Polskie Korki 2023 - relacja z degustacji nagrodzonych win

Kategoria polskie wina rośnie w siłę z roku na rok. Świadczy o tym dynamicznie wzrastająca liczba winnic, produkowanych butelek, a także Klientów smakujących polskie wina. Cieszy nas również fakt, że w tym roku odbyła się już 10 edycja konkursu POLSKIE KORKI, określanego jako najbardziej prestiżowy i wymagający konkurs winiarski w Polsce.

Rafa-wino.pl to obecnie sklep online prezentujący najszerszą ofertę win polskich. Aktualnie posiadamy ponad 100 polskich etykiet na półkach i systematycznie rozwijamy tę kategorię. Nie mogło nas więc zabraknąć w ten weekend w restauracji SPOT. w Poznaniu, gdzie odbywał się festiwal POLSKIE WINA vol. 10. Z ogromną satysfakcją wypatrzyliśmy wśród laureatów znajome nam butelki, dostępne w naszej ofercie (do obejrzenia tutaj). Z dużą przyjemnością spróbowaliśmy pozostałych wyróżnionych win i spotkaliśmy się z ich twórcami. Ten weekend dostarczył nam wiele inspiracji i pomysłów na przyszłe działania z polskim winem w roli głównej. Gratulujemy wszystkim laureatom, a także organizatorom tego znakomitego wydarzenia!

Wyniki Konkursu Polskie Korki 2023

W tym roku do konkursu POLSKIE KORKI 2023  przystąpiło ponad 300 butelek od blisko 70 producentów. Wina te zostały podzielone na 8 kategorii. Doborowe jury liczące 18 osób w każdej kategorii wyłoniło finałową szóstkę, a następnie przyznało 3 nagrody główne: złoty, srebrny, oraz brązowy korek. Prezentujący wyniki obrad Maciej Nowicki podkreślał wysoki poziom tegorocznej edycji oraz, że wszystkie wina które znalazły się w finałowych zestawieniach należy traktować  jako wygrane i godne szczególnej uwagi.

Pierwsze dwie kategorie dotyczyły win musujących - produkowanych metodą klasyczną oraz innymi metodami, niż klasyczna. Cieszy nas duży sukces Winnicy Margaret  z Osiecznicy niedaleko Krosna Odrzańskiego. Dowodzący nią Michał Przytuła zgarnął dwie nagrody: złoty i brązowy korek. Zwycięski Blask Sto Brut 2021 to wytrawne wino musujące stworzone metodą tradycyjną w 100% ze szczepu riesling. W ustach wino jest soczyste i rześkie, z wyczuwalnymi nutami cytrusowymi. Polecane jako aperitif a także do ostryg, czy tatara z pstrąga. Poniżej pełna lista wyróżnionych win musujących.

Kategoria 1: Wina musujące (produkowane innymi metodami niż klasyczna)
1. Złoty Korek: Winnica Saganum Souvignier Gris 2021
2. Srebrny Korek: Winnica Turnau Perlé 2021
3. Brązowy Korek: Winnica Jadwiga Orange Pét-Nat 2022

W finale znalazły się także:
Winnica Przybysławice Pét-nat 2022
Winnica Saganum Ambro Mus 2020
Nizio Naturals Muscaris Pét-nat 2022

Kategoria 2: Wina musujące (produkowane metodą klasyczną)
1. Złoty Korek: Winnica Margaret Blask Sto Brut 2021
2. Srebrny Korek: Smolis Rosé 2020
3. Brązowy Korek: Winnica Margaret Blask Sto Extra Dry 2021

W finale znalazły się także:
Piwnica Lorka Musiak 2021
Winnica Margaret Blask 631/24 2020
Smolis Brut Nature 2020

Winnica Margaret

Winnica Smolis

W finałowej 6 białych win wytrawnych znalazły się dwa wina dostępne w naszej ofercie. Winnica Kamil Barczentewicz - Chardonnay Béton 2021  powstało z winogron pozyskanych ze stromego wapiennego, południowo-zachodniego stoku (155 m n.p.m.) parceli Dobre, położonej nieopodal Kazimierza Dolnego. Po fermentacji wino dojrzewało przez 9 miesięcy na drożdżowym osadzie w jajku betonowym. Wino świetnie sprawdzi się z rybami, owocami morza, drobiem i potrawami opartymi o surowe warzywa. Inne wyróżnione w tej kategorii  Chardonnay pochodzi z Winnicy Adoria. Wino fermentowało w beczkach z dębu amerykańskiego, a dojrzewało w zbiornikach ze stali nierdzewnej. Ma świeży, owocowy smak i doskonale komponuje się z rybami, owocami morza, drobiem, wieprzowiną oraz serami.

Kategoria 3: Wina białe wytrawne
1. Złoty Korek: Winnica Płochockich Hibia 2022
2. Srebrny Korek: Winnica Michlewicz Fiki-Miki 2022
3. Brązowy Korek: Winnica Preto Souvignier Gris 2022

W finale znalazły się także:
Winnica Kamil Barczentewicz Chardonnay Béton 2021
Winnica Tecławska Góra Muscaris 2022
Winnica Adoria Chardonnay 2021

Kategoria 4: Wina białe z podwyższonym cukrem resztkowym
1. Złoty Korek: Winnica Żelazny Roter Riesling 2021
2. Srebrny Korek: Winnica Edison Riesling 2021
3. Brązowy Korek: Winnica Michlewicz Ferdynand Wspaniały 2022

W finale znalazły się także:
Winnica Trojan Solaris 2022
Winnica Preto Chardonnay 2022
Winnica Opole Mateusz Kondziela Solaris 2022

W piątej kategorii obejmującej wina różowe zwyciężyła Winnica Turnau. To półwytrawne wino o głębokiej barwie eleganckiego różu produkowane jest ze szczepów: ronda, pinot noir i regent. Polecamy je jako aperitif, a także do ryby, makaronów, białego mięsa i sałatek.

Kategoria 5: Wina różowe i białe z winogron czerwonych
1. Złoty Korek: Winnica Turnau Rosé 2022
2. Srebrny Korek: Winnica Ingrid Pinot Noir Rosé 2022
3. Brązowy Korek: Winnica Jadwiga Cabernet Cortis Blanc de Noir 2022

W finale znalazły się także:
Winnica Zagardle Pink Ruby 2022
Winnica Marcinowice Pinot Noir Blanc de Noir 2022
Winnica Miłosz Pandemiczny Róż 2022

Zródło: materiały Winnicy Turnau, Fot. Małgorzata Opala

Szczególnie cieszą nas wyniki w kategorii wina czerwone. Dwa najwyższe miejsca otrzymały wina dostępne w naszym sklepie. Złoty korek został przyznany Winnicy Białe Skały zlokalizowanej na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej, nieopodal Ogrodzieńca - to nowość w naszej ofercie! Lekkie, świeże, delikatne czerwone wino wytrawne ze szczepu pinot noir z wyraźną owocowością. To eleganckie i szlachetne wino jest pełne smaku i zapachu malin, porzeczek, jeżyn, truskawek i wiśni z korzenno dymnymi nutami. Doszukać się można aromatu wanilii i lukrecji. Wino, pomimo swej rześkości i owocowości ma przyjemnie wyczuwalną kwasowość i bardzo delikatną taniczność. Srebrny korek został przyznany winu Pinot Noir z Winnicy Adoria. Po fermentacji trunek dojrzewa w beczkach z amerykańskiego dębu. To bogate, klasyczne, czerwone wino jest pełne smaku i zapachu owoców dzikiego bzu, malin, truskawki i wiśni, z delikatną nutą wanilii. Pinot Noir Adoria doskonale odnajdzie się w towarzystwie potraw z dziczyzny, gęsi i kaczki, pasztetów, a także duszonej baraniny, czy grillowanego tuńczyka.

Kategoria 6: Wina czerwone
1. Złoty Korek: Winnica Białe Skały Pinot Noir 2021
2. Srebrny Korek: Winnica Adoria Pinot Noir 2021
3. Brązowy Korek: Winnica Equus Pinot Noir 2019

W finale znalazły się także:
Winnica Na Leśnej Polanie Portugieser 2021
Piwnice Antoniego Monarcha 2021
Winnica Skarpa Dobrska Adonis Zweigelt 2019

W kategorii 7 chcieliśmy zwrócić uwagę na wyróżnione wino z Winnicy Płochockich. Qvevri 2017 to wino naturalne wytwarzane tradycyjną metodą długiej maceracji w oryginalnych gruzińskich qvevri. Wino ma piękną bursztynową barwę i jest wyraźnie garbnikowe z aromatami mirabelki, renklody, dojrzałego jabłka oraz przypraw takich jak goździki, biały pieprz, imbir, gałka muszkatołowa i liść laurowy. Wino stabilizowane było naturalną metodą poprzez długie leżakowanie. Wino ma spory potencjał starzenia.

Kategoria 7: Dłużej macerowane wina z białych odmian winorośli
1. Złoty Korek: Winnica Saganum Ambro 2021
2. Srebrny Korek: Winnica Niewinne Pole Zachód 2022
3. Brązowy Korek: Nizio Naturals Koń 2021

W finale znalazły się także:
Folwark Pszczew Forange 2022
Winnica Płochockich Qvevri 2017
Winnica Miłosz Wino Żółte 2022

Na deser prezentujemy wyniki w kategorii wina słodkie. Drugie miejsce i srebrny korek otrzymała Winnica Turnau. Wino Szlachetny Zbiór 2022 powstało z winogron szczepu solaris dotkniętych szlachetną pleśnią. Botrytis absorbuje wodę z gron, co sprawia że wzrasta koncentracja słodyczy i pojawiają się unikatowe smaki i aromaty. W winie tym znajdziemy aromaty polnych kwiatów przeplatające się z pomarańczową owocowością. Wysoką słodycz wina równoważą akcenty soczystego grejpfruta.

Kategoria 8: wina słodkie
1. Złoty Korek: Winnica Saganum Souvinier 2022
2. Srebrny Korek: Winnica Turnau Szlachetny Zbiór 2022
3. Brązowy Korek: Winnica Saganum Solaris Nobilis 2021

W finale znalazły się także:
Winnica Saganum Johanniter 2022

Wyniki konkursu „Oko na wino”

Obok konkursu głównego zorganizowano również konkurs „Oko na wino”, mający docenić najciekawsze etykiety win. To pokazuje, że coraz większą uwagę zwracamy na marketing oraz komunikację ze strony winiarzy. Jury konkursu po dwóch etapach selekcji, z 70 nadesłanych projektów wybrało 3 zwycięskie etykiety. Brązowy Korek otrzymała etykieta wina Seyval Wino Naturalne - Winnica Słońce i Wiatr zaprojektowana przez Artura Mierzwę. Projekt został doceniony za "szczerość i bezpretensjonalność oraz jego doskonałą korespondencję z charakterem wina".

Related products

Wino Adoria Chardonnay 2019
 • Chardonnay
 • Polska
 • Wytrawne
Wina z Polski

Adoria - Chardonnay 2021

Winnica Adoria
15719
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Polska  Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: Chardonnay Region: Województwo Dolnośląskie
71,99 zł
Adoria - Pinot Noir 2021
 • Pinot Noir
 • Polska
 • Wytrawne
Wina z Polski

Adoria - Pinot Noir 2021

Winnica Adoria
15721
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Polska  Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: Pinot Noir Region: Województwo Dolnośląskie
94,99 zł
Barczentewicz - Chardonnay...
 • Chardonnay
 • Polska
 • Wytrawne
Wina z Polski

Barczentewicz - Chardonnay Beton 2021

Winnica Kamil Barczentewicz
16114
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: białe Kraj pochodzenia: Polska Zawartość alkoholu: 13,5% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Chardonnay Region: Małopolski Przełom Wisły
108,99 zł
Słońce i Wiatr - Seyval...
 • Seyval Blanc
 • Polska
 • Wytrawne
Wina z Polski

Słońce i Wiatr - Seyval wino naturalne 2021

Winnica Słońce i Wiatr
17073
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Polska Zawartość alkoholu: 10,5 % Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Seyval Blanc Region: Małopolska
74,99 zł
Winnica Białe Skały - Pinot Noir 2021
 • Pinot Noir
 • Polska
 • Wytrawne
Wina z Polski

Winnica Białe Skały - Pinot Noir 2021

Winnica Białe Skały
17080
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Polska  Zawartość alkoholu: 12 % Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: Pinot Noir Region: Jura Krakowsko - Częstochowska
114,99 zł
Blask Brut
 • Riesling
 • Polska
 • bardzo wytrawne
Wina z Polski

Winnica Margaret - Blask Sto Brut Riesling 2021

Winnica Margaret
16815
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: białe Kraj pochodzenia: Polska Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania:6-8 °C Produkowane ze szczepu: Riesling Region: Ziemia Lubuska  
116,99 zł
Winnica Margaret - Blask...
 • Riesling
 • Polska
 • lekko wytrawne
Wina z Polski

Winnica Margaret - Blask Sto Extra Dry Riesling 2021

Winnica Margaret
16976
Objętość: 750ml Smak: lekko wytrawne Kolor: białe Kraj pochodzenia: Polska Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania:6-8 °C Produkowane ze szczepu: Riesling Region: Ziemia Lubuska  
116,99 zł
Winnica Płochoccy - Qvevri...
 • Seyval Blanc
 • Polska
 • Wytrawne
Wina z Polski

Winnica Płochoccy - Qvevri 2017

Winnica Płochockich
16589
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Polska Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Seyval Blanc, Johanniter Region: Podkarpacie
141,99 zł
Winnica Turnau - Rosé
 • Rondo
 • Polska
 • Półwytrawne
Wina z Polski

Winnica Turnau - Rose 2022

Winnica Turnau
37069
Objętość: 750ml Smak: Półwytrawne Kolor: Różowe Kraj pochodzenia: Polska Zawartość alkoholu: 11% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: ronda, pinot noir i regent Region: Województwo Zachodniopomorskie
67,99 zł
Winnica Turnau - Szlachetny Zbiór
 • Solaris
 • Polska
 • Słodkie
Wina z Polski

Winnica Turnau - Szlachetny Zbiór 2022

Winnica Turnau
5997
Objętość: 375ml Smak: Słodkie Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Polska Zawartość alkoholu: 8,5% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: Solaris Region: Województwo Zachodniopomorskie
81,99 zł