Wino Adoria Chardonnay 2019

Adoria - Chardonnay 2019

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Polska
Region
Dolny Śląsk
Szczep
Chardonnay
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
13%
Temperatura podawania
10-12 °C

71,99 zł

Opis

Chardonnay to bez wątpienia najsłynniejsza biała odmiana winogron na świecie. Szczep ten daje wino mocno owocowe, aromatyczne.

Chardonnay Adoria fermentowało w beczkach z dębu amerykańskiego a dojrzewało w zbiornikach ze stali nierdzewnej.

Jego świeży i owocowy smak doskonale komponuje się z rybami i owocami morza, drobiem oraz wieprzowiną. Idealnie uzupełnia smak kremowych serów.

Chardonnay Adoria otrzymało srebrny medal PAR Wine Award International - Deutschland 2019.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Winnica Adoria

Winnica

Adoria słynie z nietuzinkowych, wysokojakościowych win, które zaskakują nawet krytyków polskiego winiarstwa - choć tych z roku na rok wydaje się być coraz mniej. To miejsce, w którym doświadczenie winiarza, pasja i tradycja przeplatają się z najnowszą technologią dając niebanalne efekty. Dowodem tego niech będzie bardzo wysokie 87 pkt od Decantera dla wina Extra Brut i złoty medal "Polskich Korkach 2021" w kategorii win musujących (metoda tradycyjna). 

Szczepy

Podstawę upraw w Winnicy Adoria stanowią trzy klasyczne szczepy winorośli właściwej: Chardonnay, Pinot Noir oraz Riesling. Kolejną istotną odmianą jest lokalny Bacchus. Producent skupuje też grona od innych, czego przykładem jest Dornfelder z plantacji Janusza Terleckiego w Zachowicach. 

Historia

Założycielem Winnicy Adoria jest Mike Whitney, amerykanin z Kalifornii, który w 1995 przeniósł się do Polski. Mark jest doświadczonym winiarzem, który zbierał doświadczenie w Kalifornii i Waszyngtonie. Po ponad  rocznych poszukiwaniach, swoją winnicę ulokował w Zachowicach, niewielkiej wsi na Dolnym Śląsku. Na ówczesne czasy projekt był wyjątkowo pionierski ze względu na rozmiar, nowoczesność i profesjonalizm w podejściu do produkcji wina. Dziś Adoria jest jedną z najbardziej cenionych winnic na krajowym (i nie tylko) rynku. 

Klimat / Gleba

Niebagatelne znaczenie ma łagodny, umiarkowany klimat oraz gleby bogate w sole mineralne. 

Ocena

1 - ilość opinii

Beczkowe chardo z Polski
Wyczuwalna, ale nie nazbyt nachalna beczka. Kremowość, maślaność i świeżość w jednej butelce. I to z Polski
Dodano przez Kornel w dniu 2022-07-12

Inni klienci kupili również