł brutto

payments-logos
Producent
Bolyki Pince
Bolyki Pince

Opis

KolorCzerwone
SmakWytrawne
Kraj pochodzeniaWęgry
RegionEger
SzczepKekfrankos
Objętość750ml
Zawartość alkoholu13%
Temperatura podawania16-18 °C

Bolyki Pince

Winnica

Zlokalizowana ok. 10 min od centrum Egeru, Bolyki to zdecydowanie jedna z najpiękniej zaaranżowanych winnic na Węgrzech. Położenie w otoczeniu 30-metrowych głazów kamiennych z historycznego kamieniołomu to nie jedyny wyznacznik tego miejsca. Właściciel, János Bolyki, to czlowiek instytucja - winiarz, DJ, showman. Jego kompleksowe podejście do winiarstwa (w tym niesamowite etykiety) zostało wielokrotnie nagradzane tytułem winiarza roku. Największą dumą dla Jánosa jest lokalny charakter win, dlatego często przed nazwami szczepów znajdziemy dopiski "Egri".

Szczepy

Winnica uprawie kilkanaście szczepów na różnych zboczach. Do najważniejszych należą Kékfrankos, Merlot, Hárslevelű, Királyleányka oraz Sauvignon Blanc.

Historia

János Bolyki jest z wykształcenia inżynierem rolnictwa i od 2003r. zarządza rodzinnym biznesem. Oprócz pieczałowitego przywiązania do oprawy graficznej swoich win, Bolyki dba o najwyższą jakość. Wszystkie wina produkowane są z wykorzystaniem minimalnej ingerencji zewnętrznej i z wielką dbałością o winogrona. Proces fermentacji zachodzi przy użyciu naturalnych drożdży, natomiast część win butelkowanych jest bez procesu filtracji.

Klimat / Gleba

Eger, znany głównie z światowej sławy Bikaverów, charakteryzuje się glebami wulkanicznymi. Większość z winnic posiada posiada system piwnic i korytarzy. Nie inaczej jest w przypadku Bolykiego - tutaj wkomponowano się w infrastrukturę historycznie wykorzystywaną przez kamieniołom - miejsce godne polecenia i odwiedzenia! 

Opinie

Oceń 
2021-04-15

Byczo

Bycza krew od modnego producenta. Modny, nie tylko ze względu na nowoczesną stylistykę etykiet, ale dlatego że solidnie wina produkuje. I taki jest ten bikawer. Solidny, złożony, wyrazisty. Degustowałem na moim vlogu na FB 13.04.2021.

  Napisz swoją opinię!

  Napisz opinię

  Bolyki - Egri Bikaver 2016

  Bolyki - Egri Bikaver 2016

  • Objętość: 750ml
  • Smak: Wytrawne
  • Kolor: Czerwone
  • Kraj pochodzenia: Węgry
  • Zawartość alkoholu: 13%
  • Temperatura podawania: 18°C
  • Produkowane ze szczepu: Kekfrankos, cabernet franc, merlot, zweigelt, portugieser i blauburger,
  • Region: Eger

  Produkty powiązane

  30 innych produktów w tej samej kategorii: