Barczentewicz - Chardonnay Beton 2021

Barczentewicz - Chardonnay Beton 2021

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Polska
Region
Małopolski Przełom Wisły
Szczep
Chardonnay
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
13,5%
Temperatura podawania
10-12 °C

108,99 zł

Opis

Polskie wino białe wytrawne, od zdolnego młodego winiarza Kamila Barczentewicza.

Winogrona szczepu Chardonnay pozyskane ze stromego wapiennego, południowo-zachodniego stoku (155 m n.p.m.) parceli Dobre, położonej nieopodal Kazimierza Dolnego. Owoce uprawiane z troską o środowisko naturalne. Fermentacja, a następnie 9 miesięczne dojrzewanie na drożdżowym osadzie w jajku betonowym.

Elegancki owoc, nuty dojrzałego jabłka, gruszki, pigwy, niedojarzałego ananasa towarzyszą aromatom białych kwiatów. Długi pikantny finisz. Wino świetnie sprawdzi się z rybami, owocami morza, drobiem i potrawami opartymi o surowe warzywa. 

Wino delikatnie siarkowane i lekko filtrowane.

Wyprodukowano 2473 butelek.

Wino w ocenie specjalistów:
“Tym razem Chardonnay Béton 2021 fermentował i dojrzewał na osadzie w betonowym jajku o kwartał dłużej – było to łącznie dziewięć miesięcy – i mam wrażenie, że ten zabieg w połączeniu z nieco wyższą kwasowością jest też optymalną receptą na to wino w przyszłości. Ponownie wyeksponowane są aromaty wapienne, za nimi podążają delikatnie drożdżowe. Owoce – pigwa, cytrusy i trochę zielonego melona – są na razie na dalszym planie, jestem jednak pewny, że z czasem będą coraz bardziej wyeksponowane. Także i w tym przypadku kwasowość jest dobrze zaakcentowana, a finisz ziołowo-cytrusowy i lekko pikantny. Bardzo udana kontynuacja”.
Maciej Nowicki, Winicjatywa.pl

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Winnica Kamil Barczentewicz

Winnica

Kamil Barczentewicz, właściciel winnicy, podkreśla że kluczowym czynnikiem wpływającym na jakość jego produktów jest nie tylko pasja i zaangażowanie, ale i terroir. To słowo wytrych. To dzięki niemu wina z tej winnicy tak często doceniane są przez krytyków i konsumentów. W Dobrem, nieopodal Kazimierza Dolnego pisze się na bieżąco kolejna ważna karta w księdze polskiego winiarstwa. 

Szczepy

Dwanaście hektarów upraw winnicy Kamila Barczentewicza, to przede wszystkim szczepy takie jak Pinot Noir, Chardonnay, Pinot Blanc, Bläufrankisch, Gewürztraminer i Riesling. Stosuje się tu naturalne metody ochrony roślin. W poszukiwaniu swojego stylu Kamil podróżował po winnicach z Austrii, Chile a następnie zdobywał więdzę nt. enologii w École Nationale Supérieure Des Sciences Agronomiques w Brodeaux. 

Historia

Pierwsze nasadzenia miały miejsce w roku 2017, zaś rocznikiem “premierowym”, który szturmem podbił serca krytyków, był ten oznaczony cyfrą 2019. Zachwyciły Pinot Blanc, Regent w różowej odsłonie i przede wszystkim, Pinot Noir, który jest dla Kamila Barczentewicza wyjątkowo ważnym szczepem. Nic tylko próbować!

Klimat / Gleba

Słynne terroir tej winnicy, to połączenie słonecznej ekspozycji wzgórza położonego na wysokości 130 - 180 m n.p.m., na wapiennych, ilastych i gliniastych glebach. Łagodny klimat panujący w Dobrem, wspomagany meandrującą nieopodal Wisłą połączony ze starannością, pieczołowitością i troską oraz doświadczeniem winiarza  tworzy niebanalne wina, które stawiają czoła nawet najbardziej wymagajacym podniebieniom. 

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
listopad-2021

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

1 - ilość opinii

Fantastyczne
Mineralne, złożone i szlachetne chardonnay. Przywodzi na myśl Chablis. Nie zawiedzie nawet najbardziej. Każdy kto nie jest przekonany do polskiego winiarstwa powinien spróbować
Dodano przez Monika w dniu 2022-07-12